kabaret

Nikifor kontra Zagajewski

kabaret

Nikifor kontra Zagajewski

Nikifor kontra Zagajewski - Bilety na kabaret

Nikifor kontra Zagajewski | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2020, 2021

Wystawa jest przyczynkiem do skonfrontowania, ale nie zantagonizowania, twórczości obu artystów. Chcemy poprzez tę ekspozycję spowodować refleksję nad pracami tytułowych bohaterów oraz nad ich niełatwym życiem. Porównujemy wizje malarza z wizjami rzeźbiarza.

Pragniemy zobaczyć, czy w sposób szczególny różnili się między sobą, czy wręcz odwrotnie, można w ich życiu oraz w ich drodze twórczej odnaleźć wspólne cechy i jakiś wspólny mianownik. Patrząc na te dwie charakterystyczne sylwetki możemy zauważyć, że choć każdy z nich był niepowtarzalną i jedyną w świecie osobowością, to podobieństw jest bez liku. Działalność ich obu przypadła na XX wiek. Obaj byli samoukami, bez przygotowania, można powiedzieć : czysty instynkt, iskierka geniuszu. Obaj intuicyjnie odczuwali potrzebę nieustannego tworzenia. Nikifor Krynicki, jak i Stanisław Zagajewski, nie bez powodu nazywany niekiedy włocławskim Nikiforem, byli outsiderami, będąc zamknięci w swoim świecie tworzyli tysiące nigdy nie udokumentowanych prac. Znaleźli wielu naśladowców, mieli wiele wystaw w Polsce jak i na świecie. Na ich temat wydano sporo publikacji, nakręcono o nich filmy. Skąd taka popularność i zadziwienie wizją ich świata ? Ta wystawa pomoże zastanowić się nad tym pytaniem. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja innych polskich i zagranicznych twórców nurtu art brut.

Zebrana kolekcja dzieł pochodzi ze zbiorów Dariusza Matyjasa, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz osób prywatnych. Wystawa wpisuje się w rok obchodów 10. rocznicy śmierci Stanisława Zagajewskiego.

Ekspozycja czynna będzie do 25 lutego 2018 r.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane