film

Człowiek,który wszystkich zaskoczył

film

Człowiek,który wszystkich zaskoczył

Człowiek,który wszystkich zaskoczył - Bilety do kina

Reżyseria I scenariusz: Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow

Obsada: Jewgienij Cyganow, Natalia Kudriaszowa, Jurij Kuzniecow, Paweł Majkow

Zdjęcia: Marat Taniel

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja, Rosja, Estonia 2018

Czas trwania: 105 min.

Natasza Mierkułowa i Aleksiej Czupow jako scenarzyści nie unikają blockbusterów („Salut 7”, serial kinowy „Gogol”), ale jako reżyserzy pozostają wierni kinu autorskiemu. To ich drugie wspólne – po skandalizujących nowelowych „Miejscach intymnych” sprzed sześciu lat – pełnometrażowe dzieło. W dużym stopniu kontynuujące tamtą tematykę. „Człowiek, który zaskoczył wszystkich”, wykorzystując motywy syberyjskiego eposu o kaczorze Żambie, który postanowił oszukać Śmierć, wpisuje się w jak najbardziej współczesny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka. Jest również gorzkim i bolesnym portretem mentalności mieszkańców rosyjskiej prowincji (choć akurat w tym kontekście film jest dużo bardziej uniwersalny), dla których każda inność jest podejrzana. Jegor Pietrowicz – szanowany przez wszystkich strażnik lasu, broniący go i przed kłusownikami, i przed zapędami lokalnych władz – praktycznie z dnia na dzień staje się śmiertelnym wrogiem wiejskiej społeczności, która nie może wybaczyć mu jego życiowego wyboru. Prowokujące postępowanie Jegora jest jednak uzasadnione, ma swoje źródło w przekonaniu o zbliżającej się wielkimi krokami agonii. By jej uniknąć, mężczyzna gotowy jest na największe nawet wyrzeczenia. Film Mierkułowej i Czupowa wywołuje psychiczny i fizyczny ból, lecz jego doznanie jest konieczne, aby niemal na własnej skórze poczuć, co wiąże się ze społecznym odtrąceniem i jakie mogą być jego bezpośrednie i długoterminowe skutki.

Nagrody:

2019 NIKA (nagroda Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej) za Najlepszą główną męską rolę (Jewgienij Cyganow), Najlepszą męską rolę drugoplanową (Jurij Kuzniecow)

2018 Nagroda dla Najlepszej aktorki (Natalia Kudriaszowa) sekcji „Orizzonti” na MKF w Wenecji

2019 Wyróżnienie jury na 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” uzasadnienie:

”Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia, stawiająca ciekawe pytania na temat kulturowych ról przypisanych płciom. Empatyczna opowieść o odnajdywaniu siebie w najmniej sprzyjających z okoliczności. Przypomina, że najtrudniejsze nie jest wyznanie prawdy, a poniesienie konsekwencji takiej decyzji - szczególnie, gdy spadają one na najbliższych. Rola Natalii Kudriaszowej to aktorskie złoto.”

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Człowiek,który wszystkich zaskoczył

Brak recenzji

Polecane z kategorii film