koncert

Tęgie Chłopy

koncert

Tęgie Chłopy

Tęgie Chłopy - Bilety na koncert

Tęgie Chłopy - Bielsko-Biała Klubokawiarnia Aquarium (Galeria Bielska BWA) | Kupuj Bilety Online

Tańczymy!
bo
Tęgie Chłopy grają do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”.

Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

...................................................................

"Globalizacja. Korpokracja. Koncentracja kapitału. Bełkot farmaceutów i ekonomistów. Uniformizacja kultury. Co robić? Grać swoje! Nie zawsze równo, ale zawsze razem. Nie zawsze doskonale, ale zawsze prawdziwie. Poprzez korzenną, tradycyjną, organiczną muzykę uświęcać zwykłe ludzkie codzienne sprawy i zamieniać je w miłosne rytuały.Tęgie Chłopy wykonują świetną robotę. Widać tu intelektualną pracę włożoną w rozpoznanie zasad rządzących ludową frazą, słychać troskliwość w stosunku do tradycyjnej formy, która nakazuje, by nieść ją uważnie i ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić jej krawędzi. Czuć wyzierającą z ich pracy świętość i godność Ludzi Ziemi. Bo to jest język Ziemi. Nasz język. Odradzamy się dzięki takim płytom."

Leszek Możdżer

"Muzyka, nazwijmy ją umownie „źródłową”, czyli folklor miejski i wiejski przez całe lata robiła wszystko, by oddalić się od własnych korzeni. Polukrowana, zideologizowana – straciła cały animusz i stała się monidłem ku pokrzepieniu serc, najczęściej zagranicznej Polonii. Wystarczy przywrócić jej mądrość i energię, dodać umiejętności i niekłamaną radość grania, by znów wróciła do nas i stała się perełką naszej kultury.Na swojej kolejnej płycie Tęgie Chłopy udowadniają, że to się musi udać i… że już się udaje."

Wojciech Waglewski

Bilety:
35 zł przedsprzedaż / 45 zł w dniu koncertu

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń w: Bielsko-Biała

Brak wydarzeń w: Bielsko-Biała

Recenzje

Super koncert super atmosfera super zabawa.
Organizacja w porządku. Jeśli chodzi o występ zespołu Tęgie Chłopy to czysta magia. Niezpomniany wieczór.
Występ zespołu Tęgie Chłopy stał na najwyższym poziomie, tak pod względem artystycznym, jak też organizacyjnym. Artyści zaliczają się zdecydowanie do tych, nawiązujących łatwo kontakt z publicznością. Dali nam - widzom, słuchaczom wiele radości w lutowy, piątkowy, walentynkowy wieczór. Poparciem moich słów była wspaniała atmosfera po stronie roztańczonej publiczności. A kto nie tańczył, to także nie gapa, bo można było w świetnej atmosferze Klubokawiarnia "Aquarium" BWA w Bielsku-Białej, kontemplować dźwięki płynące ze sceny. Wypada mnie sobie życzyć więcej takich wydarzeń, spod znaku zespołów propagujących folklor, nie tylko w Bielsku-Białej, ale również na całym Górnym Śląsku. Dziękuję także za wyśmienite pogawędki z osobami z obsługi wydarzenia, z Panem Grzegorzem, który witał Gości, dziękuję Pani ze swoją córką, kontrolującej bilety i dziękuję Paniom serwującym przepyszne soki i kawę, której jeszcze nie skosztowałem, ale jest ku temu motywacja, żeby ponownie odwiedzić Klubokawiarnię. Dziękuję! Pięć gwiazdek
Zabawa pierwsza klasa! Mam nadzieję, że Tęgie Chłopy jeszcze nie raz przyjadą do Bielska.

Polecane