Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-08-2022

koncert

JAZZ PIANO DUO

koncert

JAZZ PIANO DUO

JAZZ PIANO DUO - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Wojciech Niedziela & Piotr Matusik

jazz na dwa fortepiany

Duet fortepianowy w muzyce jazzowej to rzadko spotykane brzmienie. Na dwa fortepiany grali między innymi Chick Corea i Herbie Hancock, Kevin Hays i Brad Mehldau a w Polsce Leszek Możdżer i Adam Makowicz.

Wojciech Niedziela - pianista jazzowy, kompozytor. Obecny na scenie jazzowej od lat 80-tych XX w. Wieloletni lider zespołu „New Presentation” z Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Obecnie usłyszeć go można w kwartecie i sekstecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego , kwartetach Piotra Szmidta oraz Arka Skolika.

Koncertował w kilkunastu krajach Europy, w USA i na Kubie w renomowanych klubach jazzowych A-trane (Berlin), Birdland (Nowy Jork), New Morning (Paryż), Montmartre (Kopenhaga), Blues Alley (Waszyngton).

Laureat wielu konkursów muzycznych ( m.in.: Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Konkurs muzyczny w Leverkusen), wielokrotnie nominowany do Nagrody Fryderyka.

Oprócz działalności koncertowej i fonograficznej (nagrał ok.40 płyt, w tym 4 autorskie) Wojciech Niedziela prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną. Od 25-ciu lat jest wykładowcą w Instytucie Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach (kierował Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej), a także pełni funkcję dyrektora Instytutu Jazzu w PWSZ w Nysie. Od roku 2012 Wojciech Niedziela jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży jak również Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

W 2014 roku otrzymał tytuł Profesora sztuk muzycznych.

KONKURSY, NAGRODY

Konkurs Improwizacji Jazzowej - Katowice 1983 r. - I nagroda
Konkurs "Jazz Juniors" - Kraków 1983 r. - I nagroda
Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 1985 r. - Grand Prix
Konkurs Międzynarodowej Federacji Jazzowej - Leverkusen 1985 r. - I nagroda
Dwukrotnie uhonorowany ministerialną Nagrodą Młodych im. S.Wyspiańskiego -
Warszawa 1986 r. , 1990 r.
Półfinalista konkursu Th. Monka w Waszyngtonie w 1988 r.
Cztery nominacje do nagrody Fryderyków 2000 r. - płyta roku, muzyk roku oraz 2006 i 2007 za płyty z KWARTETEM Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piotr Matusik - pianista, kompozytor. Urodzony 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu
prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Znakomicie odnajduje się w roli sidemana w akustyczno – jazzowym kwartecie skrzypka Bartosza Dworaka podobnie jak w roli lidera zespołu
Piotr Matusik Quartet wykonując kompozycje Chicka Corei. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Album „Polished” wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia zebrał wiele pozytywnych recenzji, w których podkreślano pianistykę Piotra Matusika oraz jego kunszt kompozytorski. Album „Tribute to Chick Corea” Piotr Matusik Quartet został wydany przez renomowaną wytwórnię płytową Universal Music Polska.

Nagrody zespołowe oraz indywidualne

I miejsce w międzynarodowym konkursie na kompozycję jazzową w Belgii – BJAZZ 2016

Grand Prix podczas 37 Jazz Juniors - Bartosz Dworak Quartet
Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej - Bartosz Dworak Quartet
I miejsce w siódmej edycji „Novum Jazz Festiwal” w Łomży (2014).
II miejsce podczas International Jazz Contest 2011 - MDM Trio
III miejsce podczas Krokus Jazz Festiwal 2013 - MDM Trio
II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2015

Wojciech Niedziela – profesor na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach wraz ze swoim absolwentem- Piotrem Matusikiem, wykonują w duecie na dwa fortepiany muzykę improwizowaną, otwartą , pełną barw i wirtuozowskich popisów, opartą na utworach z obszaru Jazzu oraz na kompozycjach własnych.

Bilety 20 zł, 10 zł seniorzy i młodzież

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: JAZZ PIANO DUO

Bardzo fajny koncert ,wspaniali muzycy i dobrze brzmiące fortepiany
28.01.2017 21:28
świetny występ, niezapomniana atmosfera
28.01.2017 13:15
Występ obu pianistów bardzo udany. Jedynym mankamentem ze strony technicznej (moim zdaniem) było nieco zbyt intensywne nagłośnienie fortepianów przez mikrofony. Efekt akustyczny byłby przyjemniejszy, gdyby fortepiany brzmiały czysto naturalnie, bez wzmocnienia. Na tej sali jest to absolutnie możliwe. Pamiętam wspaniałe koncerty fortepianowe z lat 70-tych ubiegłego wieku.
LC 28.01.2017 12:27

Polecane z kategorii koncert