Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

inne

DF 21: O paleoastronautyce z innej perspektywy

inne

DF 21: O paleoastronautyce z innej perspektywy

DF 21: O paleoastronautyce z innej perspektywy - inne
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Prelegent: Edwin Sieredziński
Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Opis: Paleoastronautyka została spopularyzowana przez Ericha von Dänikena oraz szereg prezenterów telewizyjnych jak Giorgio Tsoukaulos. Wielu ludzi nauki w ogóle nie stworzyło jej krytycznej analizy, odrzucając ją z miejsca, traktując jako wymysł osób niepoważnych.

Może zabrzmi to jak argument ad personam, lecz czasem ludzie nauki potrafią być niepoważni. Niejednokrotnie wydawane były rzeczy mogące stanowić żart. Przykładowo: Williamson w 2009 na łamach prestiżowego czasopisma PNAS wydał artykuł, w którym dowodził powstania owadów z przeobrażeniem zupełnym na skutek gwałtu pratchawca na jętce. Inny przykład 2013 rok i Martynow, wyprowadzanie muszli głowonogów z koloni pióroskrzelnych. Od czasu do czasu pojawiają się koncepcje jak najbardziej fantastyczne, tylko z racji środowiska są one traktowane w sposób nieco bardziej poważny. Do tego należy dodać słynne mikroby z kosmosu Freda Hoyle'a, skądinąd znanego i bardzo szanowanego astrofizyka. Nie potrafimy wyjaśnić pochodzenia wielu budowli i artefaktów, są one również przez środowiska historyków, archeologów i antropologów dość skrzętnie omijane. Stanowi to pożywkę dla koncepcji paleoastronautycznych.
Czy jednak nie należy sobie wyobrazić, że skoro ci kosmici stworzyli nas, to ktoś musiałby ich stworzyć? Dochodzimy tutaj do paradoksu jak z nieskończoną ilością żółwi, na jakich osadzona jest Ziemia. Poza tym, czy nasz świat nie kryje jeszcze wielu zagadek, a my nie jesteśmy wobec świata przyrody zwyczajnie mali?

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: DF 21: O paleoastronautyce z innej perspektywy

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne