Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2022

film

IO

film

IO

IO - film
Dodaj do ulubionych
Ulubione

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

This visionary film by European cinema veteran Jerzy Skolimowski made a sensational splash at last year's Cannes Festival, where it deservedly won the Jury Prize. The director of Barrier, The Shout and Essential Killing references Robert Bresson’s legendary film Au Hasard Balthazar with a donkey as the protagonist. We watch the epic journey of the eponymous EO, who comes under the care of the wise and the stupid, the good and the brutal, as well as empathetic and vain people. Skolimowski creates a simple though visually stunning universal parable about the condition of contemporary society, and about the imbalance between the worlds of man and animal. It is also a wonderfully poetic film about the need for freedom and about incapacitation. The Polish master filmmaker is unafraid to experiment; Michał Dymek's camera performs extraordinary acrobatics – resulting in a mesmerizingly fresh work that seems directed by a young artist leveraging the possibilities of contemporary cinema. That's Skolimowski – eternally New Wave, a searcher full of bravado and confidence. We're lucky to have him.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń w: Dzierżoniów

Brak wydarzeń w: Dzierżoniów

Recenzje i opinie: IO

Film stworzony nie wiem po co. Jeśli miał poruszać ludzkie serca, to powinien być bardziej brutalny, dosadny. Pokazać prawdziwe oblicze człowieka. Reżyser miota się pomiędzy ukazywaniem wątków pobocznych, czasem za bardzo rozbudowanych, a ukazaniem świata oczami osiołka. Nie wiadomo skąd osiołek na końcu swojej drogi znalazł się w tym danym miejscu. Nie ukazano, że zwierzęta płaczą jak cierpią, że osiołki panicznie boją się psowatych, atawizm, który u nich pozostał z czasów przed udomowieniem. Oczywiście jedynymi złymi ludzmi są kibole, dziwnie obcięci heavymetalowce bez zębów, którzy są kierowcami tirów, pracownicy ferm futrzarskich, a reszta osób z którymi miał styczność już nie.. Skolimowski mógł jeśli nie obrazem to fonią ukazać okrucieństwo człowieka do zwierząt, tymczasem pozostawia niby wszystko niedopowiedziane, niedokonczone, zaledwie delikatnie liźnięte, mając nadzieję, że widz się domyśli, bądź mając nadzieję, że przypomni widzowi już jakieś drastyczne zdarzenie/wiadomość. Nie. Widz jest w większości nieświadomy nie tylko produkcji salami i faktu, że Polska jest największym eksporterem koniny, ale również tego, że osoby, które się uśmiechają i są uprzejme, potrafią być największym katem naszych malych braci. Nie powiem, że film niewarty obejrzenia, ale czy w kinie? Widz po filmie ma niedosyt, niedosyt emocji. Niby coś było pokazane, ale tak nie do końca. Niby jakaś podróż i tragedia ale nie do końca. Rozmemłane.. Nijakie, a miało być arcydziełem.. Na pewno nikt nie wyjdzie z seansu z uczuciem smutku rozdzierajacego tak, że widz zostanie wegetarianinem. Na pewno nie spowoduje, że osoby posiadające inwentarz żywy zastanowią się nad uczuciami zwierząt. Film nie spowoduje, że weterynarz będzie miał serce zamiast pliku banknotów. Film nic nie powoduje. Jest smutny w tym jak został wykonany i co w nim przekazano. A można było więcej, lepiej, doedukować się, ukazać świat takim jak go zwierzęta widzą... Wiele pozostaje do zarzucenia... A niewielkim wkładem można było to uzyskać.... Rozczarowana... Szkoda bo liczyłam na arcydzieło, które mnie poruszy, zezłości, a zezłościła mnie reżyseria...
Disappointed 21.10.2022 08:50

Polecane z kategorii film

Ania

Ania

(206)

najbliższe wydarzenie
02.12.2022 17:00

bilety od 14.00 PLN

KUP BILET