koncert

Arcydzieła na fortepian: Prokofiew

koncert

Arcydzieła na fortepian: Prokofiew

Arcydzieła na fortepian: Prokofiew - Bilety na koncert

ARCYDZIEŁA NA FORTEPIAN: Sergiusz Prokofiew
VIII Sonata B-dur op. 84

KONCERT
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

PROGRAM
Sergiusz Prokofiew (1891 – 1953)
VIII Sonata B-dur op. 84
Andante dolce
Andante sognando
Vivace

WYKŁAD
Marcin MAJCHROWSKI – muzykolog, dziennikarz muzyczny

VIII Sonata fortepianowa op. 84 Sergiusza Prokofiewa. *<<**Ekspresja wielkości ludzkiego ducha**>>* *w czasach zwątpienia i nadziei***.**

Po koncercie dyskusja z udziałem publiczności.

Łukasz CHRZĘSZCZYK w 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (UMFC) w klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni.

Jest laureatem konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, takich jak Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (tytuł laureata Festiwalu oraz nagroda specjalna stowarzyszenia im. K. Komedy dla osobowości artystycznej Estrady, 2014) Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2011), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny European Piano Teachers Association w Krakowie (2009), Międzynarodowy Konkursu Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008) i wiele innych.

Jako aktywny kameralista ma na swoim koncie również szereg sukcesów zespołowych, wśród których warto wymienić I nagrodę, Grand Prix i nagrody specjalne za najlepsze wykonania dzieł Beethovena i Pendereckiego na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lusławicach (2015), III nagrodę XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi (2013), Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych Festiwalu Sztuki Młodych w Poznaniu (2012) i wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa (2012), oraz I nagrodę, Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia I Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012).

Występował w większości krajów Europy, uczestnicząc w festiwalach takich, jak Monteleon Festival w Leon (Hiszpania), Musica in collina w Lapedonie (Włochy) czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach–Zdroju. W czerwcu 2014 zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej. Koncertował m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, z Orkiestrą Symfoniczną UMFC, szwajcarską Jugendorchester Il Mosaico pod dyrekcją znakomitych dyrygentów, jak Michał Klauza, Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Sławomir Chrzanowski, Hermann Ostendarp, Monika Wolińska. W ramach kursów mistrzowskich miał okazję współpracować z pedagogami takimi, jak Joaquin Achucarro, Eugen Indijc, Oleg Meisenberg, Matti Raekkalio, Katarzyna Popowa–Zydroń i in.

W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka województwa świętokrzyskiego. W 2013 roku otrzymał stypendium w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN „Młoda Polska”.

Marcin MAJCHROWSKI, muzykolog i dziennikarz muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Historyczny). W latach 1993-2016 związany z Programem 2 Polskiego Radia. Prezenter pasm muzycznych i muzyczno-publicystycznych („Poranek Dwójki”, „Wybieram Dwójkę”), prowadzący autorskie audycje muzyczne w paśmie przedpołudniowym („Kanon Dwójki”, „Wolna sobota”, wcześniej „Quodlibet Dwójki”) oraz komentator transmisji i retransmisji koncertów, a także spektakli operowych („Filharmonia Dwójki”, „Wieczór operowy”). Twórca audycji monograficznych poświęconych muzyce klasycyzmu i romantyzmu (m.in. „104 Symfonie Józefa Haydna”, „Romantyzm znany i nieznany”, „Moje czasy jeszcze nadejdą czyli symfonika Gustava Mahlera”). Autor wielu wywiadów z artystami-muzykami, naukowcami, ludźmi nauki i kultury, W 2013 roku współtworzył (wraz z Joanną Grotkowską) cykl audycji „Droga do piękna - przewodnik po twórczości Witolda Lutosławskiego”. Jest autorem tekstów publicystycznych, recenzji i wywiadów publikowanych m.in. w „Ruchu Muzycznym”, „MWM Muzyka w Mieście” i na stronie www.dwutygodnik.com. Laureat Złotego Mikrofonu 2010 - prestiżowej nagrody Polskiego Radia. W wolnych chwilach niepoprawny nałogowy czytelnik książek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Arcydzieła na fortepian: Prokofiew

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert