od 07.12.2024
WORLD PRESS PHOTO – 67. edycja
- Udostępnij
- Kopiuj link
OPIS
Kup BiletyKup Bilety
- Udostępnij
- Kopiuj link
wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII 2024
Najlepsze fotografie prasowe już po raz siódmy w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie!
Od wyniszczających konfliktów i wstrząsów politycznych po kryzys klimatyczny i bezpieczeństwo przemieszczania się migrantów. Wybrane przez niezależne jury opowieści mają zachęcać do podjęcia próby lepszego zrozumienia bieżących wydarzeń, budzić świadomość, a także przypominać o potrzebie wolności prasy we wszystkich zakątkach świata. 24 zwycięzców, sześć wyróżnień honorowych i dwa wyróżnienia specjalne jury zostały wybrane spośród 61 062 zgłoszeń nadesłanych przez 3851 fotografów ze 130 krajów.
Z każdego z 6 regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowo-Wschodnia i Oceania oraz Europa) wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”), wybrano także „zwycięzców globalnych”.
Główną nagrodę w konkursie World Press Photo 2024 zdobył Mohammed Salem z Palestyny (Reuters), za fotografię ukazującą Palestyńska kobietę Inas obejmującą ciało swojej 5-leltniej siostrzenicy, która zginęła w trakcie bombardowań.
<zobacz zdjęcie, czytaj więcej>
Zdjęcie u góry strony (fragment):
„Ucieczka” The Escape (region Afryka, kategoria Projekty długoterminowe)
Malek (24 l.), DJka studiująca komunikację w Brukseli, wita się ze swoim przyjacielem Kmarem w Tunisie w Tunezji.
Kontekst: Rewolucja w Tunezji z 2011 r., która była katalizatorem tzw. „arabskiej wiosny”, zaszczepiła w Tunezyjczykach aspirującym do demokracji, sprawiedliwości społecznej i wolności słowa ogromną nadzieję. Kolejna dekada okazała się jednak pełna niestabilności politycznej, utrzymujących się kryzysów gospodarczych i nierówności społecznych, które dotknęły zwłaszcza młodych ludzi. Projekt fotograficzny bada życie młodych Tunezyjczyków i ma na celu przyczynienie się do dyskusji na temat ich włączenia się w tworzenie lepszej przyszłości.
fot. Zied Ben Romdhane dla Magnum Photos, Arab Fund for Arts and Culture, AIM LAB
<czytaj więcej o fotografii>
INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH:
Zabierz ze sobą słuchawki i telefon – po zeskanowaniu kodu QR przy fotografii usłyszysz historię zdjęcia (lektor w języku angielskim).
Na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 12 644 02 66 w. 55, [email protected])
Kuratorka projektu SIŁA FOTOGRAFII 2024 – Monika Stachnik-Czapla
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
Bilety
Brak wydarzeń w: Kraków
Brak wydarzeń w: Kraków
Recenzje i opinie: WORLD PRESS PHOTO – 67. edycja
Kraków, 04.10.2024
NCK Galeria
Kraków, 04.10.2024
NCK Galeria
Kraków, 04.10.2024
NCK Galeria
Kraków, 04.10.2024
NCK Galeria
Kraków, 04.10.2024
NCK Galeria