film

SZARLATAN

film

SZARLATAN

SZARLATAN - Bilety do kina

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń w: Skierniewice

Brak wydarzeń w: Skierniewice

Recenzje

Końcówka mnie zakończyła! Bardzo dobry film. Jeszcze do niego wrócę.
Piękne miejsce, piękny film
Nie mam żadnych zastrzeżeń
Wspaniały film
Super
Memyselfni 22.10.2020 08:28
Fajny film i wątek biograficzny. Czesi to jednak luzaki.
Wszystko odbyło się przy zachowaniu niezbędnych procedur. Mała ilość widzów. Siedzenia co drugie było wolne. Środki do dezynfekcji tuż przy drzwiach. W łazienkach czyściutko. Nie za długie reklamy no a fillm Agnieszki Holland jak zwykle doskonały.
Bardzo klimatyczne miejsce. Rewelacyjne do obejrzenia nietuzinkowych filmów, a ilość podawanej herbaty wystarcza na dwugodzinny seans. Filmy Patryka Vegi należy jednak oglądać w multipleksie, zagryzając śmierdzącą kukurydzą rozmiękczaną sporymi łykami coli z nalewaka
Piękny, klimatyczny film i miły wieczór:)

Polecane