koncert

JWP & BC

koncert

JWP & BC

JWP & BC - Bilety na koncert

Na warszawskiej scenie hiphopowej grupa JWP jest obecna w zasadzie od początku jej istnienia. Crew (skupione pierwotnie tylko wokół graffiti) powstało w 1996 roku w dzielnicy Bielany, a w jego szeregach działali wówczas m.in. Nizor, Josk, Eros, Glok - w późniejszych latach do grupy dołączyli także Goal i Meat.

Oficjalny muzyczny debiut Jaśnie Wielmożnych Panów nastąpił za sprawą Waca i jego "Świeżego materiału" (Prosto 2001). To właśnie na tym krążku usłyszeliśmy track "Beztrosko", sygnowany logiem JWP, w którym (oprócz gospodarza) wystąpili: Kosi, Doni oraz Rzemysz. Pierwszy i ostatni z tej trójki mieli już wówczas za sobą udział w kilku ciekawych projektach muzycznych. "Rzemieślnik" działał razem z Wzorowym pod szyldem NBK (Nie Byle Kto), do której to ekipy dołączył z czasem Kosi. NBK zarejestrowało utwory na kultowe już dziś kompilacje, takie jak: "Enigma prezentuje: 0-22-Underground vol. 1" (nielegal wydany przez Tytusa - założyciela Asfalt Records - w 1998 roku), "Produkcja hip hop" DJ'a 600V (RRX 1998 - popularnie zwana "ciemną"/"jasną" stroną) czy pierwsza "Kompilacja" Ośki z OMP (Asfalt Records 1999). Sam Kosi wystąpił również na debiutanckiej płycie WWO - "Masz i pomyśl" (BMG 2000) - w klasycznym kawałku "W.D.C.S.D.K." (Wszystko dobre, co się dobrze kończy), gdzie po raz pierwszy pada nazwa "tag & spray JWP". Pamiętne outro z tej płyty, czyli "Dobro i zło" wyprodukował zaś przyszły nadworny producent JWP w osobie Kuby O.

Zdecydowanie bardziej niż "Beztrosko" do świadomości słuchaczy trafiło jednak przebojowe "Graffiti" (promujące "Świeży materiał" efektownym street video), w którym Kosi wystąpił obok Keara i Rybsona - chłopaków z gdańskiego składu Deluks. Hymn na cześć kultury aerozolu był nie tylko jednym z największych rapowych hitów 2001 roku, ale stał się też zaczątkiem szerszej współpracy na linii JWP - Deluks. Rok później - za sprawą featuringu Doniego i Kosiego na płycie "Wielkie hity" krakowskich Intoksynatorów (Zooteka 2002) - było już jasne, że do tego ekskluzywnego grona dołączyli Bastek, Tobi oraz Mercedresu. Takie były początki super-grupy PCP (Północ Centrum Południe), której wydany nakładem Vabank Records album okrzyknięty został jedną z najlepszych rapowych płyt A.D. 2004 (zdobył m.in. prestiżową nagrodę magazynu 'Ślizg" za "debiut roku"). To właśnie z tej produkcji pochodziły takie bangery, jak "Uciułany giecik", "Grooby melanż", "Obywatel MC" czy "Globtrotter". Za muzykę na PCP odpowiedzialni byli w głównej mierze Kuba O. i Waco. Przy pracy nad materiałem wzięli też udział wybitni polscy DJ?s: Krime oraz Cent. Jeśli chodzi o samo JWP to w 2004 roku chłopaki (a konkretnie Foster i Eros) udzielili się jeszcze na producenckiej płycie Praktika (znanego m.in. z duetu Dizkret/Praktik) "Dobra częstotliwość" w utworze "Czy ty też..?".

Rok później JWP znalazło się w gronie pierwszoplanowych postaci polskiego rapu, które wzięły udział w głośnej trasie koncertowej "RBK Hip Hop Tour 2005", odwiedzającej największe miasta w kraju. Trasę promował singiel "U Ciebie w mieście 2", gdzie Foster i Eros wystąpili obok Vienia, Pelsona, Pezeta, O.S.T.R.-a oraz Lil Dapa z nowojorskiego duetu Group Home. Jednocześnie za sprawą Ero, Łysola (Ochota) i Siwersa (Targówek) zawiązuje się grupa Bez Cenzury (BC), rozpoczynając pracę nad wspólną płytą. Wydany w 2006 roku krążek - nie bez kozery zatytułowany "Klasyk" (Embargo Nagrania) - praktycznie z miejsca wszedł do kanonu najważniejszych warszawskich płyt rapowych. Duża w tym zasługa doskonałej i różnorodnej muzyki (stworzonej w głównej mierze przez Siwersa), a także zadziornych, dosadnych, a zarazem błyskotliwych tekstów, łączących w idealnych proporcjach to, co w rapie określa się jako "street wise" oraz "street credit". "Klasyk" zapisał się też w hiphopowych annałach dzięki epickiemu 11-minutowemu posse-cutowi "Reprezentuję siebie", w którym obok Ero, Łysola i Siwersa wystąpili: Wwarstwa, THS Klika, Reposta, Tomiko, Juras, Wigor, Sokół, Doni, Kosi, Foster, Bondar, Jacenty, Lui, Hemp Gru, Ko1, Fu, Pyskaty i Jogi.

2007 rok przynosi wreszcie pierwszy długogrający album JWP, nagrany w składzie Ero, Doni, Foster i Kosi. Podobnie jak "Klasyk", "Numer jeden wróg publiczny" ukazuje się nakładem Embargo Nagrania. Materiał zawarty na tym krążku powstawał w latach 2004-2007 pod okiem Korzenia w Studio Schron. W nagrywaniu płyty mieli swój udział goście: Łysol, wokalistka Setka, PCP, Siwers, Luigione, Junior Stress; a także nowe twarze: Bzyker i Signor oraz plejada polskich DJ-ów: Deszczu Strugi, DJ Cent, DJ Dobry Chłopak (DJ B), DJ DFC, DJ Technik i DJ Szeler (Steez). Nad produkcją czuwali: Kuba O., Szczur, Siwers, Święty, Dezmond i Korzeń. Słuchacze zapamiętali ten krążek m.in. dzięki wyrazistym energetycznym singlom: "Bądź mistrzem", "Chcę być tam" czy "Pogódź się", a tygodnik "Przekrój" uznał "wroga publicznego" za jeden z pięciu najlepszych polskich hiphopowych albumów wszechczasów.

Ostatnie lata działalności JWP to jedna z ciekawszych kart w historii polskiego rapu. Fenomenalne street single "Tworzymy historie" czy "Panorama", wydane z okazji 16-lecia grupy na winylu (Hiphopheadz.pl 2012) i okraszone video-relacjami z muzyczno-graficiarskich podróży po Europie oraz Azji, to prawdziwe perełki, udowadniające, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych obecnie grup hiphopowych. W międzyczasie crew rozrosło się trwale do konfiguracji JWP/BC, a poszczególni jego członkowie tak aktywnie włączyli się we współpracę z innymi rapowymi artystami, że doprawdy nie sposób wymienić tu choćby połowy licznych featów i kolaboracji (m.in. z Mesem, Sokołem, Ponem, Pihem, Onarem, Miuoshem, Pyskatym, HIFI Bandą czy Termanology'm, Reksem i Freeway'em z USA). Jeśli chodzi o ważniejsze projekty, w których wzięła udział cała grupa, to na pewno warto wspomnieć o występie na kompilacji "Grube Jointy 2" z 2011 roku (utwór "Bez?") czy zaszczytnej roli hostów na trzeciej odsłonie "Prosto Mixtape'u", firmowanego przez DJ?a Kebsa (Prosto 2012). Zresztą nagrany specjalnie na ten album track "Zanim zaczniesz" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych singli z tego projektu. Obecny trzon JWP tworzą: Ero, Łysol i Kosi, a wspólnie z nimi na scenie często pojawiają się także: Foster, Miki oraz Siwers. Wespół ze Szczurem, który zastąpił Kubę O. w roli "nadwornego producenta", grupa pracuje powoli nad nowym longplay'em. W tym roku Jaśnie Wielmożnych Panów spotkało też inne zaszczytne wyróżnienie - znaleźli się w gronie elitarnym zespołów, reprezentujących Polskę na największym hiphopowym festiwalu muzycznym w Europie, czyli Hip Hop Kempie w czeskim Hradec Kralove. A na jesieni być może ponowne uroczyste świętowanie jubileuszu działalności artystycznej. Sukces zeszłorocznych listopadowych urodzin "Street Sixteen" w warszawskiej Stodole (na które bilety wyprzedały się co do ostatniej sztuki) zdecydowanie dobrze wróży takiej inicjatywie.

SKŁAD:
JWP/BC
Ero
Łysol
Kosi
Siwers
Dj Falcon

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje JWP & BC

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert