inne

Klub Obieżyświatów - "Kaszmir - W Poszukiwaniu Himalajskiego Raju" - Katarzyna I Andrzej Mazurkiewiczowie

inne

Klub Obieżyświatów - "Kaszmir - W Poszukiwaniu Himalajskiego Raju" - Katarzyna I Andrzej Mazurkiewiczowie

Klub Obieżyświatów - "Kaszmir - W Poszukiwaniu Himalajskiego Raju" - Katarzyna I Andrzej Mazurkiewiczowie - Bilety

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem - indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.

KASZMIR - W POSZUKIWANIU HIMALAJSKIEGO RAJU

Kaszmir - wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów. Sercem Kaszmiru jest miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Powędrujemy do mogolskich ogrodów i przespacerujemy się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzymy do meczetów. Zobaczymy, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzimy też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta - najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu. Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować...

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

Więcej: www.terra.waw.pl oraz www.festiwalterra.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Klub Obieżyświatów - "Kaszmir - W Poszukiwaniu Himalajskiego Raju" - Katarzyna I Andrzej Mazurkiewiczowie

Bardzo ciekawa opowieść, która pozwoliła zagłębić się w świat i kulturę tak inne od codziennej rzeczywistości...Niesamowite zdjęcia ukazujące piękno i niezwykłość Kaszmiru.
Bardzo ciekawy,profesjonalnie przygotowany pokaz slajdów.
Bardzo ciekawa prezentacja, przepiękne zdjęcia, a komentarz i muzyka przenosiły do Kaszmiru i pozwalały niemal poczuć go na własnej skórze :)
Najlepsza prezentacja podróżnicza na jakiej dotychczas byłem. Widać że Państwo Mazurkiewiczowie szanują widzów i przygotowują się do spotkań.
Samo wydarzenie bardzo interesujące i profesjonalne
Super spotkanie z podróżnikami. Pełen profesjonalizm! Wciągająca opowieść o Kaszmirze, piękne zdjęcia, muzyka, wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe.Cała prezentacja przemyślana, opowiedziana z poczuciem humoru. Na takie spotkanie czekałam i w końcu udało się! :-)

Polecane z kategorii inne