koncert
61. KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE, Koncert – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

koncert

61. KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE, Koncert – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

61. KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE, Koncert  – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET - Bilety na koncert

61. KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE, Koncert – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2019, 2020

Koncert  – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

BARTOSZ DWORAK QUARTET
Absolutna czołówka młodego polskiego jazzu! Laureaci najważniejszych prestiżowych nagród na polskiej scenie jazzowej, stypendyści Ministra Nauki oraz Ministra Kultury.

Bartosz Dworak – zwycięzca I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.
Skład zespołu: Bartosz Dworak (skrzypce), Jakub Dworak (kontrabas), Piotr Matusik (fortepian) oraz Szymon Madej (perkusja). Wszyscy wykonawcy ukończyli z wyróżnieniem Instytut Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Nakładem renomowanej wytwórni Hevhetia ukazał się właśnie pierwszy studyjny album zespołu zatytułowany POLISHED. Znalazły się na nim w pełni autorskie, zaaranżowane na skrzypce, fortepian, kontrabas oraz perkusję utwory, w których pobrzmiewają nie tylko echa jazzowej klasyki, ale też subtelne i liryczne elementy polskich melodii ludowych.

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET
Zbigniew Namysłowski – saksofony altowy, sopranino
Jacek Namysłowski – puzon
Sławomir Jaskułke – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Grzegorz Grzyb – perkusja

Zbigniew Namysłowski – saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem. Jako pierwszy jazzman z polski wydał płytę za granicą.

Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1955, grając w zespole Five Brothers, utworzonym w studenckim klubie Hybrydy. Rok później wstąpił, jako puzonista, a  w 1957 związał się, jako wiolonczelista, z zespołem Krzysztofa Sadowskiego – Modern Combo. W 1958 powrócił do gry na puzonie i podjął współpracę z zespołem Hot Club Melomani, z którym uczestniczył w historycznym wydarzeniu, jakim był pierwszy koncert jazzowy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Brał także udział w pierwszym po wojnie wyjeździe polskich jazzmanów do Europy Zachodniej.

W 1960 porzucił tradycyjny jazz. Zaczął również grać na saksofonie altowym, który wkrótce stał się jego wiodącym instrumentem. Do 1963 związany był z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, z którą wyjechał na pierwsze koncerty polskiego zespołu jazzowego w Stanach Zjednocznych i wziął udział w 1962 w prestiżowym festiwalu w Newport. Jednocześnie realizował własne plany artystyczne. W 1961 utworzył swój pierwszy znaczący zespół Jazz Rockers,

W 1978 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował przede wszystkim z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Z własnymi zespołami koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granic. Wystąpił we wszystkich krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, na Kubie, w Meksyku, Brazylii, Kuwejcie i Republice Południowej Afryki.

Zbigniew Namysłowski twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Jego dyskografia obejmuje ponad 30 autorskich płyt, z których wiele wydanych zostało za granicą. Takie albumy, jak „Winobranie”, czy „Kuyaviak Goes Funky” stały się przebojami jazzowymi oraz zostały uznane przez magazyn „Jazz Forum” za płyty wszechczasów w polskim jazzie. Jego płyta „Lola” z 1964 roku to pierwsza płyta nagrana przez polskiego jazzmana, która ukazała się poza granicami Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane

KULT

KULT

(77)

najblizsze wydarzenie
03.11.2019 18:00

bilety od 60.00 PLN