inne

Poznański Klub Podróżnika - Wszystkie Ziarna Piasku - Bartek Sabela

inne

Poznański Klub Podróżnika - Wszystkie Ziarna Piasku - Bartek Sabela

Poznański Klub Podróżnika - Wszystkie Ziarna Piasku - Bartek Sabela - Bilety

Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie z Bartkiem Sabelą autorem książki „Wszystkie Ziarna Piasku”

22 sierpnia 2016 godz. 19
Kino Rialto, Poznań, ul. Dąbrowskiego 38

Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i – jak mawiają sami Saharyjczycy – największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu POLISARIO a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczyków „mur wstydu” – fortyfikacja wojskowa, od której większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.

Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.

Bartek Sabela (ur. 1982) – łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką "Może (morze) wróci". Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka "Wszystkie Ziarna Piasku". Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został ostatnio nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015. Obecnie Bartek pracuje nad kolejnym reportażem o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu.

http://www.poznanskipodroznik.pl/

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

MAROKO - jakiego nie znałam.... Poznański Klub Podróżnika :) polecam
Było fantastycznie. Pozdrawiam!
Asia 23.08.2016 21:19
Bardzo ciekawe, dobrze przygotowane spotkanie wzbogacone zdjęciami,filmami, muzyką opatrzonymi trafnymi komentarzami prowadzącego. Problem marokańskiego zaboru Sahary Zachodniej jest niezmiernie rzadko poruszany bo dla wielu niewygodny. Bartek Sabela to sympatyczny człowiek, próbował złapać kontakt z publicznością, na pytania odpowiadał rzeczowo. Polecam.
Kaka 23.08.2016 18:08
Podróż w którą zabrał nas Bartek,moim zdaniem była niesamowita,ukazał nam Saharę Zachodnią z innej perspektywy,perspektywa ta zszokowała i ogromnie zaskoczyła otwierając tym samym oczy,na losy innych.Bardzo dziękuję za zorganizowanie spotkania na większą skale,przekaz był prosty.Dziękuję i pozdrawiam
Bardzo dobrze zorganizowany pokaz - wygodnie, dobre nagłośnienie.Bartek Sabela był bardzo dobrze przygotowany do pokazu. Ciekawy temat - ciekawa prezentacja.
Dorota 23.08.2016 11:45
Autor wykazał się ogromną wiedzą, a jednocześnie wrażliwością i zaangażowaniem w mało znany u nas problem. Bardzo dobre spotkanie.
kammyk 23.08.2016 11:39
Fajne spotkanie. Temat mało znany
Teddy 23.08.2016 11:23

Polecane