inne

Pszoniak czyta Hrabala

inne

Pszoniak czyta Hrabala

Pszoniak czyta Hrabala - Bilety

HRABAL NA ELEKTORALNEJ/49 LAT PÓŹNIEJ

PSZONIAK CZYTA HRABALA

Wieczór literacko-artystyczny pt. Hrabal na Elektoralnej/ 49 lat później z udziałem Wojciecha Pszoniaka i gości, poświęcony Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 49. rocznicę jedynego spotkania autorskiego pisarza w Polsce. Wojciech Pszoniak przeczyta wybrane fragmenty prozy wybitnego czeskiego twórcy. Występ aktora poprzedzi rozmowa ze znawcami literatury czeskiej i uczestnikami spotkania z 1968 roku, którą poprowadzi tłumacz i autor książek o Hrabalu, Aleksander Kaczorowski. Osoby zainteresowane zapraszamy o godz. 20.30 na pokaz nagrodzonego Oscarem filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem w reż. Jiří Menzla.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz niespokojnych, a zarazem pełnych nadziei dni marca 1968 roku, przypomnimy podczas rozmowy z jego uczestnikami – prof. Joanną Goszczyńską i redaktorem Andrzejem Gordziejewskim, którą poprowadzi „niezłomny piewca hrabalowszczyzny” i znany autor książek biograficznych o Hrabalu – Aleksander Kaczorowski.

PROGRAM WIECZORU

18:00
49 lat później: 7 marca 1968 – 7 marca 2017

spotkanie z prof. Joanną Goszczyńską i Andrzejem Gordziejewskim / rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski.

19:00
Pszoniak czyta Hrabala

Wojciech Pszoniak przeczyta wybrane fragmenty prozy Bohumila Hrabala.

20:30
Pociągi pod specjalnym nadzorem
pokaz nagrodzonego Oscarem filmu w reż. Jiří Menzla z 1966 roku, 92 min.

Organizatorzy i partnerzy:

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Patron honorowy i współorganizator wystawy: Czeskie Centrum

NOTY BIOGRAFICZNE GOŚCI

Aleksander Kaczorowski

Eseista, autor m.in. biografii Bohumila Hrabala Hrabal. Słodka apokalipsa (2016) oraz Václava Havla Havel. Zemsta bezsilnych (2014), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006) oraz zbiorów esejów Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012). Znawca i tłumacz literatury czeskiej, m.in. prozy Bohumila Hrabala, Egona Bondy’ego i Josefa Škvoreckiego. W przeszłości współzałożyciel jednego z czołowych art-zinów schyłkowego okresu PRL-u („Czyżby Agonia Uczuć?”), szef działu publicystyki „Gazety Wyborczej”, zastępca redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”, obecnie redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika „Aspen Review Central Europe”. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem nagrody Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego.

Prof. Joanna Goszczyńska Slawistka, bohemistka i słowacystka, tłumaczka tekstów literackich, naukowych i publicystycznych, autorka książek o literaturze czeskiej i słowackiej, badaczka dziejów Janosika. Profesor nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest specjalistką w zakresie literatury czeskiej i słowackiej XIX i XX wieku oraz jej uwarunkowań kulturowych.

Andrzej Gordziejewski Pisarz i tłumacz, autor książek dla dzieci, m.in. takich jak: Bajki o wesołych zwierzętach, Przygody Dobrej Czarownicy, Pies i wilk: bajki o zwierzętach, Szczęśliwy stateczek Józio, Psotny samochodzik Feluś, Zabawa w dodawanie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane