film

Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później, POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020

film

Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później, POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020

Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później, POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020 - Bilety do kina

7 MARCA (sob.) 19:00
19.00 – Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później – wieczór literacko-filmowy z udziałem aktora WOJCIECHA PSZONIAKA i pisarza JANUSZA ANDERMANA z okazji 52. rocznicy spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w roku 1968.
Podczas wieczoru projekcja nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku (premiera po 21 latach od realizacji) filmu Skowronki na uwięzi Jiřígo Menzela wg opowiadań Hrabala z książki Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać w tłumaczeniu Janusza Andermana. Fragmenty prozy z tego tomu przeczyta Wojciech Pszoniak. Wieczór prowadzą: Elżbieta Szymańska – kuratorka programu (MIK) i Aleksander Kaczorowski – pisarz, tłumacz czeskiej literatury i autor książek biograficznych o Hrabalu.

Wieczór w ramach festiwalu Polsko-czeska wiosna literatury 2020.
Cena biletu: 20 zł

Czas trwania: 120 min.
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum

WOJCIECH PSZONIAK
Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami (m.in. A. Wajdą, K. Swinarskim,
Z. Hübnerem, J. Gruzą, A. Barańskim, R. Toporem, K. Reisza, C. Régy, J.J. Zilbermannem, Ph. Mentha, G. Bourdete), kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski, także w Teatrze TV
i Teatrze Polskiego Radia, oraz Francji, Anglii Szwajcarii. Jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury.
JANUSZ ANDERMAN
Pisarz, prozaik, tłumacz literatury czeskiej, reżyser, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. W latach 1980–1988 był redaktorem niezależnego kwartalnika „Puls”, współpracował z Radiem Wolna Europa. W latach 1980–1981 wchodził w skład Komisji ds. Współpracy z „Solidarnością” Związku Literatów Polskich, w grudniu 1981 uczestniczył w powołaniu Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.
Jego prozę tłumaczono na jedenaście języków, edycje książkowe ukazywały się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemczech. Za powieść Cały czas uzyskał w 2007 roku nominację do Nagrody Literackiej Nike, w 2009 roku na jej motywach powstał film Mniejsze zło w reżyserii Janusza Morgensterna. Należy do członków Polskiej Akademii Filmowej.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później, POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020

Brak recenzji

Polecane z kategorii film