koncert

Dziesięć spojrzeń na Chopina - Chopin w zwierciadle swoich listów

koncert

Dziesięć spojrzeń na Chopina - Chopin w zwierciadle swoich listów

Dziesięć spojrzeń na Chopina - Chopin w zwierciadle swoich listów - Bilety na koncert

Wykład: Dr Kacpra Miklaszewskiego muzykologa, dziennikarza muzycznego Programu II Polskiego Radia Pt. Wykład o listach Chopina
Koncert: Zbigniew Raubo - fortepian
Program:
Fryderyk Chopin (1810 - 1849)
Preludia op. 28 - wybór
Impromptu Fis-dur op. 36
4 Mazurki op. 41
e-moll nr 1
H-dur nr 2
As-dur nr 3
cis-moll nr 4
Fantazja f-moll op. 49

Z listów Chopina wiele możemy dowiedzieć się o jego codziennych sprawach, relacjach z bliskimi, niedomaganiach fizycznych i chorobach, zmaganiach z życiem, ale stosunkowo niewiele o samej twórczości. Chopin w listach był bardzo pragmatyczny, pisał zwięźle, często z humorem, a o swoich utworach lakonicznie. Stosunkowo najwięcej możemy się dowiedzieć z młodzieńczych listów do Tytusa Wojciechowskiego. Jemu zwierza się ze swoich tajemnic, pisząc o zaszyfrowanych uczuciach ukrytych w skomponowanych utworach. To z tych listów pochodzą słowa o Koncercie f-moll, powtarzane przez wszystkich komentatorów: ja już może na nieszczęście mam swój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim już pół roku służę, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio od mojego koncertu", odnoszące się do młodzieńczej miłości Chopina ? śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej.
Później Chopin nigdy już nie odkrywał swoich intymnych tajemnic. Jeżeli w listach do przyjaciół pojawiają się informacje o konkretnych kompozycjach, to w kontekście informacyjnym lub handlowym.
Nie znajdziemy więc w listach Chopina wyjaśnienia tajemnic jego twórczości. Natomiast odnajdujemy w nich człowieka, pełnego życia, humoru i energii, niezwykle spostrzegawczego, widzącego bardzo wyraziście marności tego świata i w swoim ironicznym spojrzeniu nie oszczędzającego też samego siebie.

Zbigniew RAUBO, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Busoniego w Bolzano (1991), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta w Utrechcie (1992) - jak dotąd jest jedynym polskim laureatem tego prestiżowego Konkursu oraz Konkursu Pianistycznego im. K. Szymanowskiego w Łodzi (1987).
Ukończył z Wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, którego następnie został asystentem. Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. W czerwcu 2013 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Zbigniew Raubo koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski. W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu Poolse Meesters w Belgii, jak też Kursy Mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii.
Dokonał wielu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych, m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records.
Jako kameralista miał możliwość współpracy estradowej z takimi zespołami, jak Kwartety: Śląski, Wilanów i Camerata, ale także z wybitnymi solistami: Bartłomiejem Nizioł i Urszulą Kryger.
Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również, konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli.
Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2010) oraz Chopin Competition in Asia w Japonii (2011).
Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych: im. Liszta we Wrocławiu i w Parmie, Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych.

Dr Kacper Miklaszewski (ur. 1949) absolwent studiów pianistycznych w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu, 1974), studiował też w Szkole Muzycznej University of Illinois w Urbana-Champaign. W 1984 r. doktoryzował się w dziedzinie Teoria Muzyki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2010 wykładał Podstawy Psychologii Muzyki i prowadził Seminarium Krytyki Muzycznej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz muzyczny współpracuje m.in. z ?Ruchem Muzycznym? i Programem II Polskiego Radia.
Nowemu spojrzeniu na Chopina ? z innej strony (czy raczej z innych stron) poświęcony jest cykl comiesięcznych spotkań w Mazowieckim Instytucie Kultury zatytułowany Dziesięć spojrzeń na Chopina. Jest to połączenie krótkich recitali chopinowskich z wykładami specjalistów z różnych dziedzin (od filozofii do muzykologii) dotyczącymi kwestii miejsca Chopina w szeroko pojętej kulturze.
Bilety: 12 zł
Bilety do nabycia
w kasie MIK, ul. Elektoralna 12, od pn. do pt. w godz. 11.00-19.00, tel. 22 586 42 59, 783 708 380;
za pośrednictwem: BILETYNA.PL;

Koordynator: Dorota Chotyńska, tel. 22 586 42 26, e-mail: d.chotynska@mik.waw.pl
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Dziesięć spojrzeń na Chopina - Chopin w zwierciadle swoich listów

Wspaniałe wydarzenie! ciekawy wykład dr Miklaszewskiego, doskonały występ p.Zbigniewa Raubo, oryginalna interpretacja, interesujaca końcowa dyskucja. Najwyższa ocena!

Polecane z kategorii koncert