koncert

High Definition Quartet - Dziady

koncert

High Definition Quartet - Dziady

High Definition Quartet - Dziady - Bilety na koncert

HIGH DEFINITION QUARTET

DZIADY

Mateusz Śliwa – saksofon

Piotr Orzechowski „Pianohooligan”' - fortepian, kompozycje

Alan Wykpisz – kontrabas

Grzegorz Pałka – perkusja

Koncert "Dziady" wg koncepcji i w wykonaniu High Definition Quartet to swego rodzaju jazzowy seans spirytystyczny. Projekt jest pierwszą w historii próbą muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, realizowaną we współpracy z twórcami muzyki elektronicznej - oddaloną od patetycznego, romantycznego kontekstu, w jaki zwykliśmy wpisywać dzieło Mickiewicza.

Koncert to połączenie akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. Na zaproszenie zespołu do wspólnego wywoływania duchów przystąpili wybitni twórcy muzyki ambientowej: William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel i Robert Rich. Artyści Ci wystąpili podczas premierowego koncertu projektu, a do jego dalszej prezentacji przekazali swoje autorskie, przygotowane specjalnie dla High Definition Quartet elektroniczne sety.

Fabuła literackiego tekstu źródłowego oddana jest w warstwie muzyki poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (muzyka akustyczna z elementami improwizacji) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wciela się jazzowy kwartet, a nagrania przygotowane przez zaproszonych twórców muzyki elektronicznej sygnalizują pojawianie się kolejnych zjaw.

W efekcie skomplikowanego procesu twórczego i długich przygotowań powstała unikalna, dziesięcioczęściowa suita, na którą składają się utwory odpowiadające poszczególnym fragmentom II części "Dziadów"

"Upiór"

"Przygotowanie"

"Aniołek"

"Kocioł wódki"

"Pan i ptaki nocne"

"Wianek"

"Dziewczyna"

"Zakończenie"

"Widmo"

"Epilog"

Jak podkreśla Piotr Orzechowski, odpowiedzialny za większość kompozycji składających się na program, oprócz etnograficznej warstwy "Dziadów", w pracy nad projektem w sposób szczególny zainteresowała go psychologiczna treść dramatu. Postanowił więc wyprowadzić zarówno tekst Mickiewicza, jak i obrzęd dziadów z ich kulturowego i historycznego kontekstu, aby dotrzeć do ich istoty, którą są emocje związane z kontaktem ze światem niefizykalnym, krainą duchów, strachów i legend. Interesowały go przeżycia ludzi, którzy się w nie angażowali oraz ich wyobrażenia zaświatów.

HIGH DEFINITION QUARTET

Jeden z wiodących zespołów wykonujących muzykę improwizowaną w Polsce, wyznaczający nową jakość we współczesnej wizji muzycznego kolektywu. Nagradzany na najważniejszych europejskich konkursach jazzowych, takich jak m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii. Koncertował z Randym Breckerem, który określił go jako jeden z najlepszych, a może i najlepszy zespół, z którym przyszło mu kiedykolwiek grać.

Na dorobek fonograficzny grupy składają się kompozycje i aranżacje Piotra Orzechowskiego vel Pianohooligana. Zespół zaistniał na rynku muzycznym dzięki debiutanckiej płycie Hopasa (EmArcy/Universal, 2013), uznanej albumem roku w mediach jazzowych, w tym w plebiscycie Grand Prix Jazz Melomani; kolejny krążek – Bukoliki (ForTune, 2015), stanowiący rekompozycję cyklu Witolda Lutosławskiego, spotkał się z równie dużym uznaniem krytyki – określony został najlepszą płytą roku przez dziennik „Rzeczpospolita”.

High Definition Quartet zapraszany jest do udziału w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Jazz nad Odrą, Jazztopad, Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), jazzahead! (Brema, Niemcy), Getxo International Jazz Festival (Hiszpania). Wystąpił również podczas Jazz Utsav (Indie), Ubud Jazz Festival (Indonezja), Gulf Jazz Festival (Kuwejt). Koncertuje w najlepszych salach i klubach, w tym Bohemian Caverns (Waszyngton), Jazz Station (Bruksela), Opus Jazz (Budapeszt). Jesienią 2018 roku odbył trasę koncertową po Chinach.

Bilety w cenie 25 zł z kartą klubową dostępne tylko w lokalu

30 zł przedsprzedaż

40 zł w dniu koncertu

Sprzedaz w internecie:

https://niezla-sztuka.pl/pl/i/Bilety/15

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje High Definition Quartet - Dziady

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert