koncert

Tęgie Chłopy

koncert

Tęgie Chłopy

Tęgie Chłopy - Bilety na koncert

Tęgie Chłopy - Kielce Czerwony Fortepian | Kupuj Bilety Online

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 roku wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.

Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: "Dansing" (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i "Wesele!" (grudzień 2017, wyd. Wodzirej).

Skład kapeli:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
Michał Maziarz – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Michał Żak – klarnet
Marcin Żytomirski – skrzypce

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje

Zabawa z "Tęgimi Chłopami" to jest przeżycie, którego nie da się opisać , to trzeba pojąć sercem , umysłem i duszą. Jak pierwszy raz prześledziłam Ich warsztaty w Sędku tj, w naszej kielecczyźnie to płakałam kilka ze szczęścia, a dlaczego ???kocham ludowiznę, potrafię zaśpiewać,mówić gwarą,zahulać oberka i poleczkę w obie strony z moim mężem oczywiście, co nie jest łatwe ale my jesteśmy dobrymi tancerzami i dzięki Bogu. A więc moja opinia mówi Państwu wszystko i jeśli zaprosicie jeszcze tą wspaniałą kapelę to ja i moi znajomi a było nas w sumie 18 osób będziemy zawsze w podwojonej liczbie.Dziękujemy pięknie za zorganizowanie tak wspaniałego wieczoru.Śpiew i muzyka przedłużają życie, więc tańczmy i żyjmy długo i szczęśliwie.
Wspaniale!

Polecane