inne

Służewskie Spotkania Literackie - Grzegorz Piątek

inne

Służewskie Spotkania Literackie - Grzegorz Piątek

Służewskie Spotkania Literackie - Grzegorz Piątek - Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Gdy trwają publiczne dyskusje na temat odbudowy Pałacu Saskiego i kształtu, jakie przybierze Warszawa, czas porozmawiać o architekturze.
Czy przywrócenie przedwojennej zabudowy placu Piłsudskiego i ulicy Królewskiej ma sens? Co dziś oznacza historyczna pamięć miasta? Jak wyglądało powojenne odbudowywanie Warszawy i czy wciąż jego potrzebujemy?

Nowy sezon Służewskich Spotkań Literackich rozpoczynamy spotkaniem z Grzegorzem Piątkiem, architektem, pisarzem, publicystą, krytykiem, autorem książek: „Senator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (W.A.B. 2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a za bestsellerowe „Najlepsze miasto świata" (W.A.B 2020) nominowany został do Nagrody Literackiej Nike 2021. Jego najnowsza książka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" (Filtry 2021) to opowieść o najbardziej wpływowym polskim architekcie XX wieku.

"Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie... Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa."- oficjalny opis wydawniczy „Najlepszego miasta świata"

O autorze / Grzegorz Piątek (1980) – krytyk i badacz architektury, pisarz, kurator, z wykształcenia architekt.
Autor książek: Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016, Nagroda Literacką m.st. Warszawy), Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949 (2020, Nagroda Literacką m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021).
Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013).
W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, pisał m.in. do „Gazety Stołecznej”, „Vogue’a”, „Salonu”, obecnie stały felietonista „Dobrego Wnętrza”.
W latach 2011-2019 działał w Fundacji Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania pism Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs.
W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji.
następnie m.in.: Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects w Londynie, Modernización podczas festiwalu PhotoEspaña oraz Dane warszawskie w Muzeum Warszawy.

Kacper Andruszczak / prowadzący rozmowę - teatrolog, historyk sztuki, animator kultury. Od kilku lat prowadzi spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Joanną Kołaczkowską. Podpisuje się jako #tenodksiążek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: Służewskie Spotkania Literackie - Grzegorz Piątek

Spotkania z ludźmi o tak obszernej wiedzy są niezbędne dla osób pazernych na wiedzę. Szkoda, że decydenci nie korzystają z ich zasobu.
adam maruszak 13.09.2021 08:53

Polecane z kategorii inne