kabaret

Oleszak/Jacobson/Jørgensen (Dania/Polska)

kabaret

Oleszak/Jacobson/Jørgensen (Dania/Polska)

Oleszak/Jacobson/Jørgensen (Dania/Polska) - Bilety na kabaret

Free-jazzowe polsko-duńskie trio jest owocem współpracy pianisty Witolda Oleszaka i perkusisty Petera Ole Jørgensena (aka P.O.Jorgens). Muzycy wystąpili wspólnie na Copenhagen Jazz Festival, w 2018 roku, w składzie z Laurą Toxvaerd (saksofon altowy), w ramach serii koncertów organizowanych przez wiodący kopenhaski kolektyw (także oficyna wydawnicza) – ILK, skupiający muzyków sceny eksperymentalnego i improwizowanego Jazzu. Dopełnieniem i niejako „łącznikiem” jest zaproszenie do współpracy kontrabasisty Tomo Jacobsona. Trio, chociaż w klasycznym i wielokrotnie powielanym układzie instrumentów, pozbawione jest tradycyjnej (wiodącej) roli fortepianu, a jedyną wyróżnialna cechą czerpiącą z muzycznej tradycji, jest współbrzmienie wynikające z użytego instrumentarium.

Witold Oleszak (PL) – fortepian
Tomasz Jacobson (PL/DK) – kontrabas
Peter Ole Jørgensen (DK) – perkusja

Witold Oleszak (fortepian)
Pianista- improwizator, zamieszkały w Poznaniu, obecnie prawie całkowicie skoncentrowany na grze na fortepianie, zarówno w zakresie swobodnej improwizacji, jak i w tradycji europejskiego Free-Jazzu. Jako wykonawca najbardziej ceni sobie współpracę ze świetnymi współczesnymi perkusitami, z których największy wpływ wywarł na niego Roger Turner. Maciej Lewenstein, w swojej książce Polish Jazz Recordings and Beyond napisał: „On jest absolutnym objawieniem: jego gra jest rodzajem mieszanki stylów Johna Cage’a i Cecila Taylora, wyniesionych poza zupełnie nowe horyzonty”.

Tomo Jacobson (kontrabas)
Polski kompozytor i improwizator wywodzący się z Bielska-Białej, a obecnie mieszkający w Kopenhadze. Koncentruje się zarówno na muzyce swobodnie improwizowanej, jak i innych kreatywnych jej odmianach. Jest kuratorem festiwalu Freedom Music Festival. Zanim uzyskał dyplom Rytmisk Musikkonservatorium, studiował również muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Peter Ole Jørgensen (perkusja)
Kompozytor i multiinstrumentalista. Od ponad trzydziestu lat jest punktem odniesienia na duńskiej scenie muzyki improwizowanej. Autor ponad pięćdziesięciu opracowań muzyki scenicznej i filmowej. Współpracował z Peterem Brötzmannem, Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem i innymi. W Polsce znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską i Rafałem Mazurem.

Koncert w Aquarium odbędzie się przy okazji występu trio podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Bilety:
25 zł przedsprzedaż
30 zł w dniu koncertu

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Oleszak/Jacobson/Jørgensen (Dania/Polska)

Brak recenzji

Polecane z kategorii kabaret