koncert

AQUARIUS - The Orchestral Session - Krystyna Stańko

koncert

AQUARIUS - The Orchestral Session - Krystyna Stańko

AQUARIUS - The Orchestral Session - Krystyna Stańko - Bilety na koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Krystyna Stańko nagrała płytę pod tytułem AQUARIUS- THE ORCHESTRAL SESSION, poszerzając swój stały skład o brzmienie orkiestry kameralnej z udziałem kwintetu instrumentów dętych drewnianych. Znakomite aranżacje wyszły spod pióra Krzysztofa Herdzina, którego wspaniałą twórczość mogliśmy podziwiać w kontekście takich muzyków jak Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek i in. Na albumie AQUARIUS znalazły się wspaniałe standardy jazzowe, m.in. „My Favorite Things”, „You Don’t Know What Love Is”, czy „Once I Loved”. Znajdziemy tu także kompozycje Chick’a Corei: „500 Miles High”, „ You’re everything” i jeden polski utwór: „ Zmierzch” Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory.

W kwintecie Krystyny Stańko grają wyśmienici instrumentaliści, z którymi artystka współpracuje od lat: Dominik Bukowski- marimba, wibrafon, Marcin Wądołowski- gitary, Piotr Lemańczyk- kontrabas i Mikołaj Stańko- perkusja.

Premiera płyty odbyła się w Filharmonii w Szczecinie; oprócz repertuaru z najnowszej płyty zostały zaprezentowane trzy utwory ze świetnie przyjętej przez publiczność i krytykę wcześniejszej płyty Novos Anos. Aranżacje orkiestrowe do tych utworów napisał również Krzysztof Herdzin. Koncert zakończył się fantastyczną reakcją szczecińskiej publiczności, czego wyrazem były dwa bisy i owacje na stojąco.

Aquarius zabrzmiał między innymi na Ladies Jazz Festival, gdzie w pięknej sali Teatru Muzycznego w Gdyni publiczność nagrodziła Krystynę Stańko, jej muzyków oraz Orkiestrę Progress pod dyrekcją Szymona Morusa gromkimi brawami i również owacjami na stojąco!

"Wielkie i popularne przeboje jazzu stają się nie tylko popisem wirtuozerii muzyków, ale także oczywistymi manifestami pięknej, subtelnej (momentami ala Astrud Gilberto) piosenki, gdzie niezwykła jest wokalistyka i wypełniające ją pogodne, płynące nastrojem roztańczonej fiesty, słynne kompozycje (w tym niezwykle zgrabnie wpleciona w nastrój płyty kompozycja Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory. „Zmierzch”). Piękna, subtelna, pogodna płyta na każdą – nie tylko jazzową – okazję!" (Era Jazzu D. Piątkowski)

"O każdym utworze z tego albumu mogę pisać jedynie zachwycając się. Nie ma tu ani jednej słabej nuty, ani jednej słabej aranżacji, ani jednej rzeczy, która by mi przeszkadzała. Jest pięknie. Ale tak naturalnie pięknie. Słucham w swoim życiu mnóstwo płyt dopieszczonych bajerami, albo wypolerowanych przez zastępy producentów. Tutaj są tak naprawdę tylko dwie rzeczy doprowadzające całość do spełnienia. Wokal Krystyny Stańko i aranże Krzysztofa Herdzina. Tak po prostu. Naturalnie. Chwila, jest jeszcze trzecia rzecz: utwór „Zmierzch” zamykający album. Majstersztyk." (jazzsoul.pl)

"Dysponująca specyficznym kontraltem Krystyna Stańko, znana jest z niebywałej wszechstronności i zdolności przekazania własnym jazzowym językiem rozmaitych muzycznych barw. Tym samym artystka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w całej historii polskiego jazzu. Jakąkolwiek piosenkę zaśpiewałaby Pani Krystyna, zabrzmi ona tak jakby napisana została specjalnie dla niej; bez względu na to czy są to latynoskie samby, poezja śpiewana, rock, czy piosenki folklorystyczne. Połączenie jej aksamitnego, pełnego kobiecego wdzięku i wrażliwości głosu, ze znakomicie przygotowanymi orkiestrowymi aranżacjami Krzysztofa Herdzina i udziałem w nagraniach muzyków, z którymi artystka od lat współpracuje, zaowocowało albumem, któremu nie sposób się oprzeć." ( Robert Ratajczak Long Play)

Krystyna STAŃKO – wokal

Dominik BUKOWSKI – marimba, wibrafon

Marcin WĄDOŁOWSKI – gitary

Piotr LEMAŃCZYK – kontrabas

Mikołaj STAŃKO - perkusja

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Szymon MORUS - dyrygent

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: AQUARIUS - The Orchestral Session - Krystyna Stańko

Cudownie spędzony czas.Głód obcowania z kulturą na jakiś czas zaspokojony
Ccc 23.01.2022 09:55

Polecane z kategorii koncert