dla dzieci Festiwal Teatrów dla dzieci 2022

„Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”- Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022

dla dzieci Festiwal Teatrów dla dzieci 2022

„Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”- Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022

„Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”- Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022 - Bilety na wydarzenie dla dzieci

„Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach im. Stefana Karskiego

Nosorożec ma wielkie zmartwienie. Bo co z tego, że jest duży, silny, ma wspaniały róg na nosie (i w dodatku jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną), jeśli nie umie latać? Wydawałoby się, że dzięki swojej „gruboskórności” zniesie wszystko, tymczasem niefruwanie jest dla niego powodem do ciągłego smutku i płaczu. Postanawia zwierzyć się komuś ze swojego problemu. Czy ktoś mu pomoże? Czy ktoś rozweseli „pechowego” Nosorożca? Może wy, dzieci?

W tej ciepłej i zabawnej opowieści o Nosorożcu, który zamiast cieszyć się swoimi atutami, korzystać z nich i rozwijać, skupia się na tym, czego mu brak, a czym natura obdarzyła niektóre inne zwierzęta, autor – Leszek Kołakowski, jak na filozofa przystało, zawarł mądrą wskazówkę dotyczącą poczucia szczęścia w życiu.

Kołakowski napisał tę bajkę dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki, w 1966 roku. Jednak ówczesna PRL-owska cenzura doszukała się w niej „głęboko ukrytych”, szkodliwych znamion i nie dopuściła do wydania utworu, który po 20 latach został opublikowany w drugim obiegu, a dopiero w 2015 roku w pierwszym.

Sceniczna adaptacja Teatru Lalki i Aktora Kubuś wzbogacona została znakomitymi piosenkami Jana Wołka, jednego z najlepszych, aktualnie piszących, poetów polskiej piosenki.

Premiera przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, uświetni obchody Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Premiera przedstawienia uświetniła obchody Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

tekst – Leszek Kołakowski
adaptacja i reżyseria – Piotr-Bogusław Jędrzejczak
scenografia – Małgorzata Gałaś-Prokopf
muzyka – Jerzy Bielski
teksty piosenek – Jan Wołek
ruch sceniczny – Wojciech Kaproń
przygotowanie wokalne – Andrzej Wolski
plakat – Joanna Cypriak vel Czupryniak
zdjęcia – Bartek Warzecha

obsada:
Nosorożec – Rafał Iwański
Wróbel – Agata Sobota
Samolot, Rybak II, Ptaki, Owoce – Zdzisław Reczyński
Nosorożka, Rybak I, Ptaki, Owoce – Anna Iwasiuta
Nosorożec II, Rybak III, Ptaki, Owoce – Andrzej Skorodzień

dla widzów powyżej 4 r. ż.
czas trwania: 50 minut (bez przerwy)

CZYTAJ WIĘCEJ

Recenzje i opinie: „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”- Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022

dzieci mimo że często są w teatrze nie były zachwycone. Spektakl krótki, ale bardzo nudny.
Spektakl bardzo fajny, dużo piosenek, smutna historia, więc trochę smutku u dziecka się pojawiło, ale bardzo optymistyczne zakończenie. Udało nam się nawet wynieść 1 nosorożcową łzę. Przykro mi z powodu grupy maluszków takich około dwóch lat, które bardzo płakały przez większą część przedstawienia. Opis wydarzenia był bardzo jednoznaczny - powyżej 4 rż! - i tak według mnie na dolnej granicy akceptacji, nie wiem czemu wpuszczono takie małe dzieci...
W wielu momentach tekst wypowiadany, a zwłaszcza śpiewany niewyraźnie ( Wróbelek, Nosorożec). Tak duża ilość dymów puszczana w trakcie spektaklu dla dzieci - kiepski pomysł. Bardzo ładne stroje, ale maski tak nieczytelne, że dziecko (pięciolatek) było przekonane, że to smok lub krokodyl i czekało kiedy pojawi się nosorożec. Super pomysł z żelowymi łzami- wzbudził entuzjazm dzieci . Bardzo efektownie zaprezentowany samolot i łódka z rybakami. Generalnie, ratowała nas znajomość książeczki, bez niej trudniej byłoby zrozumieć fabułę.
Niestety wyszliśmy po ok. 15min. Na początku syn przestraszył się dymu i idącego w stronę publiczności nosorożca. Potem prosił prawie z płaczem, żebyśmy wyszli. Byliśmy kiedyś w NCK na spektaklu o Plastusiu i wtedy syn był zachwycony.

Polecane z kategorii dla dzieci