koncert

Tynieckie Recitale Organowe 2021

koncert

Tynieckie Recitale Organowe 2021

Tynieckie Recitale Organowe 2021 - Bilety na koncert

Andrzej Białko – organy
Miłosz Mączyński – gitara

program koncertu

Louis Vierne (1870-1937)
Première Symphonie en ré mineur op. 14
Prélude
Fugue
Final

•••
Heitor Villa – Lobos (1887 – 1959)
Prélude nr 3 (Homenagem à Bach)

Abel Carlevaro (1916 – 2001)
Campo z cyklu Preludios Americanos

Agustín Barrios (1885 – 1944)
Julia Florida (Barcarola)
Una Limosnita por Amor de Dios (El Ultimo Trémolo)


Maurice Duruflé (1902-1986)
Suite op. 5
Prélude
Sicilienne
Toccata

Andrzej Białko – urodził się w 1959 roku w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.
Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich Johanna Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku.
W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 25 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Organów w Akademii Muzycznej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Miłosz Mączyński – w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary dr hab. Michała Nagy'a. W 2014 roku w macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora sztuki. Jako solista i kameralista zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach w Montrealu, Brnie, Moskwie, Paryżu, Budapeszcie, Warszawie i Gorizii. Swoje umiejętności doskonalił, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Roberto Aussela, Ricardo Gallena, Pablo Garibay`a, Marcina Dyllę, Edina Karamazova, Tilmana Hoppstocka, Jana Depretera.
Koncertował w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Od 2016 roku jest członkiem zespołu Cracow Guitar Quartet, z którym koncertuje w ramach wielu znaczących festiwali i cykli koncertowych. Brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia, z którymi współpracuje, starając się o pozyskanie nowego repertuaru na gitarę. Prowadzi klasę gitary w krakowskiej Akademii Muzycznej. Zasiada w jury ogólnopolskich konkursów gitarowych i przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, jest wykładowcą warsztatów i letnich kursów muzycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: Tynieckie Recitale Organowe 2021

Swietne występy Jestem pod wrażeniem gry Pana prof Białko i dr Mączyńskiego Uczta dla serca i ducha. Wybieram się na następne występy w najbliższą niedielę
Bardzo udany koncert

Polecane z kategorii koncert