koncert

Jazz w Teatrze: Coherence Quartet

koncert

Jazz w Teatrze: Coherence Quartet

Jazz w Teatrze: Coherence Quartet - Bilety na koncert

Coherence Quartet – muzyka prawdziwie improwizowana

Jeden z najlepszych i najciekawszych obecnie zespołów grających muzykę improwizowaną. Trzonem jest muzyka jazzowa, ale inspiracje pochodzą z wielu kultur i tradycji muzycznych. Zespół złożony z czterech wybitnych indywidualności, które razem stanowią doskonale rozumiejący się monolit. Koncerty Coherence Quartet są niepowtarzalnymi wydarzeniami podczas których często pojawiają się utwory nigdy wcześniej nie zapisane a powstałe w danym momencie pod wpływem miejsca i czasu. Natomiast te kompozycje które grupa ma w mniej lub bardziej stałym repertuarze, również zmieniają swoją formę i brzmienie i często ewoluują w zupełnie nieprzewidzianym kierunku, w zależności od nastroju chwili i reakcji publiczności. Każdy koncert Coherence Quartet to nowe przeżycie wykreowane przez 4 znakomitych artystów, którzy bez reszty angażują się w muzykę którą tworzą a interakcje miedzy nimi prowadzą w rejony, których oni sami nie są w stanie przewidzieć.

Zespół ma na koncie 3 płyty, pierwsza z 2012 roku „Coherence” wydana przez MultiKulti Project, „Live at 12on14” – edycja limitowana, podwójny album CD wydany przez 12on14 Records w 2017 roku i najnowsza „Sagaye” - wydana w 2018 roku przez holenderską wytwórnię Challenge Records. Recenzja tego wydawnictwa:

Pięć lat po wspaniałym debiucie wydanym w barwach oficyny Multikulti Project formacja Coherence Quartet przygotowała nowy album. Został on wydany przez cenioną, holenderską oficynę Challenge Records. To tutaj swoje płyty wydają Dave Liebman, Eddie Gomez, Enrico Pieranunzi, Steve Swallow, Nils Petter Molvaer, Eric Vloeimans, Fay Claassen, Gary Bartz, Wallace Roney, Jim Hall, John Abercrombie, Kenny Wheeler, Larry Goldings, Lee Konitz, Lenny White, Marc Copland.

Muzyka Coherence Quartet jest bardzo spójną syntezą tego, co rozumiemy pod określeniem współczesnego jazzowego mainstreamu - umiejętnym czerpaniem z jazzowej tradycji, otwartością na pozajazzowe inspiracje oraz improwizatorską dojrzałością. Muzycy rozwinęli umiejętność wypracowywania własnego muzycznego języka w zespołowej interakcji, języka słyszalnego tak w graniu melodyjnych tematów, jak i w konstruowaniu przestrzeni improwizacji. Płyta "Sagaye" to kontynuacja koncepcji znanej z debiutanckiej płyty, jednak więcej tu atmosfery pełnej tajemniczości. Kontrabasista Marcin Lamch i perkusista Grzegorz Masłowski mają tutaj sporo kreatywnej wolności, a tworzona przez nich sekcja wymyka się konwencjonalnemu podejściu. Subtelność pianistyki Roberta Jarmużka doskonale konweniuje z natchnionymi improwizacjami Łukasza Kluczniaka. Prawdziwie melancholijna, a przy tym elektryzująca płyta przygotowana przez perfekcjonistów współczesnego jazzu!

https://www.youtube.com/watch?v=DJ\_XYfyVcI4

Recenzja koncertu w warszawskim klubie 12on14, pióra Tomasza Pierchały:

Poruszający i piękny koncert Coherence Quartet (Łukasz Kluczniak - sax, Robert Jarmużek - p, Marcin Lamch - db, Grzegorz Masłowski - dr) z repertuarem łączącym kompozycje zawarte na płycie Coherence (Multikulti Project, 2011) z materiałem przygotowywanym na najnowszy album formacji. Znakomite kompozycje, znakomite wykonawstwo, sensacyjne improwizacje, niecodzienne brzemiennie i prawdziwie idiomatyczny, w pełni jazzowy drive, właściwszy Hudson River niż brzegom Wisły. Ten koncert to jedna z największych niespodzianek naszej tegorocznej edycji repertuarowej, dokumentujący każdym dźwiękiem, każdą frazą, każdą harmonią i metrum, że mamy do czynienia z formacją nie polskiej lecz światowej ekstraklasy! Chapeau bas! Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak brzmi prawdziwie współczesny jazz, wybierzcie się koniecznie na koncert Coherence Quartet! Lub - przynajmniej - kupcie ich płytę! Będzie ozdobą Waszej kolekcji! Dziękujemy za niezwykłe emocje, za energię, za wzruszenia! Dziękujemy za wspaniałą muzykę, jaką przywieźliście ze sobą! I zapraszamy ponownie!

Po debiucie z 2011 roku wydanym przez Multikulti Project zespół Coherence Quartet nagrał kolejną płytę, która ukazała się w cenionej i prestiżowej holenderskiej wytwórni Challenge Records. To tu swoje płyty wydają: Dave Liebman, Eddie Gomez, Enrico Pierarunzi, Jim Hall, John Abercrombie, Kenny Wheeler, Larry Goldings czy Lee Konitz.

„Płyta, która wydana została przez Challenge Records jest nie tylko dowodem dobrego nosa wydawcy, ale również świadczy o tym jak wysoki jest poziom polskiego jazzu.”

Jan Van Leersum „Rootstime”

Po kilku nie dość satysfakcjonujących sesjach nagraniowych, które odbyły się w warunkach studyjnych, zespół zdecydował się na nagranie w drewnianym domu na wsi. Miła atmosfera, dobre jedzenie i przede wszystkim czas spędzony razem okazały się być kluczem do sukcesu. Tak powstał album „Sagaye”.

„To jest muzyka po prostu zjawiskowa. Uderzająco piękna i intensywna, uduchowiona i szczera.”

Adam Domagała „Z dżezem lżej”

„Kompozycje i improwizacje spotykają się na poziomie najwyższego kunsztu, co sprawia, że płyta zapewnia najwyższy poziom zadowolenia i przyjemności słuchania.”

Wolfgang Giese „Musik an sich”

„To po prostu wspaniały album jazzowy, a zespół zasługuje, by było go słychać zdecydowanie więcej poza rodzimą Polską.”

Wulf Muller „Wulf’s Music + Blog = all that jazz (and more)”

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Jazz w Teatrze: Coherence Quartet

Fajny koncert, muzycy się dobrze bawili, a my przy tym jeszcze lepiej.

Polecane z kategorii koncert