koncert

Ethno Jazz Festival: Jean-Luc Ponty & Clara Ponty Quartet

koncert

Ethno Jazz Festival: Jean-Luc Ponty & Clara Ponty Quartet

Ethno Jazz Festival: Jean-Luc Ponty & Clara Ponty Quartet - Bilety na koncert

Jean-Luc Ponty, jeden z największych skrzypków w historii nie tylko jazzu, ale i muzyki w ogóle, nazywany przez krytyków muzycznych "wzorcem z Sevre muzyki fusion", przyjeżdża do Wrocławia na zaproszenie Ethno Jazz Festivalu.
5 marca wystąpi w Synagodze Pod Białym Bocianem w projekcie JEAN-LUC PONTY & CLARA PONTY QUARTET.

Jean-Luc Ponty i jego córka, Clara Ponty oferują wyjątkowy koncert własnych, autorskich kompozycji z mieszanką klasyki Jean-Luca i oryginalnych kompozycji Clary. W składzie zespołu usłyszymy również znakomitego perkusistę, Damiena Schmitta i kontrabasistę Nathanaela Malnoury.
Razem tworzą bardzo kreatywną sekcję rytmiczną, która wprowadza nowoczesnego ducha, jednocześnie utrzymując liryczną i poetycką stronę repertuaru. Kwartet wykazuje intensywną, świeżą i komunikatywną energię.

JEAN-LUC PONTY jest niekwestionowanym kreatorem kultowej stylistyki jazz-rocka. Uważa się go za artystę, który równie dobrze porusza się w stylistyce klasyki, swingu jak i nowoczesnego jazzu.
Legenda skrzypiec Stuff Smith powiedział o Pontym - " jest jak killer, gra jazz na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie".
Urodził się on w Avranches, 29 września 1942 roku. Jego rodzice grali muzykę klasyczną – matka na fortepianie, ojciec na skrzypcach. Jean-Luc okazał się „cudownym dzieckiem”. W wieku 16 lat został przyjęty do słynnego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, które ukończył już dwa lata później, z najwyższym wyróżnieniem Premier Prix. W międzyczasie ojciec nauczył go grać także na klarnecie, a Jean-Luc skosztował również muzyki Milesa i Coltrane’a. Niedługo potem został zatrudniony przez jedną z głównych orkiestr symfonicznych- Concerts Lamoreux, jednocześnie grając z zespołem na lokalnych imprezach. Z czasem podjął wybór o opuszczeniu orkiestry, by mógł w pełni oddać się jazzowi. Początki były trudne. W tym czasie postrzegano skrzypce jako instrument, który nie wpisuje się w kanon nowoczesnej muzyki jazzowej. Ponty jednak bardzo wyróżniał się spośród innych. Grał tak, jak nikt do tej pory się nie odważył. Krytycy wówczas powiedzieli o nim, że był pierwszym skrzypkiem, który okazał się tak ekscytujący jak saksofonista.
W 1964 wydał swój debiutancki solowy album „Jazz Long Playing”. Następnie wydał album z koncertem z 1966 – „Violin Summit”.Ponty, grający na żywo w Bazylei z takimi znanymi muzykami, jak Stéphane Grappélli i Stuff Smith.
W 1969 roku Jean-Luc wraz Frankiem Zappa nagrał "Hot Rats"- album nazywany kultowym. Zappa z kolei napisał i zaaranżował dla Ponty’ego szereg absolutnie genialnych utworów, m.in. do solowego albumu Jeana-Luca „King Kong".
Ponty wyemigrował wraz z żoną i dwiema córkami do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Los Angeles. Odbył wówczas z Zappą długą trasę, lecz po pewnym czasie rozpoczął karierę solową.
Przez następną dekadę Ponty koncertował na całym świecie i nagrywał kolejne albumy, z których wszystkie osiągnęły pierwszą piątkę listy Billboard Jazz, sprzedając się w milionach egzemplarzy.
CLARA PONTY jest amerykańsko- francuską pianistką, wokalistką i kompozytorką, która czerpie inspiracje z jej wielorakiego dobytku muzycznego.
Urodziła się w Paryżu a wychowała się w Los Angeles. Naukę gry na skrzypcach i pianinie podjęła mając 5 lat. Jako ośmiolatka napisała swój pierwszy utwór, a cztery lata później wygrała pierwszy konkurs pianistyczny.
Mając 20 lat porzuciła jednak branie udziału w konkursach by skupić się na pisaniu utworów. Pod patronatem nowojorskiego Universal Music wydała swoje pierwsze nagrania, co zwróciło uwagę uwagę całego świata i dało jej rozgłos jako solowej pianistce. Niedługo po tym wydano album "Mirror of Truth", który artystka utworzyła wraz ze swoim ojcem Jean-Luc Pontym.
Clara łączy swoje jazzowe dziedzictwo z muzyką popularną, co daje zniewalający efekt.
Album "Echoes" Clara Ponty wydała w 2010 roku w kolaboracji z niemieckimi muzykami jazzowymi takimi jak Wolfgang Haffner, Dieter Ilg i Ernest Stroer. Album został nominowany do nagrody Echo w Niemczech.
Po wydaniu czterech albumów instrumentalnych Clara rozpoczęła pracę nad płytą wokalną, w której utworach sama śpiewa.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Ethno Jazz Festival: Jean-Luc Ponty & Clara Ponty Quartet

Bardzo dobry koncert. Niezły start a potem było coraz lepiej. Melodyjny jazz choć z mocną pulsującą sekcją rytmiczną. Były też utwory bardziej nastrojowe. Doskonali muzycy a perkusista wręcz rewelacyjny!! Bardzo mile spędzony czas w pięknym wnętrzu Synagogi.
Fantastyczny koncert z udziałem mistrzów muzyki. Piękne wnętrze synagogi i ciepła, kameralna atmosfera jeszcze podniosły jakość odbioru treści muzycznych. Wielkie dzięki dla Organizatorów
Występ rewelacyjny. Miejsce koncertu znakomite. Publiczność świetnie reagująca na występ artysty i całego kwartetu. Nagłośnienie bardzo dobre.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10222456847871838&id=1288511654
Super koncert ! JLP w świetnej formie, Clara i pozostali muzycy także. Bardzo nam się podobało !!
Rewelacja. Najlepszy koncert we Wrocławiu z ostatnich.

Polecane z kategorii koncert