Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

koncert

Arcydzieła Muzyki Kameralnej - LUTOSŁAWSKI PIANO DUO

koncert

Arcydzieła Muzyki Kameralnej - LUTOSŁAWSKI PIANO DUO

Arcydzieła Muzyki Kameralnej - LUTOSŁAWSKI PIANO DUO - koncert

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Założony w 1999 roku Lutosławski Piano Duo zyskał reputację jednego z czołowych na świecie duetów fortepianowych młodej generacji. Swą wspólną drogę artystyczną pianiści, Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, laureaci Paszportów Polityki 2014, rozpoczęli pod opieką wybitnego izraelskiego duetu fortepianowego – Brachy Eden i Alexandra Tamira, a inspiracja właśnie tym zespołem trwa po dziś dzień. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Hochschule für Musik und Theater w Rostocku (Niemcy) w klasie mistrzowskiej Hansa-Petera i Volkera Stenzl.

Lutosławski Piano Duo jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów: w Grecji – Grand Prix (2000), Polsce – III Nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (2002), laureatem Estrady Młodych i Nagrody im. Jerzego Waldorffa (2005), I Nagrody i Nagrody im. Marka Stachowskiego na 10. Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki w Krakowie (2006), na Litwie – Grand Prix i Nagroda im. Franza Schuberta (2004), w Czechach – III Nagroda na 13. Międzynarodowym Konkursie im. Franza Schuberta (2003) i we Włoszech – Nagroda Specjalna im. Gioacinto Scelsi (2005), II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Valentino Bucchiego w Rzymie (2009). Pianiści kilkakrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury, a także laureatami programu stypendialnego Młoda Polska.

Lutosławski Piano Duo zyskuje przychylne głosy krytyków i publiczności, czego potwierdzeniem są liczne zaproszenia na festiwale, takie jak m.in. Warszawska Jesień, Muzyka na Szczytach, Festiwal Polskiego Radia, Festiwal Nowa Tradycja, Kwartesencja, Musica Polonica Nova, Kody, Sacrum Profanum, festiwale pianistyczne w Antoninie i Słupsku. Artyści występowali w większości krajów europejskich, obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie i w Azji (Chiny, Japonia). Współpracowali m.in. z orkiestrami Aukso, Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR, Leopoldinum pod batutą Łukasza Borowicza, Szymona Bywalca, Jerzego Maksymiuka, Jacka Rogali, Marka Mosia.

W roku 2006 pianiści rozpoczęli współpracę z wybitnym duetem perkusyjnym młodego pokolenia – Hob-beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Jako kwartet o nazwie Kwadrofonik wykonują muzykę ubiegłego wieku i czasów najnowszych oraz własne opracowania polskich pieśni i tańców ludowych, a także utworów Fryderyka Chopina, które mieli okazję prezentować we wrześniu 2010 roku w nowojorskiej Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall. W maju 2011 roku, podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej wykonali m.in. własną transkrypcję Święta Wiosny Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję.

W 2007 roku, nakładem Polskiego Radia, ukazała się debiutancka płyta duetu (zawierająca utwory Lutosławskiego, Poulenca, Strawińskiego i Kagela) uhonorowana Nagrodą Fryderyk 2008 za najlepsze nagranie muzyki kameralnej. W 2008 roku powstała płyta Folklove zespołu Kwadrofonik, uhonorowana w 2009 roku Folkowym Fonogramem Roku. W roku 2013 swoją premierę fonograficzną (Sony Music Polska) miał wspólny projekt zespołu Kwadrofonik i Doroty Miśkiewicz: Lutosławski, Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci. Album zdobył status Złotej Płyty. W roku 2014 Emilia Sitarz i

Bartłomiej Wąsik jako pierwsi pianiści europejscy nagrali utwory na dwa i cztery fortepiany Juliusa Eastmana (razem z Joanną Dudą i Mischą Kozłowskim) i Tomasza Sikorskiego. Album Unchained ukazał się w wydawnictwie Bołt Records. Rok 2015 przyniósł premierę albumu Requiem ludowe – będącego efektem współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – uhonorowanego Folkowym Fonogramem Roku.

Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, odnalezieniem wspólnych barw i artykulacji, a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem, obejmującym w chwili obecnej około 100 utworów – od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich wiele prawykonań i autorskich transkrypcji utworów symfonicznych.

Cykl Arcydzieła muzyki kameralnej poświęcony jest prezentacji najwybitniejszych dzieł różnych gatunków muzyki kameralnej. Cóż to jest muzyka kameralna? Nazwa tego gatunku wywodzi się od słowa kamera – pokój, komnata, moglibyśmy mówić więc o muzyce pokojowej czy komnatowej. (...)

Lech Dzierżanowski

Koncepcja artystyczna projektu

Koordynator/kontakt: Dorota Chotyńska, [email protected], 22 58 64 226

Organizator: MIK

W lutym oraz marcu kawiarnia Mazowieckiego Instytutu Kultury będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Arcydzieła Muzyki Kameralnej - LUTOSŁAWSKI PIANO DUO


Jak działają recenzje?

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert