koncert

Benefis Ireny Sauer. 45-lecie zespołu "Nie Dejmy Się".

koncert

Benefis Ireny Sauer. 45-lecie zespołu "Nie Dejmy Się".

Benefis Ireny Sauer. 45-lecie zespołu "Nie Dejmy Się". - Bilety na koncert

Wodzisławskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości pani Ireny Sauer, poetki, kompozytorki, wielkiej miłośniczki śląskiej kultury i tradycji. Benefis połączony będzie jubileuszem 45-lecia Artystycznej Rodzinki Seniorów „Nie Dejmy Sie", której przewodniczy od wielu lat. Koncert odbędzie 5 listopada, w piątek o godz. 17:00.

Irena Sauer to artystka wielokrotnie nagradzana, uhonorowana złotą odznaką „Zasłużony dla województwa katowickiego", doceniana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności artystycznej, posiadaczka odznaczenia Zasłużonego Działacza Kultury, doceniana przez TVP Katowice złotą odznaką za krzewienie wiedzy i organizację 101 Klubów Miłośników Teatru Telewizji w powiecie Wodzisławskim. W Wodzisławiu Śląskim i powiecie wodzisławskim znana z działalności artystycznej w grupie „Nie Dejmy Sie". Aktywnie współpracuje z ośrodkami kultury w Gorzycach i Wodzisławiu Śląskim. Wydała 3 publikacje z piosenkami swojego autorstwa: „Pieśniczki od Wodzisławia ze skarbczyka Ireny Sauer", „O czym serce pokoleń Ślonzoków nuci, a dusza mowom ojców opowiado" oraz „Z pieśniczkom i słowym roztropnym w młodość dziołszek i karlusów". Obecnie pracuje na wydaniem 4 książki ze swoją twórczością. Irena Sauer cały czas stara się pielęgnować śląskie tradycje i wartości, aby te nie tylko przetrwały, ale też rozwijały się, rozkochując w sobie kolejne pokolenia młodych mieszkańców Górnego Śląska.

  • Pani Irena Sauer jest osobą niewątpliwie wyjątkową i nietuzinkową. Nieprzerwanie od ponad 60 lat tworzy, komponuje, pisze, aktywnie działa, wydaje publikacje. Jest przykładem wielkiej pasji, osobą o niebywałej energii i talencie. Życzę pani Irenie jeszcze wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności. Zapraszam wszystkich na wyjątkowy koncert poświęcony jej twórczości do WCK. Będzie to niepowtarzalne wydarzenie kulturalne – mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.

Grupa seniorów „Nie Dejmy Się" powstała w 1977 roku. Początkowo działała przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim pod kierownictwem Jana Pojdy. Nieco później kierownictwo w grupie objęła Irena Sauer, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury.

  • Ówczesny kierownik zespołu Jan Pojda poprosił mnie o pomoc w przygotowaniu repertuaru dla Klubu Seniora. Spodobali mi się Ci Seniorzy od razu, bo byli pełni życia i twórczego entuzjazmu do pracy artystycznej. Niedługo po rozpoczęciu działalności grupa miała już gotowy program. Prezentacje śląskich pieśniczek i godek skierowane były do emerytów, rencistów, ludzi samotnych. A były to czasy niełatwe, czasy transformacji ustrojowych. Zżyliśmy się ze sobą jak jedna wielka rodzina, choć wielu z poprzedniego składu już odeszło... - wspomina Irena Sauer.

Artystyczna Rodzinka Seniorów „Nie Dejmy Sie" jest laureatem wielu przeglądów w kraju oraz za granicą (lata 1990 - 2001). Ma na swoim koncie wiele nagród. Jest trzykrotnym laureatem Międzynarodowych Spotkań Zespołów Artystycznych Ludzi Złotego wieku w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa koncertowała w Niemczech, Czechach, na Słowacji. Seniorzy uczestniczyli w programie TVP w Katowicach „Muzyka Nie Zna Granic", w której brały udział grupy folklorystyczne z Niemiec i Polski. Od wielu lat grupa uświetnia imprezy organizowane przez USC dla par małżeńskich obchodzących Złote Gody, partycypuje w masowych imprezach obchodów Dni Wodzisławia Śląskiego oraz w Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem, podczas których prezentuje pieśni regionalne i ogólnopolskie. Tradycją stało się uczestnictwo grupy „Nie Dejmy Sie", w corocznej Wojewódzkiej Biesiadzie Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Siemianowicach Śląskich.

  • Przez miniony okres przewinęło się wiele osób i pozostało wiele niezapomnianych wrażeń, które przeszły lub przejdą do historii. Mamy ogromne szczęście, iż trafiliśmy pod skrzydła pani Ireny, czerpiąc od niej wiedzę i doświadczenie. Coraz trudniej pozyskać nowe śpiewające osoby. W dzisiejszych czasach powstają Uniwersytety III Wieku, stowarzyszenia emerytów, itp. W nich tworzą się różne koła zainteresowań. Lecz kto raz przyjdzie do „Nie Dejmy Sie", zostaje na zawsze. – podkreśla Marianna Świerczek, wieloletnia członkini grupy.

Grupa nadal koncertuje i spotyka się na cotygodniowych próbach w Wodzisławskim Centrum Kultury. Występuje podczas różnego rodzaju uroczystości w mieście oraz na Śląsku, daje koncerty w domach seniora, na festynach, biesiadach, jubileuszach, spotkaniach. Ciągle pracuje nad nowym repertuarem i jest otwarta na przyjmowanie nowych członków. Obecnie zespół liczy ponad 30 osób. Irena Sauer nadal pisze i tworzy. Jest aktywna na stronie internetowej Kreatywność Polskich Seniorów prowadzonej przez Dr Inż. Henryka Kaletkę, gdzie publikuje swoje teksty. Ostatnio z inicjatywy pana Kaletki wystąpiła w filmie dokumentalnym „ Życie dla Boga i ludzi", nagranym w Wodzisławskim Centrum Kultury, do którego scenariusz przygotowała Marianna Świerczek z zespołem. W zespole wieloletnim kapelmistrzem jest pan Henryk Sosna przy współpracy z panem Henrykiem Mańką. Nieoceniony wkład w pracę zespołu ma również pan Łucjan Bańczyk, który zajmuje się szeroko pojętą logistyką i organizacją prób.

Benefis odbędzie się 5 października o godzinie 17:00. Bilety w cenie 15 zł niebawem dostępne na stronie www.wck.wodzislaw-slaski.pl/kup-bilet. Kasa WCK czynna na pół godziny przed seansem Kina Pegaz oraz w czwartki w godzinach 10:00-12:00.
Zakup biletu jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem. Warunki uczestnictwa w wydarzeniach określa Regulamin udziału w seansach Kina Pegaz oraz w innych wydarzeniach artystycznych w Wodzisławskim Centrum Kultury w trakcie pandemii COVID-19 w Polsce.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania/przeniesienia imprezy w razie wprowadzenia obostrzeń w walce z wirusem COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Benefis Ireny Sauer. 45-lecie zespołu "Nie Dejmy Się".

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert