spektakl
Drach

spektakl

Drach

Drach - Bilety na spektakl teatralny

Drach - Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej | Kupuj Bilety Online

Opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.

Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w Rybniku.

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika.

Spektakl powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

Robert Talarczyk adaptacja i reżyseria

Piotr Kotas muzyka

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Rybnik

Recenzje

Spektakl odwołano więc nie bawiłam się wcale.
Niestety 15min przed spektaklem dowiedzieliśmy się, że został odwołany ponieważ nie dojechała aktorka. Szkoda bo bardzo chciałam to zobaczyć. Czekam na zwrot pieniędzy.
Spektakl został odwołany na 10 minut przed występem. Bardzo nieprofesjonalne rozwiązanie. Jestem rozgoryczony. Cieszyłem się na to wydarzenie jak dziecko. Tłumaczenie podane do informacji, że wypadek - w jednej wersji samochodowy, a w drugiej na stronie rybnik.com.pl, że wykoleił się skład, którym jechała jedna z aktorek - niezborne. Nie ma dublerów? Przy tak dużym spektaklu? A może po prostu potraktowano Rybnik jak prowincję, której można wcisnąć głodny kawałek i olać całą salę ludzi...?
Spektakl przerósł moje oczekiwania!!! Fenomenalne (w moim odczuciu) przedstawienie chociażby scen erotycznych... Wyrazistość postaci, scenografia... Polecam serdecznie!!
Bardzo dobry spektakl, zaskakujący i intrygujący wokół którego nie da przejść obojętnie.
Obawiałam się , że wymagającej w odbiorze książki, nie łatwo będzie przenieść na deski teatru. Mile się zawiodłam . Sztuka dynamiczna, zrozumiała. Majstersztyk ! Dla aktorki odgrywającej rolę Valeski wielkie brawa! Wspaniałe 2 godziny!
Występ poruszający, pięknie przygotowany. Jesteśmy zadowoleni
Spektakl był zachwycający - polecam szczególnie osoba które przeczytały książkę.
trudne tematy, w niecodzienny sposób...ale ogląda się tak, że nie wiadomo kiedy minął czas
Rewelacyjna scenografia - natomiast słabym punktem była gra niektórych aktorów. Główe role zagranem z kunsztem .. natomiast pani Grażyna Bułka w roli Geli Magnor - fenomenalna!
Życie jest kabaretem. Znakomita scenografia, gra aktrorów i muzyka. Osoby, które nie czytały "Dracha" Szczepana Twardocha mogą mieć problem z percepcją sztuki. Akcja toczy się na Śląsku, ale przesłanie jest uniwersalne.
Ok.Pełen profesjonalizm.
Gdybym nie czytała książki, to z tego chaosu trudno byłoby coś zrozumieć. Niepotrzebne epatowanie seksem i głośne przekleństwa, podczas gdy monolog "Wariata" momentami był niezromiały. Cena przystępna jak na amatorkę.
Znakomity, choć wstrząsający i w sumie smutny!
Miszmasz, galimatias. Ktoś kto nie czytał tak to odebrał. Kto czytał też mógł mieć problem. Wrażenie robi muzyka
Wspaniały spektakl...! Dopełniający fakt przeczytania książki. Dobór aktorów, szczególnie Nikodema, podobnego do samego Szczepana Twardocha... Rybnik - nieprzypadkowe miejsce... Wszystko dopracowane do ostatniej kropki. Jesteśmy zachwyceni...!
Spektakl doskonały. Do genialnej historii dobrano równie idealnych aktorów, okraszając całość niespotykaną scenografią. Całość daje nieco surrealistyczne klimat, który nie pozwala na nawet chwilę nudy.
Olga Gretka 05.05.2019 08:56
Ciekawy, choć psychodeliczny nieco spektakl. Zdecydowanie trzeba było znać fabułę powieści, żeby nie pogubić się w zazębiających się czasoprzestrzeniach. Pewnie nie wszystko tu było tak jak to sobie wyobrażałem po lekturze książki Twardocha, ale zdecydowanie warto skonfrontować własne oczekiwania z wizją reżysera.
Książka nie jest łatwa w odbiorze, więc miałam obawy przed spektaklem. Myślę, że nie można było zrobić tego lepiej. Przedstawienie było fantastyczne. Aktorzy-pierwsza klasa! Uczta!!!
Z niecierpliwością czekałam na to przedstawienie, wcześniej słuchałam Drach'a w wykonaniu aktora Teatru Śląskiego Dariusza Chojnickiego i muszę powiedzieć, iż bardzo dobrze zrobiłam ponieważ łatwiej było mi się odnaleźć w tym wszystkim co działo się na scenie. A działo się oj działo. Mój Mąż poszedł "bez słuchania" i powiedział, że momentami był zmęczony, tym by ogarnąć FTO JE FTO. Ale ja byłam pod wielkim wrażeniem, bo to co działo się na scenie wymagało od aktorów nie lada umiejętności. Wielkie też brawa dla Reżysera Roberta Talarczyka, bo trudna to musiała być praca. Ogarnąć taki ogrom informacji, na jednej scenie, w czasie jednego przedstawienia... Brawo. Dziękuję za to przedstawienie
Dzika vel Kaśka 02.01.2019 22:36
Morze być, dobrze spędzony czas !
Mocno, mocno polecam.
Siedzieliśmy w IV rzędzie, pod głośnikiem i niestety dźwięk był ustawiony niezbyt szczęśliwie. Aktorzy występujący w głębi sceny chyba w ogóle nie mieli mikrofonów - słabo było ich słychać już w IV rzędzie. No i jeszcze jedno: śląska wymowa niemiecka - fatalna. Jeśli Caroline była Niemką urodzoną w Gliwicach, to już naprawdę mogli się bardziej postarać w obsadzeniu tej roli. Czyżby na Śląsku nie było młodych ludzi mówiących ładnie po niemiecku?
Jestem pod ogromnym wrażeniem, polecam!
Przedstawienie to jeden wielki chaos, chyba, że to było zamierzone ale ja tego nie ogarniam, chociaż wcześniej przeczytałem książkę.. Na pochwałę zasługuje scenografia.
Trudna ksiazka, a wiec i trudna adaptacja. Siedzielismy na ballkonie, gdzie oslepial nas reflektor. Wiekszosc widowni zaslaniala oczy dlonia lub torebka. Zbyr t dlugo to trwalo. Nie moglismy wiec ogladac pantomimy przed glownym spektaklem.Oczy lzawily mi kilka godzin. CZULAM SIE JAK NA PRZESLUCHANIU .Sam spektakl zbytnio eksponowal watki erotycznei momentami to przerysowanie sprawialo, ze epatowal wulgaryzmem. Namieniam, ze nie jestem pruderyjna
Bardzo dobra rzecz, polecam!
Warty zobaczenia. Pełna widownia świadczy o tym,że Rybniczanie chcą TEATRU, nie tylko komedii . Apel do Dyrekcji TZR: Przyjdziemy na dobry spektakl teatralny!
Rewelacja
Bardzo słaba sztuka, bez przekazu, wulgarność, która nic nie wnosi. Ciężko powiedzieć, jaki miał być cel i co miała ta sztuka wzbudzić w widzu.
WIĘCEJ
ZWIŃ

Polecane

Rybnik inne wydarzenia