koncert

Generał Stilwell

koncert

Generał Stilwell

Generał Stilwell - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Generał Stilwell to nazywany w niektórych kręgach „legendarny zespół z Mysłowic”.

Pierwszy etap działalności grupy przypada na lata 1986-1993. Lider grupy , twórca wszystkich piosenek i autor tekstów Marek Jałowiecki zauroczony brzmieniem alternatywnych grup z Wielkiej Brytanii , USA i Antypodów wymyślił zespół , który niewątpliwie stał się inspiracją dla innych , a już z pewnością wpłynął mocno na młodszych kolegów z zespołu Myslovitz. Ten słynny zespół z Mysłowic często powoływał się na gitarowe brzmienie Generała.

Generał Stilwell w tamtych latach nie wydał płyty. Rejestrował demówki na taśmach , archiwizował swoją twórczość. Powstało wtedy około 100 piosenek. Najbardziej znana to Peggy Brown , którą rozsławił Myslovitz.

Drugi etap to lata od 2010 do dziś. Choć reaktywacja na krótko nastąpiła już w 2007 kiedy to Artur Rojek zaprosił zespół na Off Festival. Występ składał się ze starych piosenek plus jedna nowa „Młody Michael Caine”, która zapoczątkowała nowe życie grupy. Od 2010 zespół nieustannie tworzy . Powstało 5 płyt : „Marta w Nicei” , „Claudia w Essen” , „Pojawia się Sen Montreal” , „Laura w miastach” i „Palm Beach Poland”. Wszystkich można posłuchać w serwisach streamingowych na czele ze Spotify.

Jak najprościej określić styl Generała Stilwella? To gitarowy , alternatywny rock doprawiony klawiszami i elektrycznymi skrzypcami , oryginalne teksty i specyficzny wokal Marka.

Trójka muzyków tworzy Generała od 1986 roku . Są to : Marek Jałowiecki , Jan Szkoda i Adam Rodzik. Jednak obecnie bardzo ważnym ogniwem zespołu jest Tomasz Korgul grający na gitarze , skrzypcach i klawiszach. Tomek dołączył do grupy w 2017 roku po odejściu Bartka Koźmińskiego.

Ciekawostki związane z zespołem. W 1998 Marek Jałowiecki i Adam Rodzik utworzyli zespół DELONS , który w 2005 roku wydał płytę pod szyldem EMI Poland. Płyta nosi tytuł „Wersja z napisami”. Stałym członkiem zespołu był Tomasz Korgul. Piosenkom Marka została poświęcona praca magisterska pod tytułem „Marek Jałowiecki i jego piosenki”. Autorką jest założycielka Fan Clubu Delons.

Po rozpadzie Delons Marek Jałowiecki stworzył trio Ladislav , z którym nagrał 3 EPKI i jeden album długogrający „Słowa o smaku wody”.

Nowa twarz Marka to SHEILA DOG. Płyta „Hosh” jest dostępna w serwisach streamingowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: Generał Stilwell

Świetny koncert, miła atmosfera, fajna obsługa. Chcemy więcej!
M 05.06.2022 21:35

Polecane z kategorii koncert