Cleo – Bibliografia – Życie i twórczość

Spis treści

Cleo to wszechstronna artystka, która jest nie tylko piosenkarką i autorką tekstów, lecz także malarką i projektantką mody. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Zdobyła sympatię publiczności dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi, pozytywnej energii oraz urokowi osobistemu. Największe uznanie i rozgłos przyniosła jej płyta „My Słowianie”, którą stworzyła wraz z Donatanem. Dzisiaj tworzy melodyjne, chwytliwe, popowe numery, które wpadają w ucho i na długo pozostają w pamięci.

Cleo – młodość i początki kariery

Prawdziwe imię i nazwisko Cleo to Joanna Krystyna Klepko. Artystka urodziła się 25 czerwca 1983 r. w Szczecinie. Większą część dzieciństwa spędziła jednak na warszawskim Ursynowie wraz ze swoim bratem bliźniakiem Piotrem. Po ukończeniu liceum dostała się na studia do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera architekta krajobrazu. Za czasów studenckich mieszkała przez pół roku w Paryżu.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w chórze gospel Soul Connection. Następnie współtworzyła duet Dwie Asie, który można było usłyszeć m.in. w utworach artystów hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W 2006 r. zdobyła główną nagrodę w kategorii „rhythm and blues” w pierwszej odsłonie internetowego konkursu muzycznego „Studio Garaż”. Cleo była mocno związana ze sceną rapową. W latach 2007–2013 pojawiała się na nagraniach Onara i WSRH.

W 2011 r. Cleo pojawiła się na castingu do talent show „X Factor”. Wykonała piosenkę „Proud Mary”, która jednak nie przyniosła jej szczęścia. Wokalistka nie przeszła do kolejnego etapu programu.

Współpraca z Donatanem i „My Słowianie” – największa popularność Cleo

W 2013 r. Cleo rozpoczęła współpracę z Donatanem – raperem i producentem. Muzycy stworzyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych duetów tamtego roku. Ich wspólny singiel „My Słowianie” zdobył ogromny rozgłos i uznanie wśród polskiej publiczności. W 2014 r. Cleo i Donatan zostali reprezentantami naszego kraju na 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Ostatecznie uplasowali się na 14. miejscu. W tym samym roku Cleo brała udział w festiwalu TOPtrendy 2014, na którym odebrała nagrodę specjalną od radia RMF Maxxx. Następnie wystąpiła na Superjedynkach podczas 51. KFPP w Opolu. W lipcu wraz z zespołem Enej i Donatanem nagrała utwór „Brać”, a pod koniec roku ukazał się pierwszy album studyjny artystki „Hiper/Chimera”, który pokrył się potrójną platyną. W 2015 r. wystąpiła w „Tańcu z gwiazdami”, gdzie wraz z Janem Klimentem doszła do półfinału i zajęła 3 miejsce.

Cleo – kolejne lata kariery

W 2015 r. artystka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska. Końcem roku wydała singiel „Zabiorę nas”, a rok później kolejne dwa – „Wolę być” i „N-O-C”. We wrześniu 2016 r. Cleo wypuściła swój drugi album studyjny zatytułowany „Bastet”, z którym pojawiła się na trzecim miejscu OLiS. W 2017 r. Cleo zaprezentowała kolejne single, zapowiadające jej trzecią płytę. W dwóch ostatnich latach można było zobaczyć ją ponadto w kampaniach reklamowych T-Mobile i Coca-Cola. Piosenkarka nagrała utwór „Coraz bliżej święta” na potrzeby reklamy popularnego napoju.

W 2018 r. artystka wydała single wraz z teledyskami, takie jak „Łowcy gwiazd” i „Eva” (z Mesajahem). W połowie roku opublikowała nową wersję pierwszej z piosenek, którą stworzyła w celu wsparcia polskiej kadry w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Jesienią artystka została trenerką w programie „The Voice Kids”. W 2019 r. na muzycznym koncie Cleo pojawiły się kolejne single „Wrrra” i „Za krokiem krok”. Druga z piosenek odniosła ogromny sukces. Tak bardzo przypadła słuchaczom do gustu, że pojawiła się na szczycie radiowej listy AirPlay – Top. Następnie piosenkarka zaprezentowała singiel „Kły”, który powstał wraz z donGURALesko (w ramach projektu Donatana i Roberta Lewandowskiego) oraz „Dom”.

Cleo w latach 2020–2023

W 2020 r. Cleo zasiadła w komisji wyłaniającej reprezentanta naszego kraju na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Wydarzenie jednak nie odbyło się ze względu na pandemię. Początkiem roku piosenkarka wydała utwór „Alfabet świateł”, a w sierpniu „Bratnie dusze” z Dawidem Kwiatkowskim. W tym samym miesiącu była jurorką drugiego półfinału w programie „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2020”. „Znikam” to kolejny singiel, który wokalistka wydała z B.R.O. We wrześniu ukazał się jej trzeci album studyjny superNOVA. Rok zakończyła singlem „Number One”, który nagrała z Weroniką Juszczak. Ponadto gwiazda została dyrektorem artystycznym sieci Media Expert.

2021–2023

W lutym 2021 r. Cleo wydała singiel pt. „Kocham”. W teledysku do piosenki pojawili się influencerzy. W tym roku po raz kolejny została trenerką w „The Voice Kids”. W kwietniu 2021 Cleo wraz z gwiazdą internetu Lexy Chaplin wydała utwór „Polskie Mexico”. Końcem roku piosenkarka w duecie z Marylą Rodowicz wypuściła singiel „Dalej”. W 2022 r. odbyła się premiera albumu „vinyLOVA”, która miała mieć miejsce pierwotnie w 2021 r., jednak ze względu na pandemię została przesunięta. W 2023 r. Cleo wystąpiła gościnnie w utworze Julii Chan pt. „Wyloguj się”, w którym opowiadają o kobiecym wsparciu i przyjaźni. Singiel cieszył się bardzo dużą popularnością na serwisach streamingowych, a także w stacjach radiowych. Cleo pracuje obecnie nad swoim czwartym albumem studyjnym, który powstanie we współpracy z wytwórnią Warner Music Poland. Pierwszy singiel promujący najnowszą płytę nosi tytuł „Karminowe usta”.

Cleo to wokalistka obdarzona wyjątkowym, energicznym mezzosopranem. Wiele osób kojarzy ją z płytą „My Słowianie” oraz gęstym, blond kucykiem. Artystka plasuje się w czołówce najpopularniejszych piosenkarek w Polsce. Co roku zaskakuje nowymi singlami, które wpadają w ucho. Zarówno jej solowe, jak i tworzone w duetach piosenki królują na szczytach list przebojów. Bilety na koncerty gwiazdy kupicie w serwisie Biletyna. Najbliższe wydarzenie z jej udziałem to: „Cleo – 10 lat My Słowianie”.

Site Footer