Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu”

spektakl

Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu”

Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu” - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

"Umrzecie. Umrzecie niechybnie, choćbyście nie wiem co robili. Nikt nie żyje wiecznie, a każdy kto się kiedykolwiek narodził – musi też umrzeć". To słowa padające ze sceny w najnowszym spektaklu Teatru SAFO traktującym o przemijaniu i powolnym umieraniu.

Spektakl powstał na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relację, więc prawdopodobnie znajdują się w niej przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć.
Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą co u kierego w chałupie piszczy.
Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny.
Tak, jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Ciszewska, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska.

Spektakl zdobył Nagrodę Jury Młodzieżowego im. Józefa Żmudy, Nagrodę Publiczności i Grand Prix na Festiwalu “Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.

Informacje o biletach:
Sprzedaż biletów rusza 20.09.2023 r.
20 zł/16 zł z Rybnicką Kartą Mieszkańca "Rybka".
Jeśli posiadasz Rybnicką Kartę Mieszkańca "Rybka" wybierz bilet, który pozwoli Ci skorzystać z 20% zniżki.
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kartę i okazać ją przy wejściu na wydarzenie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Rybnik

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu”


Jak działają recenzje?
Świetny występ, wspaniała gra aktorska
Amasz 16.10.2023 14:36
Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu”
Rybnik, 14.10.2023
Dom Kultury w Rybniku - Chwałowicach
Niesamowity spektakl. Cała atmosfera Górnego Śląska w pigułce. Wplecione autentyczne wątki biograficzne dodają tylko smaku. Świetny teatr. Zarówno gra aktorska, oprawa, dialogi jak i reżyseria na najwyższym poziomie. Polecam gorąco. Sam na pewno jeszcze się wybiorę.
Paweł 15.10.2023 08:31
Spektakl "HEKSY - ballada o umieraniu”
Rybnik, 14.10.2023
Dom Kultury w Rybniku - Chwałowicach

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

  • Świetny występ, wspaniała gra aktorska

    Amasz 16.10.2023 14:36


  • Niesamowity spektakl. Cała atmosfera Górnego Śląska w pigułce. Wplecione autentyczne wątki biograficzne dodają tylko smaku. Świetny teatr. Zarówno gra aktorska, oprawa, dialogi jak i reżyseria na najwyższym poziomie. Polecam gorąco. Sam na pewno jeszcze się wybiorę.

    Paweł 15.10.2023 08:31


Polecane z kategorii spektakl