koncert

Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej

koncert

Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej

Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej - Bilety na koncert

W dniu 8 marca odbędzie się ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych wydawnictw muzyki poważnej 2019 roku. Podczas uroczystej gali organizowanej w ramach FRYDERYK Festiwal 2020 wystąpi m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Lawrence’a Fostera. Eleganckie wnętrza NOSPR-u posłużą także za scenografię koncertu Jakuba Józefa Orlińskiego – wybitnego kontratenora, laureata wielu prestiżowych nagród. Bilety na wydarzenie właśnie trafiły do sprzedaży.

Gala Muzyki Poważnej w katowickim NOSPR zainauguruje 8 marca tegoroczną edycję FRYDERYK Festiwal. Wręczeniu statuetek dla najlepszych płyt z muzyką poważną ubiegłego roku towarzyszyć będą występy wybitnych artystów. W Katowicach zaśpiewa m.in. znakomity kontratenor Jakub Józef Orliński. Muzyk obdarzony jest pięknym głosem, a jego pracowitość i komunikatywność sprawiły, że w ciągu niespełna dwóch lat przebojem wszedł do grona najlepszych głosów kontratenorowych na świecie. Orliński jest laureatem takich nagród, jak m.in. Gramophone Music Award (Young Artist of the Year), Opus Klassik, Koryfeusz Muzyki Polskiej i Paszportu „Polityki” 2019 w kategorii muzyki poważnej. W swoim dorobku ma już dwie solowe płyty z muzyką barokową: Anima Sacra (nominowana do Fryderyka 2019) i Facce d’amore, nagraną ze znakomitą orkiestrą Il Pomo d’Oro.

Gala Muzyki Poważnej w Katowicach nie mogłaby się odbyć bez koncertu gospodarza – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Muzycy zagrają pod batutą Lawrence’a Fostera. Amerykanin, uważany za absolutnego mistrza batuty, dyryguje niezwykle żywiołowo, a zarazem z lekkością i wdziękiem. Od września 2019 r. jest pierwszym dyrygentem i dyrektorem artystycznym NOSPR. Od siedmiu lat związany jest także z Opéra de Marseille jako jej dyrektor muzyczny. Wcześniej przez 10 lat kierował lizbońską Gulbenkian Orchestra.

W Katowicach zostanie wręczony także ZŁOTY FRYDERYK w kategorii muzyka poważna, który trafi do rąk wspaniałego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza. Agnieszka Duczmal – dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” oraz członek Rady Akademii Fonograficznej w komentarzu do nagrody dla Jakowicza powiedziała: Nie może być większej radości, gdy nagrodę rangi ZŁOTEGO FRYDERYKA otrzymuje tak znakomity artysta jakim jest profesor Krzysztof Jakowicz. Miałam niebywałą przyjemność wielokrotnej z nim współpracy. Zachwyca mnie jego błyskotliwość i wrażliwość na muzyczne emocje, odkrywanie kolorów fraz i wspaniały kontakt z orkiestrą i dyrygentem. Muzyka jest najwyraźniej sensem jego życia, bawi się nią, wzrusza i przekazuje we wspaniały sposób publiczności. Najgorętsze gratulacje dla Mistrza!

Patronat nad Galą Muzyki Poważnej objęły Polskie Radio Program II oraz TVP Kultura, które będą transmitować wydarzenie.

FRYDERYK Festiwal to trzydniowe święto polskiej muzyki, podczas którego celebrowane są różnorodne gatunki, konwencje i style. W kolejny weekend po Gali Muzyki Poważnej odbędzie się ceremonia wręczenia statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu (14 marca) oraz festiwal (15 marca), podczas którego wystąpią gwiazdy polskiej muzyki.

Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na Galę Muzyki Poważnej. W sprzedaży dostępne są już także bilety na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu oraz niedzielny festiwal.

Bilety do nabycia na stronie: www.fryderyki.pl

Uwaga! Kupno biletu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie swojego wizerunku.

Regulamin: http://fryderyki.pl/regulamin/

Program:

George Gershwin, „Catfish Row” z opery „Porgy and Bess”
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach,
Lawrence Foster (dyrygent)

Karol Szymanowski - Pieśń Roksany z opery „Król Roger”
Piotr Czajkowski - Aria Roberta z opery „Jolanta”
Gaetano Donizetti - Duet „Pronta io son” z opery „Don Pasquale”

Ewa Tracz (sopran), Szymon Komasa (baryton)
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Lawrence Foster (dyrygent)

Ludwig van Beethoven, Koncert potrójny C-dur op. 56 („Largo” i „Rondo alla Polacca”)
Berlin Piano Trio (Krzysztof Polonek - skrzypce, Katarzyna Polonek - wiolonczela, Marcin Sikorski - fortepian)
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Lawrence Foster (dyrygent)

Krzysztof Penderecki, „Ecloga”
proMODERN

Francesco Cavalli - "Lucidissima face" z opery "La Calisto"
Giovanni Antonio Boretti - "Chi scherza con Amor" z opery "Eliogabalo"
Giovanni Bononcini - "Infelice mia costanza"

Jakub Józef Orliński (kontratenor)
Altberg Ensemble pod kierunkiem Ewy Mrowcy

Grażyna Bacewicz, VI Koncert skrzypcowy, cz. III
Bartłomiej Nizioł (skrzypce)
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Lawrence Foster (dyrygent)

Fryderyk Chopin, Polonez A-dur op. 40 nr 1
Marek Bracha (fortepian)

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej

Cieszę się, że wybrałam się na galę i na pewno polecam każdemu. Obiekt prześliczny, łatwy dojazd. Gala spełniła moje oczekiwania jak również organizacja wydarzenia. Na pewno niezapomniane wspomienia :) Polecam
Bardzo dobry koncert, choć zachwyty nad akustyką sali są - według mnie - przesadzone. Sprawna praca obsługi, zwłaszcza szatni.
Fantastyczna gala muzyki poważnej z różnych epok i znanych solistów! Piekna róża z okazji Dnia Kobiet dla każdej pani od organizatorów! Bardzo udany wieczór.
Fantastyczny koncert! Wielkie brawa dla Janusza Wawrowskiego i wspaniałego Szymona Nehringa! Zasłużone Fryderyki dla najlepszych i oczywiście dla Mistrza Kaspszyka!!
wszystko z górnej półki artyści ,budynek NOSPR....

Polecane z kategorii koncert