koncert

Karnawał Wenecki

koncert

Karnawał Wenecki

Karnawał Wenecki - Bilety na koncert

Karnawał zwany w Polsce zapustami, okres liczony od święta Trzech Króli aż do Środy Popielcowej, był od stuleci czasem zabaw, uczt i polowań. Dziś nie zawsze obchodzony jest hucznie. Najsłynniejszy i najstarszy karnawał Europy rozgrywa się w Wenecji. Nazywana perłą Adriatyku, miastem tysiąca wysp, ukochana przez malarzy, kompozytorów, uczonych i awanturników, urzeka tysiącem barw. Karnawał wenecki zachwyca przepychem, lśni pięknymi strojami, udekorowanymi ulicami i różnorodnymi rozrywkami wśród których prym wiodą taneczne korowody i bale maskowe. Jego historia sięga XI wieku, pierwsze wzmianki pochodzą z 1094 roku. Jednak największy jego rozkwit przypada na epokę baroku, kiedy utrwaliły się tradycje strojów, tańców, karnawałowych postaci oraz masek i kostiumów.

Zapraszamy na szalone przedstawienie, w którym sceną staje się miasto, aktorami- instrumentaliści i tancerze. W sali balowej Pałacu w Jabłonnie pojawią się bohaterowie słynnej w owym czasie comedii dell’arte: przewrotny i dowcipny Arlekin, jego zazdrosna towarzyszka Kolombina oraz inne- typowe dla ulicznych zabaw. Niepowtarzalny klimat koncertu podkreślą kostiumy inspirowane tradycyjnymi weneckimi strojami karnawałowymi. Występom tancerzy towarzyszyć będą utwory Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha oraz Arcangelo Corellego.

PROGRAM
Arcangelo Corelli (1653- 1713) – Concerto grosso opus 6 nr 9
Jan Sebastian Bach (1685- 1750) – Partita c-moll BWV 826
Antonio Vivaldi (1678- 1741) – Sonata opus 1 nr 12 La Folia RV 63
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku Koncert f-moll opus 8 nr 4 Zima cz.II
Arcangelo Corelli – Sonata op 5 nr 10 F-dur

WYKONAWCY
Alicja Szybowicz , Jan Fečko – soliści tancerze
Marcin Sochan – skrzypce barokowe, Stanisław Łopuszyński – fortepian, Barbara Szczęsna – prowadzenie koncertu.

Alicja Szybowicz, tancerka, choreograf, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz PSM I stopnia w klasie fortepianu. Kształciła się w Krakowskiej Zawodowej Szkole Baletowej. Swoją wiedzę na temat tańców historycznych zdobywała od takich specjalistów jak Barbara Sparti, Ana Yepes, Marie-Claire Bär Le Corre, Leszek Rembowski oraz Pierre-Francois Dolle. Współpracowała z Warszawską Operą Kameralną jako tancerka oraz asystentka reżysera w realizacji spektaklu "Pigmalion i Dardanus" w 2018 roku.
Jan Fečko, tancerz. Jest absolwentem Szkoły Baletowej Konserwatorium w Koszycach, gdzie uczył się pod kierunkiem Oleksandra Khablo, Julii Cakociovej oraz Olgi Hrekorovej. Swój warsztat taneczny doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Laurę Alonso, Laurę Vilar, Iker Arrue, Tomasa Nepsinsky, Tomasa Danielis, Borisa Nahalka. Od 2012 roku jest solistą w krakowskim Balecie Dworskim Cracovia Danza. Współpracuje z wybitnymi osobowościami świata baletu, m.in. z Ballet National Cuba.

Marcin Sochan, absolwent UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec S. Tomasika i A. Sapiechy (skrzypce barokowe),koncertmistrz Orkiestry Barokowej La Tempesta. Mając 10 lat zadebiutował jako solista na scenie Staattheater-Gera w Niemczech. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendysta Funduszu Pomocy Młodym Talentom J.i A.Kwaśniewskich, Dartington International Summer School oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach K. Śmietany (skrzypce) i R. Podger (skrzypce barokowe). Współpracuje m.in. z Warszawską Operą Kameralną– Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Filharmonią Narodową, Il Tempo, Goldberg Baroque Ensemble, Mercurius, Le Passioni dell’Anima, Musica Humana, dokonując wielu nagrań. Promuje muzykę młodych polskich kompozytorów.

Stanisław Łopuszyński urodził się w Lille we Francji. Ukończył P.S.M.II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie w klasie klawesynu i fortepianu, abiturient UMFC w Warszawie (klasa klawesynu Lilianny Stawarz). Pracował z wybitnymi artystami, polskimi i zagranicznymi. Laureat wielu nagród, m.in.I miejsce w VI International Competition Duets with Harp (2015), I miejsce w II W. Landowska Concorso Internazionale di Clavicembalo (Ruvo di Puglia 2015), Grand Prix (soliści) i I miejsce (duety) w International Music Competition and Festival for Soloists and Chamber Groups (2016). Ze swoją siostrą, Julią Łopuszyńską, współtworzy duet harfowo-klawesynowy „Harp&Chords”, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i Europie. Jego repertuar sięga od renesansu, po muzykę współczesną, piosenkę aktorską i jazz.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Karnawał Wenecki

Uroczy karnawałowy wieczór w pięknej sali pałacu w Jabłonnie.
Koncert był na najwyższym poziomie. Jego atrakcyjność zapewnili zarówno dwaj soliści pianista i skrzypek, jak i tancerze-mimowie. Nie bez znaczenia dla atrakcyjności wydarzenia była także pani prowadząca, która ze swada opowiadała o muzyce i karnawałowych zwyczajach. Wielka atrakcja było piękne miejsce- pałac w Jabłonnie. Organizatorzy postarali się także o urządzenie uroczej kawiarenki z olbrzymimi kawałami doskonałych ciast! Była ona urządzona obok sali balowej, w której odbywał się koncert, w klimatycznych wnętrzach. Miałam nad wyraz udany wieczór.
Agnieszka L. Janas 03.02.2020 09:13
Jestem rozczarowana, godzinne spotkanie za 70 zł zobowiązywałoby moim zdaniem do ciekawszego programu. Umknął mi też czas przeznaczony na koncert na stronie pałacu bodajże widniał od 16 do 19 Pani prowadząca mówiła dosyć cicho i niewyraźnie w związku z czym nie wszystko zrozumiałam
Muzyka i miejsce wywarły na mnie barfzo dobre wrażenie. Prowadzenie słabiej słyszane mturczynska

Polecane z kategorii koncert