Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

spektakl

Grupa krwi NT

spektakl

Grupa krwi NT

Grupa krwi NT - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Autor:
Anna Wakulik

Reżyseria:
Maciej Gorczyński

Scenografia, kostiumy, wideo:
Iwona Bandzarewicz

Muzyka:
Szczepan Pospieszalski

Opieka wokalna, wokal:
Anna Bochnak – Fryc

Obsada:
Adam Borysowicz (gościnnie),
Wojciech Marcinkowski,
Katarzyna Pałka,
Ksenia Tchórzko (gościnnie)

Inspicjent:
Justyna Moczulska

Dramat Anny Wakulik, rozpięty jest wokół dwóch tematów przewodnich. Pierwszym z nich jest konflikt między wolnością a potrzebą stabilizacji. Jak siedzieć w tej „strefie ciszy” w drodze skądś dokądś, z nadzieją na wydarzenia i wielkie sprawy, i jednocześnie mieć swój kubeczek, swoją pościel i kapcie zawsze przy sobie. Drugi temat ogniskuje się wokół problemu społecznego zła, którego przyczyną jest nieprzepracowana pamięć o doświadczających przemocy (ekonomicznej, seksualnej i kulturowej) i zadających przemoc przodkach: chłopach i właścicielach folwarków, pokutujący w polskiej rzeczywistości jako konflikt klasy ekonomicznie uprzywilejowanej i prekariatu. Konflikt, który za autorką Grupy krwi nazwać można nieuświadomionym i pozaintencjonalnym, a który zarówno autorka, jak i postaci dramatu próbują najpierw zbadać, a potem w finalnym, anarchicznym geście – rozbroić.

Grupa krwi prowokuje do postawienia kilku pytań: czy możliwa jest systemowa naprawa niesprawiedliwości, czy raczej przeciąć ją można jednym, anarchicznym działaniem? Czy zło drzemiące w ludziach, nie pozwalające im na porozumienie ma swoje źródło w systemowej przemocy? Jakie są granice szczerości i próby autentyczności w kontakcie z innymi ludźmi? Czy teatr jest w stanie przepracować historyczne krzywdy? Jakie są źródła hierarchii społecznych? I wreszcie czy ważniejsza jest stabilizacja i bezpieczna praca, czy poczucie wolności?

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku jest jednym z trzech teatrów w Polsce realizujących spektakle w ramach pierwszej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl

Premiera: 24 września 2022 r. Nowa Scena Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Słupsk

Recenzje i opinie: Grupa krwi NT

Bardzo dobry spektakl , dobrze zagrany !!!! Polecamy
Karolina 03.10.2022 10:22
Sztuka pobudza do refleksji nad przewrotnością dziejową .Czy rzeczywiście nasze DNA determinuje tak bardzo nasze losy ?
Robert 03.10.2022 09:35
Rewelacyjny spektakl. Świetna gra aktorska. Ważny temat, który wciąga i trzyma widza do ostatnich minut spektaklu. Refleksje i gra aktorów pozostaje na długo w pamięci.
A. 01.10.2022 08:48
Ciekawa problematyka, wciągająca historia ,świetna gra aktorska!
Lea 26.09.2022 12:00
Świetnie zagrany, dający do myślenia!
Kama 25.09.2022 21:42
Bardzo dobry spektakl,multimedialny,tematyka na czasie. Cieszę się,że mogłam zobaczyć.
Jolar 25.09.2022 10:06

Polecane z kategorii spektakl