koncert

Ethno Jazz Festival: STANISŁAW SOYKA & BUBA KUYATEH "Action Direct Tales"

koncert

Ethno Jazz Festival: STANISŁAW SOYKA & BUBA KUYATEH "Action Direct Tales"

Ethno Jazz Festival: STANISŁAW SOYKA & BUBA KUYATEH "Action Direct Tales" - Bilety na koncert

Stanisław Soyka & Buba Kuyateh w Starym Klasztorze!

Ethno Jazz Festival prezentuje wspólne przedsięwzięcie dwóch wyjątkowych muzyków - SOYKA & KUYATEH / ACTION DIRECT!

Stanisław Soyka & Buba Kuyateh wystąpią 22 marca w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze.

Przed nagraniem płyty z nowym materiałem - zapraszamy na PRZEDPREMIEROWY koncert!

Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, skrzypek, pianista, kompozytor.

Wciąż inny, wciąż nowy, zaskakujący a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni".

Buba Kuyateh - wirtuoz kory i kompozytor.

Pochodzi z Gambii. Jego ojczystym językiem jest Mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nie posiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali – muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów, zwanych także mianem griotów. Buba Kuyateh wychowywał się w znanej rodzinie jali. Jest to odpowiedzialna funkcja, przekazywana z ojca na syna – griotem nie można zostać tak po prostu – trzeba urodzić się w rodzinie griotów. Od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu. Muzyka i występy są dla niego codziennością. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się on szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Ethno Jazz Festival: STANISŁAW SOYKA & BUBA KUYATEH "Action Direct Tales"

Koncert magiczny. Widać że Panowie potrafią połączyć swoje podejście do świata muzyki. Zaśpiewy Staszka w starym dobrym stylu. Część utworów wyglądała jakby panowie dopiero co usiedli do jakiegoś jeam-sesion i wyszło momentami niepokojąco, momentami nostalgicznie. Brzmienie orientalnej dla nas gitary i współgrających skrzypiec, chwilami grającymi folklorystycznie - rewelacja. No i wysłuchać opowieści w całkiem obcym brzmieniowo i fonetycznie dla nas języku. Piękne... Jedyne czego mi zabrakło, tak na sam koniec, jakiejś aranżacji któregoś z utworów Staszka na akompaniament Buby. Może "Nocny papieros"? Albo "do widzenia mówiliśmy"?...

Polecane z kategorii koncert