koncert

„Historia podwodna” – opowieść muzyczna na podstawie piosenek Lecha Janerki

koncert

„Historia podwodna” – opowieść muzyczna na podstawie piosenek Lecha Janerki

„Historia podwodna” – opowieść muzyczna na podstawie piosenek Lecha Janerki - Bilety na koncert

Twórczość jednego z najważniejszych polskich artystów lat osiemdziesiątych stała się źródłem inspiracji dla wypłynięcia „Historii podwodnej” – dyplomu studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka nawiązuje do pierwszego solowego, autorskiego albumu Lecha Janerki, nagranego po jego odejściu z grupy Klaus Mitffoch w 1986 roku, który oddaje nastroje antycypujące kres Polski Ludowej.

Jak działają współcześnie metafory, które przez lata budowały buntowniczą tożsamość jednostki w zderzeniu z opresyjnym systemem? Przed aktorkami i aktorami „Historii podwodnej” niełatwe wyzwanie oddania na scenie istoty wolności z całym historycznym bagażem doświadczeń opisanych w piosenkach Janerki, ale także z uwzględnieniem obserwacji aktualnych niepokojów.

Spektakl ma formę hybrydową. Oparty jest na teatrze muzycznym z wykorzystaniem znanych i mniej znanych piosenek Lecha Janerki. Z drugiej strony pojawią się teksty napisane przez samego reżysera, które podczas prób były twórczo modyfikowane przez zespół aktorski. To z nich wyłoniły się postacie, relacje, zdarzenia i świat podwodny – trochę wymyślony, trochę metaforyczny, trochę prawdziwy, odbijający rzeczywistość, ale nie będący nią bezpośrednio.

Przedstawienie zostało nagrodzone na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych „Przygrywka” w Toruniu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Toruniu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: „Historia podwodna” – opowieść muzyczna na podstawie piosenek Lecha Janerki

Wspaniały spektakl muzyczny! Dynamiczny i atrakcyjny dla ucha i i oka. Dobra choreografia, no i siła twórczości Janerki!! Po latach widać wartość tej muzyki. Aktorzy Łódzkiej Filmówki zasłużyli na szóstkę!!!
Rewelacyjny !!!! Oby więcej takich spektakli !!!! Młodzi aktorzy pełni pasji, talentu, poprostu majstersztyk !!!! Piosenki Janerki ponadczasowe. Mam nadzieję, że spektakl będzie wystawiany ponownie, bo chętnie wybrałabym się jeszcze raz.
Energetyczny występ, smutna w wyrazie historia naszego kraju. Świetne wokale i ruch sceniczny .Powodzenia młodzi
Bylo z pazurem ,mlodziez bardzo witalna,jedyne co , za glosna muzyka powodowala,ze nie bylo slychac slow piosenek
Fantastyczny spektakl !!! Młodzi utalentowani i pełni pasji artyści w niezwykły sposób przypomnieli mi twórczość Janerki, zapewnili chwilę refleksji i sprawili że spędziłam pięknie piątkowy wieczór
Dźwięk nie był dobrze ustawiony, przede wszystkim na początku spektaklu. Młodzież wspaniała. Nie wszyscy równi, ale dużo dobrej energii. Scenariusz zachwyca pomysłowością, ale pod koniec się rozpada. Skąd w tym a nie innym miejscu "Rower"??? Tak czy owak - Kościelniak mistrzem musicalu scenicznego!

Polecane z kategorii koncert