kabaret

PO NAPISACH KOŃCOWYCH „MASKA” film Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema

kabaret

PO NAPISACH KOŃCOWYCH „MASKA” film Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema

PO NAPISACH KOŃCOWYCH „MASKA” film Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema - Bilety na kabaret

Zrealizowany w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema krótki film w reżyserii Hanki Brulińskiej powstał w ramach w ramach programu stypendialnego MKiDN „Kultura w sieci”.
„Maska” to podróż z gatunku science fiction do wnętrza psychiki sztucznej inteligencji, zyskującej samoświadomość, wolność i zdolność kochania.

Mroczne opowiadanie „Maska” Stanisława Lema stało się przedmiotem eksperymentu filmowego aktorki Hanki Brulińskiej. „Maska” to ponadczasowa opowieść, która dotyka zagadnień natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji.
Rok 2021 został ustalony Rokiem Stanisława Lema z okazji setnej rocznicy urodzin tego czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, filozofa, futurologa i eseisty. Hanka Brulińska poprzez swój oryginalny projekt postanowiła uczcić pamięć i oddać hołd twórcy.
Aktorka w postaci krótkiej formy filmowej stworzyła “Maskę” na podstawie opowiadania Stanisława Lema. Projekt zrealizowany został w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.
Okazuje się, że Hanka Brulińska już w czasie studiów fascynowała się twórczością Stanisława Lema. Ucząc się w Akademii Sztuk Teatralnych wydziału Aktorskiego we Wrocławiu miała przyjemność korespondowania ze Stanisławem Lemem.
Opowiadanie „Maska” zostało napisane w 1974 roku, a pierwszy raz publikowane w roku 1976. Stanisław Lem akcję „Maski” umiejscowił w rzeczywistości stanowiącej połączenie kultury feudalnej z zaawansowaną technologią. Klimat opowiadania jest wyjątkowo mroczny. „Na początku była ciemność i zimne płomienie, i huk przeciągły, a w długich sznurach iskier czarno osmalone haki wieloczłonowe, które podawały mnie dalej, i pełzające metalowe węże, co dotykały mię ryjkowato spłaszczonymi łbami, a każde takie dotknięcie budziło dreszcz błyskawiczny, ostry i rozkoszny prawie.” Brzmi fragment opowiadania „Maska”. Stanisław Lem operuje niezwykłym nastrojem. Przekazuje czytelnikom większą bliskość do fantastyki grozy niż do science fiction, z którego zasłynął jako pisarz.
„Maska” to opowieść, która jest aktualna w każdych czasach, a swym klimatem odpowiada horrorom. Porusza zagadnienia natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji. Film „Maska” opowiada o pięknej kobiecie, która okazuje się ukrytym w kobiecej powłoce metalowym monstrum.
Wobec braku alternatywy dla tradycyjnej formy ekspresji twórczej Hanka Brulińska postanowiła sięgnąć po narzędzia online. Poruszanie się w cyberprzestrzeni stanowiło dla artystki nowość i niezależność.
„Lem operuje na takich wibracjach, że otwiera różne światy i filozoficzne i naukowe. A ta wybitna opowieść jest ciekawym materiałem do badań możliwości inscenizacyjnych zarówno w filmie artystycznym jak i w teatrze.” – uważa Hanka Brulińska.
W produkcji wystąpili: Magdalena Gnatowska, Szymon Dobosik i Artur Gotz. Kostiumy i maski przygotował między innymi Marcin Urzędowski twórca modowej marki Prepostevolution, który zasłynął z tworzenia mody recyklingowej, inspirowanej fantastycznymi światami. Do współpracy zaproszona została także kostiumograf i projektantka Beata Bojda. Reżyserią dźwięku zajął się Krzysztof Sokół, a montażem i postprodukcją Rafał Bryll. Muzykę do filmu „Maska” stworzył Michał Lejczuk. Za charakteryzację odpowiadały Klaudyna Góralska i Magdalena Gierut.
Hanka Brulińska to aktorka teatralna i filmowa, a także reżyserka i wielbicielka twórczości Stanisława Lema. Od roku 2005 roku występuje w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Jest wykładowczynią w szkole aktorskiej w Lublinie. Swoje inspiracje czerpie z twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, Ingmara Bergmana, Petera Greenewaya i malarstwa surrealistów. Film „Biec w stronę Ty” stanowiący próbę zmierzenia się bohaterki ze swoją przeszłością i teraźniejszością stał się debiutem reżyserskim i scenopisarskim Hanki Brulińskiej.
materiał przygotowany przez: Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 31.12.2020

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/624260448815365/

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: PO NAPISACH KOŃCOWYCH „MASKA” film Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema

Brak recenzji

Polecane z kategorii kabaret