Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

koncert

Klub Podróżnika: Szlakiem górskiej Dalmacji | Wieczór podróżniczo-muzyczny z Zespołem Łada

koncert

Klub Podróżnika: Szlakiem górskiej Dalmacji | Wieczór podróżniczo-muzyczny z Zespołem Łada

Klub Podróżnika: Szlakiem górskiej Dalmacji | Wieczór podróżniczo-muzyczny z Zespołem Łada - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy zafascynowani muzyką ludową z terenów Chorwacji i Serbii zapragnęliśmy wyruszyć na wieś w poszukiwaniu jej źródeł. Nie było to proste – zaczęliśmy bez znajomości języka, kontaktów, pieniędzy i samochodu. Tamta pierwsza i każda kolejna wyprawa składają się w najpiękniejszą przygodę naszego życia, pełną przyjaźni, wspólnego śpiewu, pysznego wina i długich biesiad.

Pierwszą wsią, którą odwiedziliśmy był Žegar. Dowiedzieliśmy się o nim dzięki nagraniom archaicznej techniki potrząsania głosem nazywanej groktalica. Przez kilka lat próbowaliśmy się jej nauczyć, ale czuliśmy, że wiele nam brakuje do brzmienia wiejskich mistrzów. W 2018 roku pojechaliśmy na półtoramiesięczne wakacje do Chorwacji. Upał, plaża i leżenie – to nie było dla nas. Po kilku dniach ruszyliśmy w góry. Okazało się, że górskie miejscowości, choć położone kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża, bywają odcięte od transportu publicznego. Z całym dobytkiem na plecach szliśmy rozgrzanymi od upału, pustymi drogami, wypatrując samochodu i miłosiernego vozača. Na ostatniej prostej złapaliśmy autostop do Žegaru i mieszaniną języków słowiańskich zapytaliśmy naszego kierowcę, czy ktoś w tej wiosce jeszcze śpiewa. Tak zaczęła się nasza przygoda z muzyką tradycyjną z terenów Chorwacji, Serbii i Bośni, o której opowiemy podczas prelekcji w Ośrodku Kultury Ruczaj.

O nas:

Zofia Zaborowska- Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UJ, związana z muzyką tradycyjną od 2012 roku. Od 2018r. do dnia dzisiejszego prowadzi badania terenowe w Chorwacji, napisała swoją pracę licencjacką pt. „Serbska tożsamość mieszkańców wioski Žegar w Północnej Dalmacji". Uczennica wielu badaczy, etnomuzykologów oraz wiejskich śpiewaków takich jak: Svetlana Spajić, dr Ivo Brkić, dr Sanja Ranković, Branko Tadić czy Milica Milić, Zorka Usljebrka, Obrad Milić. Założycielka zespołu Łada oraz Prezes Fundacji Łada, w ramach których prowadziła i koordynowała etnograficzne badania terenowe w Polsce, Chorwacji, Serbii oraz wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Od 2019r. uczy śpiewu podczas warsztatów tradycyjnych pieśni korzystając z zebranych przez siebie materiałów. Była członkinią zespołów tj. „Dola – Zespół Pieśni Bez Tańca", „Czarny Kruk". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r. (projekt pt. „Retransmisje – badania etnomuzykologiczne reemigrantów z terenów byłej Jugosławii"), w 2022r. laureatka Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Kacper Siejkowski- Doktorant Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, archeomuzykolog, wiceprezes Fundacji Łada, były członek stowarzyszenia ,,Centrala Muzyki Tradycyjnej". W 2022r. stypendysta MKiDN w projekcie pt. "Różnorodny głos Gościna"-poszukiwanie pieśni i lokalnej tożsamości na terenie Zachodniego Pomorza. Członek wielu grup muzycznych m.in Łada, Witeź, Mołodcy, Czarny Kruk. W przeszłości związany z zespołem Podlotki z Gościna, chórem mniejszości ukraińskiej Kalyna z Kołobrzegu, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, zespołu śpiewaczego Mereżka, Majol, Zdrady Osiedla. Pieśni uczył się od swojego dziadka przesiedlonego z Łemkowszczyzny, etnomuzykologów i mistrzów ludowych, wraz z zespołem Łada prowadzi etnomuzykologiczne badania terenowe na Dolnym Śląsku, w Chorwacji i Serbii od 2017 r.. Laureat wielu konkursów muzyki ludowej, takich jak: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, Szansa na Oskara, Festiwal Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem, Ogólnopolski Festiwal Ludowy im. w. Andrzeja, w 2022r. laureat Turnieju Muzyków Prawdziwych. Od wielu lat jeździ po wsiach i poszukuje żywej tradycji śpiewaczej. Gra na instrumentach oraz je rekonstruuje na podstawie znalezisk archeologicznych w ramach prac naukowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Nie masz pomysłu na prezent?

Kup voucher na dowolne wydarzenie i podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Klub Podróżnika: Szlakiem górskiej Dalmacji | Wieczór podróżniczo-muzyczny z Zespołem Łada

Bardzo ciekawa opowieść ze śpiewem.
Kuba 25.11.2022 14:41
Klub Podróżnika: Szlakiem górskiej Dalmacji | Wieczór podróżniczo-muzyczny z Zespołem Łada
Kraków, 24.11.2022
Ośrodek Ruczaj

PROMOCJA DNIA

-25%

Wrocław
12.02.2023 18:00

bilety od 75,00 zł

KUP BILET

Polecane z kategorii koncert