koncert

Ghetto Songs

koncert

Ghetto Songs

Ghetto Songs - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Frank London, trębacz i kompozytor, znany ze swojej twórczości przekraczającej gatunki, przedstawia swój najnowszy projekt zatytułowany „Ghetto Songs”: muzykę z gett na całym świecie.

Zasadniczo „Ghetto Songs” to recital pieśni XXI wieku. Troje niezwykłych wokalistów, z których każdy jest uznanym mistrzem swojego gatunku, wykonują utwory pochodzące z ostatnich 500 lat napisane w różnych językach i reprezentujące oszałamiającą mieszankę gatunków i stylów. Pośród nich — Sveta Kundish, pochodząca z Ukrainy jedna z pierwszych kantorek; Karim Sulayman, który zdobył nagrodę Grammy dla Najlepszego Wokalisty, a także kantor Yaakov Lemmer, który jest wybitnym wykonawcą muzyki kantoralnej — wykonuje utwory pochodzące z ostatnich 500 lat napisane w różnych językach i reprezentujące oszałamiającą mieszankę gatunków i stylów.

Projekt „Getto Songs” powstał z okazji 500-lecia założenia getta weneckiego w 1516 r., natomiast płyta CD została wydana w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przypadającą na 19 kwietnia.

Materiał do „Ghetto Songs” pochodzi z całego świata, ale Wenecja, ojczyzna pierwszego getta, zajmuje w nim miejsce szczególne. Nazwa „getto” po raz pierwszy pojawiła się w odniesieniu do placu, przy którym Żydzi XVI-wiecznej Wenecji zmuszeni zostali zamieszkać. Getto żydowskie zostało założone w bardzo kiepskiej lokalizacji – na zanieczyszczonym terenie dawnej odlewni miedzi (geto), od której „getta” wzięły swoją nazwę. Użycie słowa „getto” rozpowszechniło się i na początku XX wieku słowo to było już powszechnie używane na określenie zatłoczonych dzielnic miast, zamieszkiwanych przez dowolną mniejszość etniczną.

Getta to złożone zjawiska historycznie. Dają wolność, ale tworzą też ograniczenia, oferują ochronę stanowiąc jednak niebezpieczeństwo. Izolując dane grupy od świata zewnętrznego, stają się kulturowymi „szalkami Petriego” gdzie kwitnie kultura konkretnej mniejszości. Projekt „Ghetto Songs” celebruje muzykę i poezję, które pochodzą z wielu gett na świecie lub opowiada o nich.

Materiał do „Ghetto Songs” zawiera XVII-wieczną muzykę i poezję z weneckiego getta (utwory Solomone Rossi, Benedetto Marcello i Sary Coppia Sulam), piosenki z getta krakowskiego i warszawskiego, pijutim, z marokańskiego mellah; muzykę kwela z południowoafrykańskich gett i przebój zespołu WAR, „The World is a Ghetto”.

https://www.youtube.com/watch?v=w0Z9GGystFo

Projekt powstał na zamówienie Beit Venezia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

29.06.2022, 19:30 Synagoga Tempel
 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Kraków

Recenzje i opinie: Ghetto Songs

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert