Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

koncert

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024

koncert

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 - koncert

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Nowy sezon artystyczny 2023/2024 rozpocznie się mocnym akcentem otwierającym kolejną muzyczną opowieść w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara.

W programie koncertu inauguracyjnego znajdą się dynamiczne utwory dwóch wielkich kompozytorów niemieckich: słynna V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa. Wspomniane kompozycje należą do najwybitniejszych w historii muzyki klasycznej, ponieważ energia i pasja łączą się w nich w całość z doskonałością formy i pięknem melodyki. Zaproszeni artyści z pewnością zaprezentują słupskim melomanom interesujące i pełne zaangażowania interpretacje tych arcydzieł. Partię solową w Koncercie skrzypcowym wykona Elias David Moncado - utalentowany i wielokrotnie nagradzany skrzypek młodego pokolenia, natomiast muzycy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica zagrają pod batutą naszego dyrygenta gościnnego Szymona Morusa.

Koncert D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa zabrzmiał po raz pierwszy w Sali Gewandhaus w Lipsku 1 stycznia 1879 roku w wykonaniu Josepha Joachima. Specyficzne trudności techniczne oraz nietypowe relacje partii solisty i orkiestry spowodowały, iż dzieło zostało chłodno przyjęte przez tak wybitnych wirtuozów romantyzmu, jak Pablo de Sarasate, czy Henryk Wieniawski (który podobno określił koncert jako „unjouable” – „niewygrywalny”). Istotnie – estetyka utworu różni się znacznie od konwencji błyskotliwego popisu typowego dla ówczesnej epoki. Obecnie stał się on jednak pozycją tzw. „żelaznego repertuaru”, stanowiąc sprawdzian umiejętności wykonawczych i interpretacyjnych.

V Symfonia c-moll op.67 Ludwiga van Beethovena to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki klasycznej. Otwierający utwór charakterystyczny „motyw losu” z niezwykłą dynamiką natychmiast przenosi słuchacza w wir akcji muzycznej, bez stopniowego wprowadzenia czy kontekstu. Ten zapadający w pamięć schemat melodyczno-rytmiczny przewija się nieustannie w dalszych fragmentach symfonii, oddziałując na emocje odbiorcy w sposób wprost hipnotyzujący, wprowadzając atmosferę niesamowitego napięcia i ciągłej walki z przeciwnościami, w finale prowadzącej jednak do ostatecznego triumfu.

Wystąpią:

Elias David Moncado – skrzypce

Szymon Morus – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Program:

Johannes Brahms - Koncert skrzypcowy D-dur op. 77

Ludwig van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024


Jak działają recenzje?
Wspaniały koncert zarówno pierwsza jak i druga cześć
Kamila 02.10.2023 09:43
Piękny Koncert. Smakowita kompozycja repertuaru i wykonania na rozpoczęcie sezonu - zaprasza po więcej .... Dziękuję, że Jesteście - za ucztę dla Duszy i Ciała.
Sylwia 30.09.2023 09:17

Polecane z kategorii koncert