inne

Podziemny Olkusz indywidualny

inne

Podziemny Olkusz indywidualny

Podziemny Olkusz indywidualny - Bilety

Wejście indywidualne bez przewodnika. Czas zwiedzania ok. 90 min.

Podziemny Olkusz to trasa turystyczna po piwnicach dawnego ratusza i budynku Starostwa. Pierwsza poświęcona historii Srebrnego Miasta, a druga górnictwu kruszcowemu i mennicy królewskiej.

Ekspozycja w podziemiach ratusza przedstawia w ciekawy sposób historię Srebrnego Miasta. Jej elementem jest m.in. przestrzenna makieta pokazująca Olkusz w czasach największej świetności, czyli pod koniec XVI wieku. W podziemiach można także zobaczyć replikę astrolabium - urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy. Część ekspozycji jest poświęcona historii samego ratusza – siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego. Istotnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Na pewno dużą atrakcją są liczne multimedia, czyli filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry, jak również instalacje i eksponaty interaktywne, w tym makiety, modele eksponatów oraz instalacje artystyczne. Zastosowanie multimediów ma nie tylko uatrakcyjnić ekspozycję i formę przekazu, ale także dać możliwość wyboru przez zwiedzających tematu i zakresu wiedzy oraz ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

Z kolei ekspozycja w podziemiach dawnego starostwa jest poświęcona historii olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Można tam zobaczyć m.in. stanowiska interaktywne, gdzie zostały zaprezentowane modele i repliki dawnych urządzeń górniczych i hutniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa, czy tzw. Pater noster. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra.

Jedna z komór piwnic jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne. Tam można zobaczyć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. W ekspozycji została także przedstawiona historia olkuskiej mennicy. Wykonano specjalną prasę, w której będzie można sobie wybić replikę olkuskiego trojaka. W gablotach są prezentowane m.in. znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Przybliżeniu historii olkuskiego górnictwa i hutnictwa służą multimedia, czyli m.in. filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry edukacyjne.

Nowoczesne i atrakcyjne dla odbiorcy ekspozycje, które mają przekazywać ciekawe informacje o historii miasta z wykorzystaniem multimediów, są zrealizowane w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 6. Osi Priorytetowej, Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

22.01.2022, 09:30 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 10:00 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 11:00 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 11:30 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 12:30 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 13:00 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 14:00 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 14:30 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 15:30 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
22.01.2022, 16:00 Podziemny Olkusz
 KUP BILET
WIĘCEJ

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Podziemny Olkusz indywidualny

Polecam. Ciekawe miejsce, dużo interaktywnych monitorów, kawał lokalnej historii.
Mobilek 09.01.2022 09:39
Bylo bardzo fajnie i warto zobaczyć
Łukasz 07.01.2022 00:37
Bardzo dobra realizacja i ciekawe doświadczenie. Przy okazji zwiedzania podziemi, warto też pospacerować po mieście w poszukiwaniu gwarków. Polecam :)
Polecam,. Wszystko zrobione z pomysłem. Warto zobaczyć.
Świetne miejsce do zwiedzania.Polecam.
Norbi46 24.10.2021 17:35
Zleciało ze trzy godziny, a jeszcze bym posiedział. Audioprzewodnik fajowski. Obsługa pięć gwiazdek.
Mazurnia 25.09.2021 14:30
Piękna przygoda
Bardzo jesteśmy zadowoleni
Piotrek 23.09.2021 10:05
Ciekawe muzeum i bardzo miła obsługa.
Godne polecenia
Zwiedzałem już dwukrotnie, Ale z przewodnikiem jest super, dużo wiedzy można przyswoić. Multimedia wykonane profesjonalnie. Polecam.
Zdecydowanie warto tam iść. Tyle tylko że wg mnie chcąc wszystko dokładnie obejrzeć i przeczytać potrzeba minimum 2,5 - 3h.
Warte obejrzenia.Informacje przekazane w sposób nowoczesny, przyjazny dla każdego turysty.
Warto zobaczyć. Polecam.
Ciekawa trasa. Fajnie, że wreszcie taka forma zwiedzania w Olkuszu się pojawiła!
Świetne miejsce. Warte zobaczenia przez każdego mieszkańca miasta i okolicy. Piękne prezentacje dają możliwość przyjemnego poznania swojego regionu. Jedyny minus za zbyt wysoko umieszczone opisy w pierwszej sali pod rynkiem, boli szyja ale warto.
Super!
Bardzo ciekawe miejsce!
Bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Bardzo fajna atrakcja, dużo informacji oraz zabawy dla dzieci. Pobyt bardzo udany
A_tomsia 02.07.2021 08:57
Super atrakcja, bardzo dobrze odrestaurowana.
Bardzo ciekawa ekspozycja, piękne wykonanie. Wiele ciekawych informacji o historii Olkusza.
Czy wiecie, co to galena i jaką - dzięki niej - wielonarodową perełką był niegdyś Olkusz? (bez obrazy dla współczesnych). Jeśli to słowo wzbudza Waszą ciekawość - zachęcam do zwiedzenia "Podziemnego Olkusza". Wystawa przekrojowo i ciekawie przestawia historię Olkusza i górnictwa tzw. galeny. Zwiedzający swoją podróż w czasie odbywa w autentycznych piwnicach nieistniejącego już ratusza oraz piwnicach dawnych kamienic. Zobaczysz tu eksponaty archeologiczne i geologiczne, makiety szybów, repliki maszyn, które możesz wprawić w ruch, tradycyjne i multimedialne tablice informacyjne, filmy wyświetlane na ścianach i suficie. A wszytko to zobaczyłam w wyjątkowo zimne i deszczowe majowe popołudnie. Innym też polecam - każda aura będzie odpowiednia, by odbyć tę ciekawą podróż w czasie. p.s. Mój syn (13-latek) powiedział, że zabrakło mu repliki kopalni, w której samodzielnie mógłby wykopać galenę.
Muzeum bardzo nowoczesne i jego zwiedzanie to przyjemność. Można dużo dowiedzieć się w bardzo przystępny sposób (audiobook). Są również ciekawe opisy i informacje multimedialne. Należałoby zarezerwować na zwiedzanie więcej niż 1,5 godz.
Duża atrakcja w ramach tego, co oferuje Olkusz. Mam nadzieję, że nastąpi dalszy rozwój inicjatywy "Podziemny Olkusz", bo potencjał jest, więc piąta gwiazdka na przyszłość.
Rodzina z dziećmi w wieku 5 i 7 lat. Atrakcją jest warta zobaczenia, dzieci były zaciekawione , fajne pulpity multimedialne. Organizacji całego miejsca daje 2! Kiepskie oznaczenie. Weszliśmy najpierw wejściem na środku rynku. Pani kasujaca bilety nas poinstruowala że potem przejdziemy "tam do budynku urzędu" i tam jest druga część zwiedzania. Ta druga część oznaczona fatalnie, a że akurat było oberwanie chmury to byliśmy mega wściekli. Nigdzie nie było informacji że zwiedzanie jest w dwóch budynkach. Łącznie wszystko faktycznie zajmuje 1,5h Ogólnie polecam
Agnieszka 30.05.2021 11:14
Miejsce niezwykle pod każdym względem. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Urodziłam się w Olkuszu i tym bardziej jestem dumna, ze nasze miasto może poszczycić się tak wspaniałym projektem.
Bardzo dobrze przygotowana wystawa.
TomiTom86 28.05.2021 12:21
Świetne miejsce przepełnione historią srebrnego miasta Olkusz i jego okolic. To był bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. Ekspozycja robi ogromne wrażenie. Każdy olkuszanin powinien to miejsce odwiedzić. Gorąco polecam!
Tomasz z Olkusza 28.05.2021 11:10
Rewelacja! Gorąco polecam :) Pozdrawiam spod Koszalina :)
WIĘCEJ
ZWIŃ

Polecane z kategorii inne