spektakl
4 choreografie – 1 wieczór - Inauguracja Centrum Sztuki Tańca

spektakl

4 choreografie – 1 wieczór - Inauguracja Centrum Sztuki Tańca

4 choreografie – 1 wieczór - Inauguracja Centrum Sztuki Tańca - Bilety na spektakl teatralny

4 choreografie – 1 wieczór - Inauguracja Centrum Sztuki Tańca | Bilety na spektakl teatralny

7 lutego, o godzinie 19.00 zapraszamy na pierwszy, spektaklowy wieczór w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Przypominamy, że program CST w 2019 realizowany będzie w Mazowieckim Instytucie Kultury. Artystyczną część wieczoru wypełnią aż cztery solowe prace. Zapraszamy na dwie męskie i dwie kobiece odsłony tańca współczesnego - zebrane w jeden wyjątkowy wieczór.

PROGRAM WIECZORU

19:00 Oficjalne Otwarcie Wieczoru

 „SACRƎ” / PREMIERA

Marek Klajda/ Thierry Verger
czas trwania 11 min.

„BODY BANK“

 Liwia Bargieł

czas trwania 12 min.

„AFTER THE PAST”

Bartek Woszczyński

czas trwania 12 min.

„DEBRIS OF SHADOW“

Takako Matsuda

czas trwania 15 min.


WIĘCEJ O WYDARZENIACH:

„SACRƎ”
Spektakl taneczny
Choreografia: Thierry Verger
Wykonanie: Marek Klajda
Muzyka: „Place of the Gods”, Estas Tonne
Trailer
: https://www.youtube.com/watch?v=kUTUFugwAiY

Dotykam świadomością mojego ciała.
Wchodzę w chwilę, wypełniam, przemieszczam, podążam.
Opowiadać, tworzyć obrazy, nieskończone możliwości.
Dobrze mieć ciało! 
(Nie) doskonałe, niepowtarzalne, (nie) kochane, zbuntowane.
(Nie) uważne, (nie) ograniczone, materialne, (nie) święte.
„Moje ciało”.  Kim jestem?

MAREK KLAJDA

Na co dzień przedsiębiorca i Konsul Honorowy Republiki Mauritiusu. Ale jego największa pasja to ruch. Od ponad 30 lat trenuje oraz uczy wushu i qigong. Dwukrotny mistrz Polski wushu. Woził nieustannie swoje córki na tańce. W końcu się tym znudził i pewnego razu po prostu dołączył na zajęcia. I tak już zostało. Zajmuję się kontakt improwizacją oraz techniką Modal Underground, współpracując z Thierrym Verger.

THIERRY VERGER

Francuski tancerz, edukator, choreograf. Twórca stylu Modal Underground. W swojej pracy Thierry opiera się na stworzonej przez siebie, oryginalnej i eklektycznej technice tanecznej. Czerpie z doświadczeń mistrzów tańca z przeszłości i teraźniejszości, ze sztuk walki i tańca rytualnego. Modal Underground to pomost pomiędzy średniowieczną fantazją a współczesną rzeczywistością. Ten sposób tworzenia choreografii łączy przeciwieństwa: klasyczne linie i barokowe krzywe, zmysłowość i nieokiełznanie. Thierry współpracuje z wieloma znanymi szkołami i teatrami tańca w Europie. Na stałe mieszka, tworzy i uczy w Paryżu.

„BODY BANK”

Choreografia i wykonanie: Liwia Bargieł
Muzyka i wykonanie: Dominik Strycharski
Video i reżyseria światła: Marta Mielcarek
Dramaturgia i produkcja: Paulina Ozga
Premiera w teatrze X10 w Pradze
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=05HoexuCAuE&frags=pl%2Cwn

Ciało performerki poddane wzrokowi widza wykonuje działania na scenie, które wpływają na jego fizjologię. Widz obserwuje ruchy performerki, ale nie czuję jej podwyższonego tętna. Może on dostrzec pot na jej czole, ale nie poczuje go na swojej skórze. Widz obserwuje to, co się wydarza z widowni i ma do tego działania dostęp, tylko o tyle, o ile pozwoli na to jego wzrok.

W spektaklu performerka także przypatruje się swojemu ciału, ale jej perspektywa jest zupełnie inna niż perspektywa widza. Podejmuje ona zatem próbę spojrzenia na siebie z dystansu, starając się zbadać  zachowania i reakcje swojego ciała, które to na scenie staje się maszyną, posłusznie wykonującą zadania.

Dokonuje ona także próby deformacji ciała i zmienia jego formy, tak aby wywoływało one poczucie dziwności. Celem jest przedstawienie ciała jako plastycznego obiektu, które w zależności od położenia, wzroku widza, a w końcu bycia wobec samego siebie zmienia swoje role i przestrzenie- skala makro: dynamiczna bryła w przestrzeni, skala obiektywna- ciało jako przestrzeń i zbiór powiązanych ze sobą komponentów, skala mikro- to czego nie widać.

W Centrum Sztuki Tańca Liwia Bargieł zaprezentuje krótką formę solową. Praca jest wariacją na temat spektaklu Body Bank.

LIWIA BARGIEŁ

Tancerka, choreografka, absolwentka Konserwatorium Tańca Współczesnego Trinity Laban w Londynie. Wykładowca na Akademii Teatralnej A. Zelwerowicza w Warszawie. W 2012, 2014 i 2016 roku laureatka konkursu Rezydencja/Premiera Klubu Żak w Gdańsku, gdzie stworzyła spektakle O mnie i trochę o Tobie, Love Song i Szron/Frost. Tancerka w spektaklach Przemiany w choreografii (Carolin Finn), Hommage a Tadeusz Kantor oraz Dziadek do orzechów (M. Mikołajczyka), Family Affair (kolektywu Zimmer Frei), Operze kolejowej (Grzegorza Laszuka/Komuna Warszawa), Sideways Rain Guilherme Botelho, Wolne Gesty (Uli Sickle). Jest autorką choreografii do spektakli teatralnych Ce bordel formidable/ extravaganza, Joanna Szalona. Królowa, Otello (reż. W. Raźniak), Opowiadanie Brazylijskie (reż. M. Hycnar), Demon Teatru, czyli mniejsza o to (reż. A. Domalik), Wiedźmin (reż. W. Kościelniak), Tragedia Jana X (Teatr Chorea, reż. W. Raźniak). Autorka spektakli teatralnych: Iluminacje, Witzelsucht, Body Bank oraz współautorka spektakli interdyscyplinarnych: Pozycja początkowa-wertykalna, Nullpunkt, Treatise (zamówienie Warszawskiej Jesieni 2016).

„AFTER THE PAST”

Choreografia i reżyseria: Bartek Woszczyński

Zaakceptować to znaczy zrozumieć. Spektakl solowy ‚After the Past’ to wewnętrzna podróż, w której czas ukazany jest jako przestrzeń, pozwalając na ponowne doświadczenie różnych momentów z przeszłości. Spektakl ten jest próbą odpowiedzi na ponadczasowe pytanie ‚Kim jestem?’ oraz próbuje zbadać, jak doświadczenia z przeszłości, budują naszą osobowość. Solo, zabierając publiczność w osobistą i intymną podróż, dotyka skomplikowanego mechanizmu zaakceptowania samego siebie. Solo zostało stworzone podczas rezydencji artystycznej w Korei Płd. - Deep in the Mountains, a jego premiera odbyła się w The National Theatre of Korea w Seulu. Do tej pory solo zostało również pokazane w ramach Konkursu Choreograficznego Zawirowania, w wyniku którego otrzymało zaproszenie na festiwal Machol Shalem w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku dostało również zaproszenie na festiwal Dance Bridges w Kalkucie w Indiach.

BARTEK WOSZCZYŃSKI

Tancerz oraz choreograf, założyciel B’cause Dance Company, absolwent londyńskiej wyższej szkoły - The Rambert School of Ballet and Contemporary Dance i wychowanek Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ. Bartek tańczył w Formacji Tańca Nowoczesnego ‚LUZ’ od najmłodszych lat zdobywając liczne tytuły na mistrzostwach Polski, Europy i świata. Występował z Alternatywnym Teatrem Tańca ‚LUZ’ w takich spektaklach jak Szkło, Nasza Klasa w PRL-u czy Dziwny jest ten świat. Będąc w Polsce, brał udział w wielu projektach zarówno z dziedziny tańca współczesnego/teatru tańca, jak i bardziej komercyjnych (tj. You Can Dance). Kiedy miał 19 lat, przeprowadził się do Londynu, by rozpocząć naukę w jednej z najbardziej renomowanych uczelni - The Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Jako tancerz miał zaszczyt współpracować z takimi choreografami jak Fotis Nikolaou, Mark Baldwin, Stephanie Thomasen, Gary Clarke, Thomas Bentin, Marie Brolin-Tani, Mari Carrasco, Ashley Lobo, Soodong Jung, Katarzyna Kizior i występować w ich spektaklach w takich krajach jak: Dania, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Kanada, czy Cypr. Związany był również z Black Box Dance Company, Białym Teatrem Tańca oraz Teatrem Tańca Zawirowania. Bartka choreografie wystawiane były m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Albanii, Bułgarii, Białorusi oraz Izraelu. Jest choreografem oraz twórcą takich spektakli jak AH07 (z premierą w Sadler’s Wells w Londynie, 2014), The Perfect World (spektakl solowy, który zdobył pierwszą nagrodę w Solo Dance Contest podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca, 2013), Release me, not. (z premierą podczas Quinzena de Danca de Almada w Portugalii), czy After the Past (z premierą w Seulu, Korea Płd.). Tworzył choreografie dla Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, Warsaw Ballet, Teatru Tańca Zawirowania, YDA | Swindon Dance, YDA | Exeter oraz B’cause Dance Company. Bartek tworzył choreografie oraz ruch sceniczny do wielu produkcji filmowych m.in.: kanadyjski serial The Next Step realizowany przy współpracy z BBC i Temple Dance Productions; On|Off - projekt filmowy realizowany z The Doll - creative agency, na London Fashion Week 2015, a jego ostatni autorski projekt Let’s Talk About It pokazany został na 11 festiwalach w 8 państwach zdobywając The Best Interpretation Award na festiwalu InShadow w Lizbonie, Portugalia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bartekwoszczynski.com.

„DEBRIS OF SHADOW”

Choreografia i teksty: Takako Matsuda

„Debris of Shadow” to solo z obszaru tańca współczesnego podejmujące temat ludzkich wspomnień.
Wspomnienia śpią w Tobie.
Jednak podczas jednej cichej nocy nieoczekiwanie pojawiają się – pełne kolorów, zapachów i kształtów.
Porozmawiaj z nimi. To wspomnienia o Tobie i o Twoich tysiącletnich przodkach.
Solo stanowi część pracy „Debris Afloat”2018-2020” zrealizowanej wspólnej z Kinesis Dance Somateatro Dance Company oraz wspólnie z Warsaw Dance Department.
Solo ma zostać zaprezentowane w Kanadzie, Warszawie oraz w Tokio.

TAKAKO MATSUDA

Tancerka tańca współczesnego, choreografka, performerka. Urodziła się w Tokyo w 1978 roku. Takako ukończyła New York University Tisch School of Art na specjalizacji Taniec w 2001 roku. Praca dla Yoshiko Chuma Dance Company w Nowym Jorku rozpoczęła jej taneczną karierę. W tym czasie założyła grupę performerską „Treaders in the Snow” z Mana Hashimoto, niewidomym tancerzem i muzykiem z Japonii. Grupa prezentowała swoje prace w Nowym Jorku, Europie, Japonii, np. podczas Edinburg Art Festival, Dublin International Dance Festival, PS122, Puffin Rooms. Jeniffer Danning z New York Times opisywał ich prace jako „magiczne”, a publiczność przyjmowała je z entuzjazmem. W 2001 roku wystąpili w Kazuo Ohno Butoh House. Dotąd Takako korzystała głównie z technik Limóna i Cunninghama, ale wizyta u Kazuo Ohno zainspirowała ją do włączenia elementów Butoh i Budoh (japońskiej sztuki walki, szkolącej w ekonomice ruchu). W 2003 roku Takako została wysłana na rezydencję do Finlandii z ramienia Cultural Agency of Japan jako reprezentantka kraju w projektach artystycznych. Prezentowała swoje prace w teatrach w Finlandii.

 

W lutym oraz marcu kawiarnia Mazowieckiego Instytutu Kultury będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane

(852)
"Pikantni" - komedia obyczajowa Stefana Vögla, cenionego austriackiego dramaturga, która wykorzystuje znany schemat czworokąta.Dwie znudzone sobą pary małżeńskie Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę. Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru... Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie... Czy żądny nowych eksperymentów Alex, jego sceptyczna żona Doris, nowoczesna i rozwiązła Bea oraz jej monogamiczny
(77)
Rodzinna wyprawa do świata Małego Księcia na wyciągnięcie ręki! Zwyciężczyni programu "Mam Talent", Tetiana Galitsyna, wraz z Gwiazdą "Mam Talent" VLODYR-em, najszybszym malarzem na świecie oraz grupą artystów, przygotowywała unikalne widowisko – historię Małego Księcia wg. Antoine de Saint-Exupéry’ego, malowaną na żywo piaskiem, światłem i na wodzie, połączoną z grą aktorów, świateł i cieni oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting). Dopełnieniem niezapomnianego, ponadgodzinnego show, jest przepiękna oprawa muzyczna, poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca nas na magiczną planetę Małego Księcia. Ta pełna ciepła opowieść nauczy
(204)
Nie od dziś wiadomo, że jeśli szukamy dużej dawki dobrego humoru i przepisu na doskonałą rozrywkę, warto sięgnąć po komedię francuską. „Nerwica natręctw” - sztuka autorstwa Laurenta Baffie w reżyserii Artura Barcisia to lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach. Gdy w poczekalni u genialnego psychiatry spotyka się kilkoro pacjentów zawsze jest ciekawie. Tym bardziej, jeśli są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Touretta), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii, czy tytułowa nerwica natręctw
(58)
Twórcy spektaklu "Mayday 2" & "Szalone Nożyczki" zapraszają na kolejny światowy hit pt.: "Chcesz się bawić? Zadzwoń!" To prawdziwa komediowa uczta pełna zwrotów akcji, barwnych postaci i świetnego humoru spędzonego w towarzystwie gwiazd! Tristan: Michał Piróg / Michał KoterskiCharlotte: Anna Powierza / Dominika GwitHenry: Piotr Pręgowski / Krzysztof HankeIza: Katarzyna Polewany / Klaudia HalejcioSchmidt: Michał Mikołajczak / Marek WłodarczykBloggins: Rafał Mroczek / Marcin MroczekBrown: Dorota Bierkowska / Iwona Rulewicz Autor: I. D. Clark, M. KashPrzekład: Elżbieta WoźniakReżyser: Radosław DunaszewskiScenografia: Zofia Plota i Marcin C
Zapraszamy na doskonały spektakl, będący kontynuacją przeboju „Berek, czyli upiór w moherze”! Kultowy „Berek” powraca, a wraz z nim nasi ulubieni bohaterowie – Anna i Paweł, czyli para sąsiadów, których kiedyś połączyła nienawiść. Dziś, kiedy oboje odłożyli na bok swoje uprzedzenia, wzajemna niechęć zamieniła się w sympatię. Dobra zmiana – bez dwóch zdań! Może nawet za dobra... Kiedy bezustanna, intensywna obecność Anny w życiu sąsiada doprowadza jego związek do rozpadu, Paweł postanawia coś z tym zrobić i znaleźć sąsiadce inne zajęcie. Co skutecznie odwróciłoby od niego uwagę starszej pani? Oczywiście mężczyzna! Problem w tym, że Anna, powo