Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

koncert

Koncert symfoniczny - Piotr Tymura, Jacek Rogala

koncert

Koncert symfoniczny - Piotr Tymura, Jacek Rogala

Koncert symfoniczny - Piotr Tymura, Jacek Rogala - koncert

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Koncert fortepianowy f-moll jest pierwszym z dwóch koncertów fortepianowych Chopina, choć został wydany jako drugi. Kompozytor rozpoczął prace nad nim jesienią 1829 roku, a prawykonanie miało miejsce 1830 roku w Warszawie, gdzie partię solową wykonał Chopin we własnej osobie.
„Rozmiarami znacznie krótszy od koncertu e-moll jest odmienny także w rodzaju ekspresji: bardziej liryczny, rysowany delikatnymi, pastelowymi barwami. Szczególnie słynna jest część druga, Larghetto, którą Chopin pisał pod natchnieniem pierwszej miłości.” – komplementuje charakterystykę koncertu Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Za fortepianem z kolei zasiądzie niezwykle utalentowany 12-letni Piotr Tymura. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie pani Aleksandry Rudyk, w PSM I i II Stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Od września 2022 r. jest uczniem POSM im. E. Młynarskiego w ZPSM nr 1 w Warszawie, w klasie fortepianu prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.
Mimo młodego wieku jest laureatem wielu konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Wśród najważniejszych osiągnięć można wymienić zdobycie Grand Prix na: VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie, International Viennese Spring Music Competition w Wiedniu, XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku. Występował wielokrotnie w Filharmonii Lubelskiej zarówno jako solista, jak i z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej. W listopadzie 2022 r. zagrał tamże Koncert Fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Nie każdy wie, że drugi z twórców, którego dzieło zostanie zaprezentowane tego wieczoru słuchaczom, jest również współautorem słynnej pieśni Ave Maria, a także określa się go przede wszystkim jako kompozytora operowego. W latach 50. XIX wieku skomponował jednak dwie symfonie, w tym I Symfonię D-dur, nacechowaną śladami twórczości Mendelssohna, pełną harmonii i pozytywnych uniesień.

Ten wyjątkowy koncert poprowadzi maestro Jacek Rogala, uznany polski dyrygent, od roku 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 roku zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. Jest autorem książki „Muzyka polska XX wieku” wydanej przez PWM z okazji Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie (2000). Od 2000 do 2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W 2012 roku został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na swoim koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
W 2012 roku został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

REPERTUAR
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Charles Gounod – I Symfonia D-dur

WYKONAWCY
Piotr Tymura – fortepian
Jacek Rogala – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Sala Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, ul. Partyzantów 2

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Recenzje i opinie: Koncert symfoniczny - Piotr Tymura, Jacek Rogala


Jak działają recenzje?

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert