
najbliższe wydarzenie
10.12.2023 11:00
bilety od 69.00 PLN
ZIMA W MIEŚCIE | Eksperymenty naukowców (9-12 lat)
ZIMA W MIEŚCIE | Eksperymenty naukowców (9-12 lat)
Warsztaty naukowe z Junior Odkrywca to codzienne spotkania z niezwykłymi naukowcami oraz ich wielkimi odkryciami. Każdego dnia poznacie profil niezwykłego badacza. Idąc śladami jego odkryć wykonacie fascynujące eksperymenty, które pozwolą Wam wejść w skórę prezentowanego naukowca.
Dzień 1. Johann Rudolf Glauber (chemia). Od wieków ludzie pragnęli bogactwa. Za wszelką cenę chcieli znaleźć tzw. kamień filozoficzny, który umożliwiłby im przemianę zwykłych, nie wartościowych substancji w drogocenne złoto. Glauber – niemiecki aptekarz, alchemik - twierdził, że był bardzo bliski temu znalezisku. Co takiego odkrył? Dowiemy się tego przeprowadzając bardzo kolorowe, burzliwe i nie rzadko wybuchowe reakcje chemiczne.
Dzień 2. Ludwik Hirszfeld (biologia). To polski lekarz, bakteriolog oraz twórca podstaw nauki o grupach krwi. Tego dnia dowiecie się wszystkiego o krwi: czym jest, co zawiera, czy wszystkie organizmy żywe mają krew i czy zawsze jest ona czerwona. Wykonamy próbki sztucznej krwi, pobawimy się w lekarzy przetaczając sztuczną krew i sprawdzając jak przy tym ważna jest znajomość grup krwi. Powstaną też modele żył, które zabierzecie do domu na pamiątkę.
Dzień 3. James Watson i Francis Crick (biologia). Ich słynnym dziełem, nagrodzonym w 1969 r. Nagrodą Nobla jest model DNA. Czym jest DNA? Gdzie się znajduje? Jak go wydobyć z komórki? Czy można je zobaczyć bez udziału mikroskopu? Tym wszystkim zajmiemy się na naszych zajęciach. Pobawimy się w biologów molekularnych i stosując specjalny protokół biochemiczny wyizolujemy DNA z komórek roślinnych. Następnie zwirujemy je w wirówkach laboratoryjnych w eppendorfach, które zabierzecie do domu.
Dzień 4. Maria Skłodowska-Curie (chemia/fizyka). To dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, jednocześnie pierwsza kobieta w historii nauki, która tę nagrodę otrzymała. Co takiego odkryła? Między innymi świecący w ciemności rad. Podczas zajęć zbadamy kilka różnych substancji, które mają właściwości luminescencyjne. Podobnie jak Richard Willstatter, badacz uhonorowany Nagrodą Nobla w 1915 r. za badania nad barwnikami roślinnymi, zbadamy też świecący w świetle UV chlorofil.
Dzień 5. Isaac Newton (fizyka). Tak, dobrze pamiętacie, to ten naukowiec oberwał jabłkiem w głowę. Dzięki temu odkrył prawo powszechnego ciążenia, czyli grawitacji. Czym jeszcze się zajmował? Co to jest pryzmat i widmo? Powtórzymy eksperymenty Newtona. Pobawimy się światłem, tęczą, za pomocą zasilanych bateriami silników skonstruujemy barwne koła Newtona, sprawdzimy czy wszystkie żarówki dają takie samo światło.
Terminy warsztatów:
codziennie, 13.02-17.02
Czas trwania:
11:45 - 12:45
CZYTAJ WIĘCEJ
Podaruj bliskim niezapomniane emocje
Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy
Recenzje i opinie: ZIMA W MIEŚCIE | Eksperymenty naukowców (9-12 lat)
Brak recenzji