spektakl

BalletOFFFestival - Natura ruchu – Święta geometria, Iwona Olszowska / ID-ance, Barbara Bujakowska

spektakl

BalletOFFFestival - Natura ruchu – Święta geometria, Iwona Olszowska / ID-ance, Barbara Bujakowska

BalletOFFFestival -  Natura ruchu – Święta geometria, Iwona Olszowska / ID-ance, Barbara Bujakowska - Bilety na spektakl teatralny

BalletOFFFestival - Natura ruchu – Święta geometria, Iwona Olszowska / ID-ance, Barbara Bujakowska | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2020, 2021

*Natura ruchu - Święta geometria*, Iwona Olszowska

Natura Ruchu... Święta Geometria. Spektakl nawiązuje do idei powstawania form w naturze. Inspiracja stało się doświadczanie podobieństw i relacji istniejących między człowiekiem a wszechświatem. Język ruchu stworzony jest w oparciu o ruch wektorowy, przepływ dynamiczny oraz spirale. Odwołuje się do geometrii i figur platońskich, pojęcia materii, modelu człowieka witruwiańskiego, idei złotego podziału i tzw. świętej geometrii czy linii papilarnych Pana Boga. Łączy w sobie pierwiastki fizyczne, biologiczne oraz duchowe.

Z jakiej perspektywy obserwujemy rzeczywistość?
Jak ją postrzegamy?
Jak docieramy do rozumienia?
Czy czujemy się częścią większej całości?

choreografia, koncept: Iwona Olszowska
kostium: Iwona Olszowska
kompozytor, twórca utworów muzycznych: Marcin Janus
autorzy cytatów włączonych do spektaklu: Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Johannes Kepler
reżyseria światła: Iwona Olszowska, Magdalena Bażela
reżyseria dźwięku: Marcin Janus, Iwona Olszowska
grafika: Zofia Bermejo-Darska
wykonanie: Iwona Olszowska
czas trwania spektaklu: 30 minut.
premiera: 26.09.2014, Teatr Barakah, Kraków

Iwona Olszowska

Tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance; Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering.

Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST od 1989 roku przez lat 10 z repertuarem autorskim. Później site specyfic kooperacje. Obecnie realizuje projekty improwizacji strukturalnej, lecture performance, site specyfic. Przez dwa lata tworzyla Obszar Tańca w Teatrze Barakah.

Obecnie uczy w Hurtowni Ruchu, w Studio Kontakt w Krakowie, na kursach instruktorskich,

studiach zaocznych Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziału wokalno- aktorskim na specjalności choreografii i techniki tańca oraz na Wokalistyce Estradowej., Prowadzi taniec współczesny na Akademii Muzycznej w Krakowie, na specjalności Rytmika, Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Katedrze Badan Muzyczno – Edukacyjnych., Warsaw Dance Department oraz warsztatach tańca i festiwalach kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (Ukraina, Anglia, Rosja, Mołdawia, Niemcy, Włochy, Portugalia).

Przez 8 lat uczyła w krakowskiej PWST. Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku, oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie, w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz festiwalach tańca w Polsce.

Tworzyła autorskie spektakle, choreografie solowe, dla zespołu EST a także m.in. Polskiego Teatru Tańca, Teatru Rozmaitości, Teatru Starego, Słowackiego w Krakowie.

Prowadziła coachingi zakończone pokazami m.in. Pan European Art. Laboratory w Villi Decius, kilkakrotnie Falling After Paxton w Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu.

Jako tancerka tańczy solowo, ostatnio również w przestrzeniach alternatywnych, improwizacje strukturalne min. lecture performances: Serce zRozum, Bones Mind Moving- Moving Bones Mind, Falling after Paxton z EST/Hurtownia Ruchu, oraz site specyfic z EST/Płaczące krzesła -Plac Boh. Getta, Tramwaj zwany podążaniem, Autoshow, Dziwne Nie_pokoje oraz W ramach Obszaru Tańca powstały sola Moda na Gender, Natura ruchu- święta geometria, oraz duety Skapani w muzyce z Piotrem Skalskim, Naiwny rekreacyjny taniec z Natalia Iwaniec, Wodostany.

Brała udział w projektach z Pracownią Fizyczną Zdarzenia oraz Wystawa w MS2 w Łodzi Przyjdźcie pokażemy wam co robimy, Jackiem Owczarkiem projekt And we will dance together. z Renatą Piotrowską Unknown, z Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowski B&B, z Marcinem Janusem, z Magdą Przybysz Serce Zrozum, z Anna Haracz- Przenikanie oraz w projektach międzynarodowych. Liz Lerman Dance Exchange Home, Bliskość z Risa Jaroslow, Aurora z Maidą Withers, Ocean Miasta z Pierre Deloche, Just say it z Michaelem Schumacherem, Samples projekt polsko –rumuński z EST, Planetary Dance w Krakowie.

Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugalii, Izraelu, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii. Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego /ArtsLink w Nowym Jorku/

www.hurtowniaruchu.pl

www.bodylab.eu

www.teatrbarakah.com, www.taniecpolska.pl

Marcin Janus

Pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, kompozytorem muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i często wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych oraz teatralnych.

Tworząc na granicach sztuk kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Realizując projekty stawia sobie za zadanie uczynić przedstawienia bardziej wciągającymi, nasycając świat i myślenie osobliwymi zjawiskami dźwiękowymi, dostarcza zmysłom szerokiego spektrum wrażeń. W procesie twórczym koncentruje się na barwie dźwięku, bada jego podstawowe cechy, często szuka odzwierciedlenia w ruchu i obrazie, nadaje zdarzeniom nowych znaczeń łącząc je w przestrzeniach muzycznych. Pracuje w domenie cyfrowej najczęściej wykorzystując Ableton Live i Metasynth oraz kontrolery midi, które dostarczają unikalnych możliwości w rezultacie jego muzyka charakteryzuje się szeroką paletą dźwiękowa. W pracach opartych o technologię można usłyszeć zestawienie nagrań i organicznych dźwięków z syntetycznymi barwami o często motorycznych cechach.

Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji, by po kilku latach rozpocząć pracę jako niezależny kompozytor. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, Finalistą na Konkursie kompozytorskim, który odbywał się w ramach roku Johna Cage’a. Doświadczenie zdobywał również jako uczestnik kursów a w ostatnim czasie GrupLab Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie z którą wspólnie brał udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie.

Jest autorem muzyki i projekcji do wielu spektakli teatralnych i tanecznych m.in. Barbary Bujakowskiej, Iwony Olszowskiej, Projektów Tomasza Bazana.

Obecnie tworzy muzykę do programu Obszaru Tańca.

ID-ance

ID-ance, Barbara Bujakowska

Idea, choreografia, wykonanie: Barbara Bujakowska
Muzyka: John Cage,Vangelis, Gus Gus, Edith Piaf, Caccini
Montaż dźwięku: Anna Szwajgier
czas trwania: 45 min
premiera: 15 grudnia 2013, Centrum Kultury w Lublinie

Spektakl zrealizowany w ramach rezydencji Festiwalu Maat w Lubinie.

„ID-ance” stanowi próbę przedstawienia mojej artystycznej biografii.
Rozpoczynam swój performans od cofnięcia się w czasie kiedy stawiałam pierwsze kroki jako gimnastyczka sportowa.
Miałam wtedy pięć lat, słuchałam muzyki Vangelisa i marzyłam o zostaniu primabaleriną.
Potem droga jaką przeszłam aby znaleźć się tu i teraz przed Wami.
Taniec…
Lata pracy i poświęceń.
Miłość i nienawiść.
Poszukiwania siebie, swojej tożsamości, swojego indywiduum.
Momenty zagubień, zwątpień i nawróceń.
Artystyczne obłędy i duchowe uniesienia.
Kicz.
Patos.
Komedia.
Oto ja.”

Barbara Bujakowska

jest tancerką, choreografką i pedagogiem tańca współczesnego działającą w Krakowie.

Artystka jest absolwentką studia Baletowego przy Operze i Operetce w Krakowie, P. F.P w Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) oraz studiów w Institute for Dance Art na A. Brückner Universität w Linzu.

Po zakończeniu edukacji tanecznej w austriackich szkołach, Barbara postanowiła rozpocząć indywidualną drogę artystyczną jako twórca spektakli z pogranicza tańca, teatru oraz videoartu. Od wielu lat Bujakowska współpracuje z artystami z kraju i zagranicy.

Jest stypendystką Art Stations Foundation (Solo Projekt 2008 ,Alternatywna Akademia Tańca) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Barbara Bujakowska jest jedną z najbardziej twórczych postaci polskiej sceny tańca współczesnego. Jej prace wyróżniają się intelektualnym kontekstem, świadomością formy i precyzją wykonania.”

Janusz Marek,CSW Warszawa

„Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze – jak Swan_like czy w spektakl Charnocka – Bujakowska wypracowala swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.”

portal Taniec Polska

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane