inne

Navigator Festival 2019 - Spotkania, prelekcje, warsztaty

inne

Navigator Festival 2019 - Spotkania, prelekcje, warsztaty

Navigator Festival 2019 - Spotkania, prelekcje, warsztaty - Bilety

30 marca 2019 r. – SOBOTA

Spotkania, prelekcje, warsztaty – Scena NCK:

g. 11.00 – Dorota Sumińska „W poszukiwaniu prawdy o pladze gatunku homo sapiens”

g. 13.00 – Mateusz Waligóra „Cisza. Pieszo przez Gobi”

g. 14.30 – Kapitan i Admirał „Pik Dybowskiego”

g. 16.00 – Piotr Pustelnik „Życie po życiu – czyli co po Koronie i jak mi z tym”

g. 20.00 – Moribaya – koncert muzyki afrykańskiej

prowadzenie: Paweł Pawlica

Dorota Sumińska – pisarka oraz lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką, psycholog zwierzęcy z zamiłowania. Prowadzi popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach. Autorka poradników i książek o zwierzętach, ludziach, podróżach i życiu, w tym bestsellerów: „Autobiografia na czterech łapach”, „Dalej na czterech łapach”, „Zwierz w łóżku”, powieści „Świat według psa”, „Zwykłe niezwykłe życie” oraz książek dla najmłodszych: „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”, „Dlaczego hipopotam jest gruby?” i „Dlaczego ziewamy?”. Zapalona podróżniczka – swoje doświadczenia opisała w książkach: „Uśmiech gekona” i „Balią przez Amazonkę”. Najnowsza książka – „Rani z Sigiriji” narodziła się z inspiracji podrożą na Sri Lankę.

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. W 2018 roku jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł samotnie mongolską część największej pustyni Azji – Gobi. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jest autorem książki „Trek” wydanej nakładem wydawnictwa Agora.

Kapitan i Admiał czyli:
Szymon Przebinda – absolwent lingwistyki stosowanej na UAM Poznań Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody.
Eryk Krysowski – ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego. Fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych.

Jako pierwsi zimą zdobędziemy najwyższy szczyt gór Momskich, położonych w północno-wschodniej Jakucji (Rosja) i dostępnych latem tylko z powietrza lub drogą wodną. Zimą można do nich dojechać po zamarzniętych rzekach. Cały masyw ma długość około 500 km, czyli 7 razy większą niż Tatry, a najwyższy szczyt, o wysokości 2533 m n.p.m., nie ma nazwy…

Północno-wschodnia Jakucja jest biegunem zimna na półkuli północnej – najniższa zanotowana tam temperatura to -71,2°C. Ekspedycja ruszy pod koniec stycznia, a więc zmierzy się z warunkami srogiej, syberyjskiej zimy. Temperatura może sięgać poniżej -60°C. Będzie to wyzwanie zarówno dla nas, jak i dla sprzętu.

Z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę uczcimy pamięć wielkiego Polaka i badacza Syberii – Benedykta Dybowskiego – nazywając szczyt jego imieniem. Dybowski był uczestnikiem Powstania Styczniowego, który został zesłany na Sybir za udział w walkach. Tam wykazał się jako wszechstronny badacz: przyrodnik (opisał kilkaset gatunków roślin i zwierząt), etnograf (pracował wśród autochtonicznych ludów m.in. Zabajkala i Czukotki) oraz lekarz, który organizował pomoc medyczną na Kamczatce zakładając szpitale dla trędowatych.

– Kapitan i Admirał

Piotr Pustelnik – legendarny polski himalaista. 14 ośmiotysięczników zdobył w 20 lat, kompletując tym samym Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako trzeci Polak i dwudziesty człowiek na świecie. Swój pierwszy ośmiotysięcznik – Gaszerbrum II – zdobył w 1990 roku, ostatni – Annapurnę – w 2010 roku. Wspinał się z plejadą polskich zdobywców: Wandą Rutkiewicz, Krzysztofem Wielickim, Ryszardem Pawłowskim, czy Piotrem Morawskim. Obecnie pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego autobiografia „Ja, pustelnik”, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.

Moribaya – koncert muzyki afrykańskiej

Moribaya to grupa artystów, pasjonatów i podróżników z Polski, Burkina Faso, Senegalu i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie inspirowane muzycznym folklorem kultury Manden, obejmującej tereny Gwinei, Mali, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, tama, ngoni, kora, krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki oraz krajów Europy by pobierać lekcje od mistrzów muzyki i tańca afrykańskiego, co owocuje licznymi nawiązaniami do tradycyjnych fraz granych na bębnach oraz autentycznych kroków tanecznych.

Navigator Festival 2019

Prawdziwie podróżnicza rozgrzewka przed nowym sezonem!

W piątek – wieczór filmowy, w sobotę – warsztaty, spotkania z podróżnikami, kino sferyczne, koncert… Wśród zaproszonych gości: Piotr Pustelnik, Dorota Sumińska, Mateusz Waligóra. Dla najmłodszych kreatywne warsztaty – Mały Navigator. A na finał: koncert zespołu Moribaya.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Navigator Festival 2019 - Spotkania, prelekcje, warsztaty

Bardzo fajna impreza miła atmosfera..... Trochę kameralna ....moim zdaniem można było bardziej przyłożyć się do jej reklamy...
Mateusz Waligóra sprawił, że przeniosłam się duchem na te wszytskie pustynie. Wspaniała prelekcja - jedna z najlepszych, na jakich byłam ; ] A Piotr Pustelnik podarował nam niezłą dawkę śmiechu i pokazał, że o górach można nie tylko na poważnie.

Polecane z kategorii inne