inne

PEGAZ NA BIEGUNACH - Królowe Gwatemalii

inne

PEGAZ NA BIEGUNACH - Królowe Gwatemalii

PEGAZ NA BIEGUNACH - Królowe Gwatemalii - Bilety

Królowe Gwatemali

Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około dwustu, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Swoją koronowaną przedstawicielkę ma niemal każde miasteczko i wieś zamieszkała przez Majów. Mimo popularności tego zjawiska, poza Gwatemalą jest ono zupełnie nieznane. Nie wspominają o nim przewodniki, książki podróżnicze ani zestawienia największych atrakcji. Podczas spotkania Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan opowiedzą, jak trafili na ten trop, jak wyglądają wybory, jak żyje na co dzień majańska królowa i czym różni się od Miss Polonii.

Do Gwatemali wracają regularnie od 2010 r. Od tego czasu starają się poznawać świat współczesnych Majów. Podczas dwóch ostatnich wyjazdów, na przełomie 2017 i 2018 r. oraz w 2020 r., podróżowali tropem majańskich królowych. Poświęcone temu zjawisku teksty i fotoreportaże publikowali m.in. w „The Guardian”, „Piśmie”, „Polityce” i „Podróżach”.
O swoich podróżach opowiadali m.in. podczas takich festiwali jak: „Kolosy”, „Karawana”, „Terra”, „Trampki”, „Foto Camp”, a także w cyklach spotkań „Nieturyści” i „Kontynenty”.

Julia Zabrodzka – z wykształcenia socjolożka, z zawodu fotografka i dziennikarka. Przez ostatnie 10 lat była związana z magazynami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Piśmie”, „Polityce”, „Znaku”, „Esquire”, „Kukbuku”, „Zwierciadle” i „The Guardian”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Talent Roku” galerii Pix.house, i dwukrotnie „Grand Press Photo”, laureatka „Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej” i „Leica Street Photo”. Regularnie wraca do Gwatemali i na południe Hiszpanii.

Bartek Kaftan – dziennikarz, redaktor i tłumacz. Przez ostatnie cztery lata był redaktorem prowadzącym miesięcznik „Podróże”. Pisał również dla „Polityki”, „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”. Lubi wracać w te same miejsca: najchętniej na daleki zachód – ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali – albo bardzo bliski wschód i południe – na Podlasie, Morawy i Spisz.

LIVE STREAMING NA FACEBOOKU CENTRUM KULTURY W PIASECZNIE

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/276759766848079/

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje PEGAZ NA BIEGUNACH - Królowe Gwatemalii

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne