koncert

Ethno Jazz Festival: Alash Ensemble (Tuwa)

koncert

Ethno Jazz Festival: Alash Ensemble (Tuwa)

Ethno Jazz Festival: Alash Ensemble (Tuwa) - Bilety na koncert

Alash oczarowali cały świat swoim niezwykłym gardłowym śpiewem (xöömei), który aż od starożytności rozwinął się wśród koczowniczych pasterzy Tuwy i jest pielęgnowany po dziś dzień. Trio skupia w sobie całą tradycję przekazywaną od przodków, dodając do niej swoje doświadczenie wyniesione z uczelni artystycznej w Kyzył oraz mocne akcenty muzyki z Zachodu.

Był rok 1999, kiedy w czasie ich studiów w Kyzył powstał pierwszy wspólny projekt o nazwie Changy-XAYA. Cztery lata później trzej muzycy: Bady-Dorzhu Ondar (grający na igil), Ayan-ool Sam (grający na doshpuluur) i Ayan Shirizhik (grający na kengirge) postanowili powołać nowy zespół – Alash (nazwa pochodzi od rzeki Alash, która biegnie przez północno-zachodnie regiony Tuwy). W tamtym okresie muzycy zaczęli interesować się muzyką z USA (m.in. Sun Ra, Jimiego Hendrixa). Obok tradycyjnych instrumentów z Tuwy, wprowadzili do swojej muzyki gitarę, a z czasem nawet rosyjski instrument Bayan (akordeon). Zespół zaczął eksperymentować z nowymi harmoniami i samą konstrukcją utworów, do współpracy zapraszając Béla Flecka i Victora Wootena.

W 2006 r. Alash wydali swój pierwszy album "Alash Live at the Enchanted Garden" , rok później "Alash", 2011 to płyta "Buura " , a ostatni album nagrany w 2015 nosi tytuł "Achai"

Gościnnie muzycy Alash wystąpili na płycie projektu Béla Fleck and the Flecktones (2008), która została uhonorowana nagrodą Grammy .

Alash Ensemble tworzą:
Bady - Dorzhu Ondar: vocals, igil, guitar
Ayan-ool Sam : vocals, doshpuluur, igil, guitar
Ayan Shirizhik : vocals, kengirge, shyngy rash, shoor, murgu, xomus.
Sean Quirk: interpreter and manager

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Ethno Jazz Festival: Alash Ensemble (Tuwa)

Byłem, słyszałem, podziwiałem... Unikalne, niepowtarzalne i bardzo pozytywne wrażenia. Polecam.

Polecane z kategorii koncert