film

MISTRZ TAŃCA POWRACA - seans filmowy w ramach DKF DOC

film

MISTRZ TAŃCA POWRACA - seans filmowy w ramach DKF DOC

MISTRZ TAŃCA POWRACA - seans filmowy w ramach DKF DOC - Bilety do kina

26 stycznia godz. 19.00

W 2000 roku mało znany Ukrainiec Slavik Kryklyvyy zdobył szturmem światowe parkiety taneczne. Dziś po długiej przerwie na nowo próbuje sił w tańcu. Ciało stawia opór, ale determinacji mu nie brakuje. Dla ponownych sukcesów Kryklyvyy jest gotów poświęcić wszystko.

W swoim czasie Slavik Kryklyvyy sięgnął po mistrzostwo świata w tańcach latynoskich. Wielka kariera stała przed nim otworem. - Stał się gwiazdą. Ledwie zaczął tańczyć i półtora roku później był już mistrzem świata - mówi duński reżyser Andreas Koefoed. - Łączył taniec latynoski z elementami sztuk walki, przez co wzbogacał go o artystyczny ładunek wybuchowy. Nikt wcześniej go nie znał, a on niespodziewanie wspiął się na szczyt.

Równie szybko, jak się pojawił, ukraiński tancerz zniknął z parkietu.
Nadal był sławny, ale głównie z tego, że z powodu trudnego charakteru często zmieniał partnerki - kontynuuje Koefoed. - Jego związki nie mogły przetrwać. Zmieniał więc dziewczyny, zaliczał wzloty i upadki. Uznaliśmy więc, że jest interesującą i dość dramatyczną postacią. Dobrym bohaterem na dokument.

Koenfoed i inny duński filmowiec Christian Bonke postanowili zrealizować film o planowanym powrocie Kryklyvyy'ego do tańca. Ukrainiec szykował się akurat do ponownego pojawienia się na parkiecie, ćwicząc w pocie czoła z Anną Melnikową, zawodową i życiową partnerką. Starzejący się, pozbawiony dawnej sprawności mężczyzna wszelkie ograniczenia nadrabiał obsesyjnym wręcz dążeniem do doskonałości. Narzucał przy tym Annie wygórowane wymagania, stawiając na szali łączące ich relacje.

- Na początku trzymał nas na dystans - wspomina Christian Bonke. - W pewnym momencie chciał nawet zrezygnować z udziału w filmie. W końcu jednak zadzwonił do nas i powiedział: "Naprawdę trzeba opowiedzieć tę historię, chcę, żebyście tu byli i dzielili ze mną ten okres mojego życia". Wreszcie więc otworzył się przed nami, pozwolił nam przyjrzeć się jego prywatnemu życiu.

Zdjęcia do dokumentu "Mistrz tańca powraca" realizowano przez dwa lata. Duńscy filmowcy śledzili bohatera w rozmaitych okolicznościach: podczas prestiżowych konkursów, wyczerpujących treningów oraz chwil odpoczynku. Obserwowali nie tylko taniec i przygotowania do niego, ale i dynamikę relacji Slavika z Anną. W efekcie powstał film przemawiający językiem ciała, pokazującym pełną gamę emocji wyrażonych poprzez ruch - uniwersalny środek ekspresji. Dokument został wyróżniony na Tribeca Film Festival.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje MISTRZ TAŃCA POWRACA - seans filmowy w ramach DKF DOC

Brak recenzji

Polecane z kategorii film