Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

koncert

Ewa Dałkowska

koncert

Ewa Dałkowska

Ewa Dałkowska - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage uświetni niesamowity recital Ewy Dałkowskiej – aktorki teatralnej, filmowej i radiowej – uhonorowanej tegoroczną Nagrodą Camerimage dla Polskiej Aktorki.

Choć w życiu Ewy Dałkowskiej od filmu często ważniejszy był teatr, w którym święciła sukcesy już od początku lat 70., kino bardzo szybko doceniło jej nieprzeciętny talent. Na srebrnym ekranie zadebiutowała w Nocach i dniach Jerzego Antczaka zagrała drugoplanową rolę Olesi, z jednej strony żywioł natury, a z drugiej postać zgoła tragiczną, nieradzącą sobie z własnymi emocjami. Pokazała tą rolą nie tylko, że potrafi „wejść do głowy” swoich bohaterek, ale też, że interesują ją kobiety złożone, niejednoznaczne, osoby, których moralność bywa zupełnie inna od moralności widza, lecz zawsze zrozumiałe jest, dlaczego robią to, co robią.

Przez kolejne dekady Dałkowska wcielała się w cyganki, przestępczynie, prostytutki, kobiety fatalne oraz inne naznaczone trudami życia wyraziste bohaterki, ale poszukiwała też postaci introwertycznych, żyjących bez większego hałasu, zmuszając widza do próby przyjęcia ich perspektyw. Taka była małomiasteczkowa Andzia z Kobiety z prowincji Andrzeja Barańskiego.

W poetyckim kinie grozy Medium Jacka Koprowicza wcieliła się odważnie w kobietę obdarzoną zdolnościami parapsychologicznymi, w poruszającym Korczaku Andrzeja Wajdy była bohaterską współpracowniczką tytułowego doktora, który poświęcił własne życie, by ułatwić nieco życie żydowskich dzieci z warszawskiego getta, a w opartej na słynnym polskim procesie sądowym z 1931 roku Sprawie Gorgonowej Janusza Majewskiego zagrała służącą oskarżoną o morderstwo córki swego pracodawcy i zarazem kochanka. Każdą z tych oraz innych swoich postaci nasączyła wiarygodną psychologią i wewnętrzną energią, sprawiając, że do dzisiaj o żadnej z nich nie można powiedzieć, że były przewidywalne bądź jednoznaczne.

Podobnie podchodziła od samego początku do kreacji na scenach teatrów, a w swojej karierze miała okazję zagrać między innymi w Makbecie Szekspira, Wujaszku Wani Czechowa czy Zbrodniach kobiet Wharton. Nie zapomniała jednak o potrzebie aktywnego poszukiwania nowych środków wyrazu – w dziedzinie dubbingu użyczyła swojego głosu Petunii Dursley z sagi o Harrym Potterze, a na polu studenckich krótkich metraży wsparła swą aktorską charyzmą i doświadczeniem Aleksandrę Terpińską, jedną z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek.

W Dworze Artusa Dałkowska wystąpi z recitalem Przeżyjmy to jeszcze raz wraz z zespołem wspaniałych muzyków.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Ewa Dałkowska

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert